Altınok Öz Kartal’ı Barcelona yapma hedefinde

Uzun süredir gündemde olan Kordonboyu Mahallesi ve Yukarı Mahalle’nin riskli alan ilan edilmesi sonunda gerçekleşiyor. Böylece ilçenin merkezinin yeniden inşası için engel kalkmış olacak.

Uzun süredir gerçekleşmeyen Topbaş ve Dağlar’ın Zaha Hadid projesi yerine Altınok Öz tarafından Barcelona projesi yaratılıyor.  Kartal’ın kent merkezinin yeni bir siluete kavuşturacaklarını ifade eden Öz, Kordonboyu ve Yukarı Mahalle’nin kentsel dönüşüm alanları ilan edilmesiyle projenin önünün açıldığını ifade etti. Öz, “Projeyle ilgili yeni girişimlerimiz sonuç verdi. Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Bölge riskli alan ilan edildi. Kartal’ı Barselona gibi çekim merkezi yapacağız. Merkezdeki binaları yıkıp yerine modern bir kent yaratacağız.” dedi. Altınok Öz ayrıca yıkılacak binaların sakinlerini de tek tek bizzat kendisinin ikna edeceğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 4/9/2013 tarihli ve 5531 sayılı yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 2’nci maddesine göre Kartal Kordonboyu Mahallesi ve Yukarı Mahalle’nin Bakanlar Kurulu’nca yeniden dönüştürülmesi kararlaştırıldı.