Akciğer nakli yapan en iyi doktor, Türkiye’de akciğer nakli

Akciğer nakli yapan en iyi doktorlar ilgili bilmek istedikleriniz, canlıdan akciğer nakli nasıl yapılır sorusuna yanıt arayanlar için Türkiye’de akciğer nakli yapan hastaneler ile ilgili bilgiler, bu rehberde toplanmıştır.

Canlıdan canlıya akciğer nakli için Sağlık Bakanlığı onay verdi. Uzman ekip de bu alanda dünya birincisi olan Japonya’ya giderek tekniği inceledi. Türkiye’de ilk kadavradan akciğer naklini yapan Doç. Asım Kutlu ve ekibi, akciğer bağışı yetersiz kalınca canlıdan nakil yoluna yöneldi.

Dünyada bunu yapan iki ülke var: Japonya ve Avusturya

Türk doktor ekibi Japonya’ya giderek canlıdan canlıya akciğer nakli operasyonuna katıldı, tekniği her detayıyla öğrendi. Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği nakille ilgili de İstanbul’da tüm hazırlıklar tamamlandı. Türkiye’de ilk başarılı akciğer nakli operasyonu, Doç. Dr. Asım Kutlu ve Opr. Dr. Erdal Taşçı ekibi tarafından gerçekleştirilmişti. Ancak kadavradan akciğer bağışında bulunanların son derece az olması nedeniyle benzer operasyonların arkası gelmedi.

Süreyyapaşa Devlet Hastanesi’nde bulunan ekip toplu olarak İstanbul-Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘ne transfer edildi. Böylece ilk defa devlet hastaneleri arasında bir transfer gerçekleşmiş oldu.

BAĞIŞ ÇAĞRISI YAPTILAR

Ayda en az iki akciğer nakli yapılabilmesi için tüm koşullar tamamlandı ancak ölen yakınının akciğerini bağışlama konusunda insanlar çekimser davranıyordu. Nakil için sıra bekleyen insanların hayatını kaybetmesi üzerine ekip tüm Türkiye’yi dolaşarak akciğer bağışı için ikna turlarına başladı. Ancak yine de bağışlar yetersiz kaldı. Bunun üzerine dünyada başvurulan yeni teknikler incelendi. Ve Japonya’da da Türkiye’deki gibi kadavradan organ bağışlarının son derece yetersiz olması nedeniyle canlıdan canlıya akciğer nakli operasyonu yapıldığı belirlendi.

TÜRKİYE 3’ÜNCÜ OLACAK

Yılda 13 canlıdan akciğer nakliyle, Japonya bu konuda dünyanın en önde gelen ülkesi konumundaydı. İkinci sırada da Avusturya geliyordu. Hemen Japon uzmanlarla iletişime geçildi. Kyoto Üniversitesi’nin 2008 yılında başlattığı canlıdan akciğer nakli operasyonlarının son derece iyi yanıt verdiği görüldü. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı’na başvuru yapıldı. Bakanlık da dördüncü dereceden akrabalık bağına kadar canlıdan canlıya akciğer nakli için onay verdi. Doç. Dr. Asım Kutlu ve ve Doç. Dr. Ali Yeğinsu Japonya’ya giderek bu operasyona katıldı. Bu merkezde bir hafta kalan doktorlar teknikle ilgili tüm detayları inceledi. Türkiye şimdi gün sayıyor. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde operasyon gerçekleşirse Japonya ve Avusturya’dan sonra bunu dünyada yapan üçüncü ülke Türkiye olacak.

‘ANNE VE BABANIN VERMESİ GEREKLİ’

Doç. Dr. Asım Kutlu: Uygun alıcı ve vericilerin bulunması halinde ilk operasyonu 2 hafta içinde gerçekleştirebiliriz. Akciğer naklinin başarılı olabilmesi için 2 vericinin bulunması gerekiyor. Genellikle anne ve babadan akciğerlerinin bir lobları alınıyor. Operasyonun ardından vericilerin akciğer kapasiteleri yüzde 15 oranında düşüyor ancak bir hayat kurtarıyorlar. Sağ ve sol alt lob farklı kişilerden alınması gerekiyor, bir kişiden alındığında ise yeterli olmuyor. Kadavradan bağış eksik ancak yakınları için organlarını bağışlamakta son derece istekliler.