Android telefonlarda istenmeyen numaraları engellemek

Android telefonunuzda istemediğiniz çağrılara ve kısa mesajlara maruz kalıyorsanız, bu çağrıları engellemenin çeşitli yolları var. İşte bunlardan bazılarını sizler için derledik.

En uygunsuz zamanlarda yabancılardan veya pazarlamacılardan gelen aramalardan bıktıysanız, Android’de bir numarayı nasıl engelleyeceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz. iPhone’da aramaları engellemek basit olsa da, üreticiye bağlı olarak Android akıllı telefonlarda aramaları engellemenin birçok farklı yolu vardır. Bazı üreticiler kara liste özelliklerini ayarlar panelinin derinliklerine gömerken, eski cihazlarda yerel bir arama engelleme özelliği olmayabilir.

Telefondan engellemeyi deneyin

Android akıllı telefonlarda kişileri engellemenin evrensel bir yolu yoktur ve bu, Android’in eski sürümlerinde garip bir şekilde ihmal edilen bir özelliktir. Neyse ki, 6.0 Marshmallow’dan sonra Android’in stok sürümünü çalıştıran telefonlara sahip kişiler için, bir aramayı doğrudan Telefon uygulamasından kolayca engelleyebilirsiniz.

Stok Android’de numaraları çağrı geçmişi listesinden engelleyebiliyorsunuz. Bunun için telefon uygulamasını açın ve Son Aramalar listesinde engellemek istediğiniz numaraya uzun dokunun. Şimdi “Numarayı engelle” seçeneğine dokunun. Çağrı engelleme işlevinin konumu, Android üreticinizin yaptığı kişiselleştirmeye göre biraz değişebilir.

Burada, telefonunuzun yerel özellikleriyle bunu nasıl yapacağınıza bir göz atacağız ve ayrıca dikkate değer birkaç Android uygulaması önereceğiz. Bu seçeneklerden hiçbiri işe yaramazsa, korkmayın, operatörünüz aracılığıyla numaraları nasıl engelleyeceğiniz konusunda da bilgi verdik. Bunu yaptığınızda bu numaradan gelen çağrılar otomatik olarak engellenecek ve kısa mesajlar, geldiği gibi silinecektir. Listenizde bulunmayan bir numarayı engellemek için telefon uygulamasında sağ üstteki menü düğmesine dokunun, ardından Ayarlar > Çağrı engelleme yolunu izleyin.

Telefon uygulamasından çağrı engelleme

Google telefon uygulamasındayken, mikrofonun yanındaki Diğer seçenekler simgesine (dikey olarak yığılmış üç nokta) dokunun. Ardından Ayarlar > Çağrı Engelleme veya Engellenen numaralar‘ı seçin ve engellemek istediğiniz numarayı ekleyin. Ayrıca Arama geçmişi veya Son aramalar’a gidip engellemek istediğiniz numaraya dokunup Engelle’yi de seçebilirsiniz. Burada, aramayı spam olarak da bildirebilirsiniz.

numara-engelleme

Mesajlar uygulamasından mesaj engelleme

Mesajlar uygulamasında bir kişiye uzun basın ve sağ üst köşedeki Engelle simgesine (içinden bir çizgi geçen daire) dokunun. Ayrıca büyütecin yanındaki Diğer seçenekler simgesine (dikey olarak üst üste yerleştirilmiş üç nokta) dokunabilir, Ayarlar > Çağrı engelleme veya Engellenen kişiler öğesini seçebilir ve engellemek istediğiniz numarayı ekleyebilirsiniz.

mesaj-engelleme

Bunu yapma yöntemleri, belirli cihazınıza ve kullandığınız Android sürümüne bağlı olarak biraz farklılık gösterecektir. Akla gelebilecek her Android cihaz için birçok eğitim mevcuttur. Telefonunuz için bir seçenek bulmak için YouTube‘a veya XDA Developers Forum‘a bir göz atın.

Diğer Android telefonlarda aramaları engelleme

Son arayanlardan

Çağrı kaydından seçerek belirli numaralardan gelen çağrıları devre dışı bırakabilirsiniz. Engellemek istediğiniz numarayı seçin, ardından Diğer‘e veya sağ üst köşedeki üç noktalı menü simgesine basın ve reddetme listesine Ekle‘yi seçin. Bu, belirli numaralardan gelen aramaları devre dışı bırakır.

Kişi listenizden

Numarasını kaydettiğiniz özellikle ısrarcı bir akraba, arkadaş veya eski sevgiliniz varsa, onları engellemek çocuk oyuncağıdır. Kişilerinizi açın, engellemek istediğiniz kişiyi seçin ve sağ köşedeki kurşun kalem gibi görünen küçük düğmeye basın. Ardından sağ üst köşedeki üç noktalı menü simgesine dokunun ve Sesli Postaya Tüm Aramalar‘ın yanındaki kutuyu işaretleyin. Bu kişinin aramaları artık operatörünüzün sesli gelen kutusuna yönlendirilecek.

Ayarlar menüsünden

En yaygın seçeneklerden biri, ana ekranınızdan telefon simgesini seçerek kişi listenizi açmaktır. Ardından üç noktalı menüye dokunun ve Ayarlar > Çağrı > Çağrı Reddetme > Otomatik Reddetme Listesi > Oluştur’u seçin. Bu noktada, Android telefonlarda görünecek bir arama kutusu olacaktır. Engellemek istediğiniz kişinin telefon numarasını veya adını girin ve bu ad Otomatik Reddetme Listesine eklenecektir.

Telefon markasına göre çağrı engelleme

Burada Samsung, LG, HTC gibi kendi arayüzü ile Android sunan telefonlarda çağrıyı nasıl engelleyeceğinize bakacağız.

Samsung telefonda numara engelleme

Samsung Galaxy S20 Plus veya başka bir Samsung telefonunuz varsa, istenmeyen arayanları engellemek kolaydır. Ana ekranınızdaki Telefon simgesini seçin, sağ üst köşedeki üç noktalı menüye ve ardından Ayarlar’a dokunun. Burada listelenen Blok numaralarını bulacaksınız. Bu menüyü Engelleme listenizdeki numaraları yönetmek için de kullanabilirsiniz. Bilinmeyen arayanları otomatik olarak engellemek isterseniz, İsimsiz aramaları engelle seçeneğini etkinleştirmeniz yeterlidir.

Çağrı günlüğünüzdeki numaraları da engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Telefon > Son Aramalar‘ı açın ve bir numaraya veya kişiye dokunun. Daha sonra Ayrıntılar > Menü (sağ üst köşedeki üç nokta) > Numarayı engelle‘ye dokunabilirsiniz, bu size söz konusu numarayı engelleme seçeneği sunar. Bazı eski Samsung telefonlarında (Galaxy S8 gibi), bir numaraya veya kişiye dokunmanız, ardından Bilgi’ye dokunmanız ve sağ alt köşede Engelle’yi görmeniz gerekir.

samsung-numara-engelleme

HTC telefonda numara engelleme

HTC, Samsung gibi entegre çağrı engelleme özelliğine sahiptir. Kullanmak için, ana ekranınızda Telefon uygulamasını açın ve Çağrı geçmişine gidin. Engellemek istediğiniz numaraya uzun basın ve Kişiyi Engelle veya Arayanı Engelle seçeneğine dokunun. Sağ üst taraftaki menü simgesine (üç dikey nokta) dokunarak Telefon uygulamasında engellenen kişileri inceleyebilirsiniz.

LG telefonda numara engelleme

LG, LG G8 ThinQ dahil olmak üzere telefonlarındaki numaraları engellemeyi nispeten kolaylaştırdı. Başlamak için Telefon uygulamasını açın ve Çağrı kayıtları sekmesine gidin. Engellemek istediğiniz numaraya ve ardından sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun. Açılır menüden Numarayı engelle’yi seçin.

Ayrıca, Telefon uygulamasını açıp Çağrı kayıtları sekmesine gidip sağ üst köşedeki üç nokta menüye dokunarak da listenizdeki numaraları inceleyebilir, ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Çağrı engelleme ve Mesajla Reddet> Engellenen numaralar öğesini seçin.

Arayan numarayı engelleme uygulamaları

Yukarıda bahsettiğimiz yöntem işinize yaramıyorsa veya daha kapsamlı bir çözüm arıyorsanız, bu uygulamalara göz atmanızı öneriyoruz. Diğer seçeneklerden hiçbiri size uymuyorsa veya telefonunuzdaki aramaları engellemenin daha kullanıcı dostu bir yolunu istiyorsanız, üçüncü taraf bir uygulama en iyi seçeneğiniz olabilir. Ancak, en popüler ücretsiz arama engelleme uygulamalarından bazıları kişi listeniz de dahil olmak üzere birçok bilgiyi toplayıp potansiyel olarak paylaştığından, birini seçmeden önce gizlilik politikalarını okumanızı öneririz. İşte birkaç sağlam seçenek.

Should I Answer?: Kişi listenizdekiler dışındaki belirli numaraları veya tüm telefon numaralarını engelleyebilir, pazarlamacılar ve dolandırıcı numaralardan oluşan kapsamlı veritabanı vardır. Bir telefon araması aldığınızda, gelen numarayla ilgili kısa bir açıklama ve kullanıcı incelemelerinin yanı sıra kendi derecelendirmenizi bırakma veya numarayı özel bir engelleme listesine ekleme seçeneği de gösterir. Gizli numaralardan, özel numaralardan, yabancı ülkelerden ve belirli bir inceleme eşiğinin altındaki numaralardan gelen aramaları otomatik olarak filtreleyebilir. Belki de en iyisi, yukarıda belirtilen özellikler çevrimdışı çalışır. Uygulama, derecelendirme veritabanının küçük bir kopyasını yerel olarak kaydeder.

Mr. Number: Ücretsiz bir uygulama olan Mr. Number’da görmek istemediğiniz çağrıları üç genel kategori olarak seçebiliyorsunuz: Sahtekarlık/tehlikeli numaralar, spam/can sıkan numaralar ve bilinmeyen olarak listelenmiş tüm numaralar.

RoboKiller: 1,1 milyondan fazla spam numarasından oluşan sağlam bir veritabanıyla RoboKiller, çok sayıda spam çağrısını ve otomatik çağrıyı otomatik olarak engeller. Hatta özellikle tele-pazarlamacıları kızdırmayı hedefleyen seçebileceğiniz yanıt botlarına bile sahiptir. Bu garip bir şekilde tatmin edici özellik, aylık abonelik maliyetine değebilir. Engelleme listesi, dolandırıcılara ayak uydurmak için sık sık güncellenir. Ayrıca Son aramalar listenizdeki engellenen aramaları kontrol edebilir ve hatta neden aradıklarını dinleyebilirsiniz. İşin püf noktası RoboKiller’ın bir abonelik hizmeti olmasıdır. Yedi günlük ücretsiz denemenin ardından, uygulamayı kullanmaya devam etmek için ücret ödemeniz gerekecektir.

Call Blocker Free: Mr. Number’a benzer bir uygulama olan Call Blocker Free, genel kategoriler yerine kara liste ve beyaz liste yoluyla numaraları engellemenize izin veriyor. Bu listeleri hazırladıktan sonra engelleme modunu dilediğiniz biçimde ayarladığınızdan emin olun. Call Blocker Free, yalnızca belirli aramaları kabul etmek isteyen ve sürekli rahatsız edilen kullanıcılar için iyi bir seçenek olabilir.

Truecaller: Truecaller’ın kurulumu biraz daha uzun sürüyor çünkü telefon numaranızı doğrulayıp bir hesap oluşturmanız gerekiyor (Google, Facebook, LinkedIn ile oturum açmak da mümkün). Ana ekranda herhangi bir numara hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Block sekmesinde ise diğerler kullanıcıların şikayet ettiği numaraları engelleyebiliyorsunuz. Truecaller ile isterseniz gizli aramaların tümünü engelleyebilir, engelleme işlevinin tam olarak ne yapacağını (çağrının ret mi edileceğini yoksa sessizce çalmasına izin mi verileceğini) seçebilirsiniz.

Truecaller, belirli bir alan kodunu ve tüm 800’lü numaraları engelleme özelliğine de sahip olduğundan bazı kullanıcıların gözde engelleme uygulaması olmuş durumda. Aramalar size ulaştığı anda bilgi verebilen Truecaller, önceki uygulamalara kıyasla daha “komple” bir çözüm sunuyor.

Bu işlevleri metin mesajlarına da getirmek isterseniz, aynı firmanın Truemessenger uygulamasını deneyebilirsiniz.