CHP İsmini Kullanarak Anket Yapan Aday Adayı Kim?

- Yorumlar

CHP ismi kullanılarak anket yapan aday adayının kim olduğu ortaya çıktı. CHP Kartal İlçe örgütü üyelerinin aranarak CHP tarafından yapıldığı söylenen anketin Kartal Belediye Başkan aday adayı Mustafa Kul’un yaptırdığı iddiası her geçen gün gerçeklik kazanıyor. Çünkü telefon ile aranan ve anket yapılan numarayı arayarak oy kullanan vatandaşlara “adayımız Mustafa Kul” yazılı mesajların geldiği görüldü.

4 Aday adayı Yok sayıldı
CHP Kartal İlçe örgütü üyelerinin aranarak CHP tarafından yapıldığı söylenen anketin Kartal Belediye Başkan aday adayı Mustafa Kul’un yaptırdığı iddiası her geçen gün gerçeklik kazanıyor. Çünkü telefon ile aranan ve anket yapılan numarayı arayarak oy kullanan vatandaşlara adayımız Mustafa Kul yazılı mesajların geldiği görüldü.

Geçtiğimiz günlerde CHP Kartal İlçe Örügütü üyelerinin telefon ile aranarak yapılan ankette (tamamını vermekte sakınca görmediğimiz 0312 988 13 00 numaralı telefon hattından) üyelere çalışmanın CHP tarafından yapıldığı belirtilerek, Kartal Belediye Başkanı olarak kimi görmek istedikleri yönünde soru soruldu. Buraya kadar her şey normal olsa da anketin içeriği çelişkilerle dolu olduğu kısa sürede anlaşıldı.

Ankara iline ait olan numaradan vatandaşları arayarak adayınız kim olmalı sorusu yöneltilen ankette, CHP Kartal Belediye Başkan aday adaylarından yalnızca 5 kişinin ismi soruluyor. Bu isimler sırasıyla Altınok Öz, Hüsnü Süslü, Mustafa Kul, Ali Turabi Artuç, Mustafa Yalçınkaya iken diğer aday adaylarının isimleri listede yer almıyor. Bunun yanı sıra CHP tarafından yapıldığı söylenen ankete Kartal’ın dışında ikamet eden vatandaşların da oy kullanması mümkün. Bırakın Kartal’ı İstanbul dışından bile mümkün. Çünkü numara dışarıdan da aramalara açık. Bir telefondan onlarca kez arayıp oy kullanabiliyorsunuz.

Anket Devam Ediyor
Şuan anketin durumunu soracak olursanız. Bunu da yine anketi yapan numarayı arayarak öğrenebiliyoruz. Şu aralar anketin sona erdiği bilgisi verilerek, ilk 3’e giren aday adaylarının isimleri sıralanıyor. Tabi bu sefer sıralama değişmiş. Mustafa Kul birinci sıraya yerleşirken, Altınok Öz ikinci, Hüsnü Süslü ise üçüncü sırada yer alıyor.

Mesajlar Mustafa Kul’u işaret ediyor
Anketin sonuçlamasın ardından bir gerçek ortaya çıktı ki skandal niteliğinde. Ankette oy kullanan herkese Kartal Belediye Başkan Aday adayı Mustafa Kul tarafından mesaj gönderildi. Kul’un Kartal’da ki numaralara gelişmiş teknoloji de ulaşması mümkün görülüp normal kabul edilirken, İstanbul dışından desteklediği adayın önerisi ile oy kullanan vatandaşların telefonlarına nasıl ulaşıp mesaj attığı ise merak konusu oldu. Gittiği her mahallede anketin sonuçlarını kullanarak, anketlerden birinci çıktığını iddia eden Kul’un anketi yaptırdığına ilişkin veriler burada daha da güçleniyor. Diğer aday adaylarının tamamının karşı olduğu bu ankette Kul’un bu anketi kullanarak kamuoyu yaratması etik olmadığı yönünde eleştirileri de beraberinde getirdi.

Kamuoyunu yanıltarak, bazı aday adaylarının yok sayıldığı ankete ilişkin merak edilen sorular cevap bekliyor. Suskunluğunu bozmayan CHP il ve İlçe yönetiminin yanı sıra Mustafa Kul’un cevaplaması gereken sorular şunlardır;
1. CHP İstanbul İl Başkanlığının ve Kartal İlçe Başkanlığının böyle bir anketten haberdar olmasına rağmen neden müdahale etmedi?
2. Anketten haberi olan Kartal CHP ilçe başkanlığı diğer aday adaylarının yok sayıldığı bir ankete neden göz yumdu? Bu konuda yaptıkları çalışmalar nelerdir?
3. Anketin telefondan dışa aranmalı olup, ankete Kartal’ın dışında katılımlarda olabiliyor. Bundan dolayı Kartal dışında ankete katılan vatandaşların cep telefon numaralarını Mustafa Kul nasıl ulaştı?

1461797_10201962926768698_1273710977_n

CHP’de anket skandalı – 1 Haberini de okuyabilirsiniz

x