İstanbul’da konut projesi bakarken nelere dikkat edilmeli?

Konut projesi ararken bu maddeleri yakından incelemelisiniz…

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık aynı zamanda tarihi, ekonomik ve sosyo- kültürel açıdan en önemli şehirlerinin başında geliyor. Gayrimenkul sektörü için de ayrı bir yere sahip olan İstanbul’da konut fiyatları yakından takip ediliyor. İstanbul’un birçok ilçesinde yeni konut projeleri hayata geçiriliyor. Peki, İstanbul’da konut projesi bakarken nelere dikkat etmeli? İşte İstanbul’da konut projesi bakarken dikkat edilmesi gerekenler:

• Lokasyon belirleyin İstanbul’da konut projesi bakarken; öncelikle lokasyon belirlemelisiniz. Konutun bulunduğu lokasyonu seçerken kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. Ayrıca daire; hastane, alışveriş merkezi ve sosyal yaşam alanınıza yakın mı? Bu ve benzeri sorulara yanıt bulmasınız. İş yerinize ve sosyal yaşam alanınıza uzak bir yerde ev satın alır ya da kiralarsanız yaşam kaliteniz düşebilir. Yaşam kalitenizi artırmak için lokasyona dikkat etmelisiniz.

• Referanslara dikkat edin Konut projesini incelerken; inşaat şirketinin daha önce hayata geçirdiği projeleri ziyaret etmelisiniz. Ayrıca projenin zamanında teslim edilip edilmediğini ve vaat edilen kriterlere uygun yapılıp yapılmadığını araştırmalısınız.

• Sosyal alanları inceleyin Sosyal donatılar ev almak veya kiralamak isteyenlerin yakından incelediği konular arasında geliyor. Markalı konut projesinde; fitnesscenter, SPA (hamam, buhar odası, sauna, şok havuzu) yürüyüş parkuru, çocuk oyun parkları, açık-kapalı yüzme havuzu ve mini sinema salonu gibi sosyal donatıların olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Böylelikle sizin için en uygun sosyal alanların olduğu konut projesine karar verebilirsiniz.

istanbul-kiralik-ev

İstanbul kiralık daire fiyatları ne kadar? Nüfusun artmasıyla beraber şehirde kiralık daire talebi de artış gösteriyor. Peki, İstanbul kiralık ev fiyatları ne kadar? İşte İstanbul’da kiralık daire arayanların bilmesi gerekenler:

İstanbul kiralık daire fiyatları 1.228 TL’den başlıyor! Farklı konut tiplerinin yer aldığı İstanbul’da hemen hemen her bütçeye satılık ve kiralık konut bulmak mümkün. Zingat.com Bölge Raporu 2018 Ekim ayı verilerine göre, İstanbul kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için, minimum 1.228 TL, maksimum 2 bin 46 TL arasında değişiyor. Şehirde ortalama kira fiyatı ise 1.637 TL olarak ölçümleniyor. İstanbul’da ortalama konut metrekare fiyatları 3 bin 981 TL olarak belirtiliyor. Bölgede kiraya verilen bir konutun yatırım geri dönüş süresi bir başka deyişle, amortisman süresi 20 yıl olarak hesaplanıyor.

İstanbul’un konutta kazandıran ilçesinde kira fiyatları İstanbul’un satılık konut fiyatında en yüksek aylık artış oranına sahip ilçesi Beyoğlu oldu. Zingat.com Bölge Raporu 2018 Ekim ayı verilerine göre, Beyoğlu kiralık daire fiyatı ortalama 100 metrekare için, en düşük 2 bin 324 TL, en yüksek 3 bin 873 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı 3 bin 873 TL olarak gösteriliyor.

İstanbul’da yer alan kiralık daire ilanlarını yakından görüntülemek istiyorsanız, tüm İstanbul kiralık daireler için tıklayın!