Ekran kartımın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım?

Bir ekran kartının düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edersiniz ve bunu anlamak için hangi testleri kullanmalısınız? Bu soruları bu makalede detaylı olarak ele alacağız ve bu konu hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bir ekran kartının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etme nedenlerini ve nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Ekran kartı sağlık kontrolü yapmanın en bariz nedenlerinden biri, ekran kartınızda hız aşırtma yapıyor olmanızdır. Sonuçta, hız aşırtmaları uygulandıktan sonra kartın düzgün durumda çalışmaya devam ettiğinden emin olmak isteyeceksiniz. Doğası gereği hız aşırtma, bir cihazın daha yüksek ısı ve güç seviyelerini işleme yeteneğini artırma eğilimindedir. Hız aşırtmalı bir ekran kartı (GPU) çökmesinin sistem kararlılığını ve hatta GPU’nun uzun vadeli sağlığını baltalaması pek olası olmasa da, ekran kartınızın çalışıp çalışmadığını anlamanız önemlidir.

GPU sağlık kontrolü çalıştırmanın başka bir nedeni de, satın aldığınız ekran kartının 2. el olmasıdır. Şanslıysanız, kullanılmış bir GPU’da bir sorun olmayacaktır. Ancak yanlış bir şey varsa, bunu bilmeniz ve bu durumda ne yapmanız gerektiğine dair bir fikriniz olması gerekir. Son olarak, belki de sadece GPU’nuzu test etmek istiyorsunuz!

Donanımınızı değerlendirirken veya incelerken her zaman daha derin nedenlere veya endişelere ihtiyacınız yoktur. Yeni bir GPU satın almış olsanız bile, olması gerektiği gibi çalıştığından ve satın aldığınız GPU’nun üretim hatası olmadığından ve işletim sisteminizde uygun şekilde yapılandırıldığından ve tanındığından emin olmak istersiniz.

Benchmark testi

En sevdiğim GPU benchmark testi, eski bir klasik: FurMark! FurMark’ın tüm amacı, ekran kartınızı mümkün olan en ayrıntılı grafik yoğunluğuna maruz bırakmak, bir arıza noktası bulma veya GPU’nuzun aslında en iyi durumda olduğunu kanıtlama umuduyla GPU’nuzu maksimum kullanıma, güç kullanımına ve ısınmaya maruz bırakmaktır. GPU’nuz FurMark’ı aşırı ısınma veya çökme olmadan 40 dakika çalıştırabiliyorsa, kartınız büyük olasılıkla çok iyi durumdadır.

Karşılaştırma Hesaplamaları

GPU’nuzun performansını ölçmek için harika karşılaştırmalar şunları içerir: V-Ray’in GPU karşılaştırması yanı sıra Octane’ın GPU işleme karşılaştırması. Her ikisi de herhangi bir kurulum gerektirmeden ücretsiz olarak indirilebilen ve kullanılabilen uygulamalardır. GPU’nuzun performansını karşılaştırmayı çok kolaylaştıran kapsamlı çevrimiçi sonuç veritabanları (V-Ray, Octane) da mevcuttur. Ancak, dikkat edilmesi gereken GPU hasarının fiziksel belirtileri olabilir! Onlar hakkında konuşmak için bir dakikanızı ayıralım.

FPS’i sınırsız olarak ayarlayın ve bir oyun çalıştırın

Herhangi bir oyun oynamıyorsanız, bu bölümü atlamaktan çekinmeyin. Ancak, hız aşırtma nedeniyle buradaysanız veya yalnızca bir GPU’yu adım adım ilerletmek istiyorsanız, yüksek kare hızında çalışan ve sınırsız FPS’li bir oyun, sistem kararlılığını ölçmenin harika bir yolu olabilir. Varsayılan olarak sınırlandırılmamış bir kare hızı, bu sınırlandırılmamış kare hızı yenileme hızınızı aşarsa ekran yırtılmasına neden olur, ancak yönetebildiğiniz kadar çok sistem kaynağınızla mümkün olduğunca hızlı çalışır.

Fiziksel hasarı kontrol edin ve GPU’nuzu dinleyin

GPU’nuzu fiziksel hasar belirtileri açısından incelerken, öncelikle kartın yapısal bütünlüğünde hasar olup olmadığına bakacak ve tüm fanlarınızın düzgün çalıştığından emin olacaksınız. GPU’nuzun fanlarından biri veya daha fazlası yoğun bir şekilde kullanıldığında bile dönmüyorsa, bu büyük olasılıkla fanın öldüğünün ve değiştirilmesi gerektiğinin veya en azından kapsamlı bir temizlik yapılması gerektiğinin bir işaretidir.

Görebildiklerinize ek olarak, duyabildikleriniz de var. GPU’nuz yoğun bir şekilde çalıştığında, tamamen iyi olsa bile her türlü sesi çıkarabilir. Modern ekran kartları, aynı anda birçok farklı şey yapan ve genellikle PC’nizdeki her şeyden daha fazla güç ve soğutma gerektiren çok güçlü küçük sürücülerdir.

Peki, hangi sesler alarma neden olur? Fanların genel uğultusu sorun olmamalı. Hatta bazı “Bobin vızıltısı” sesleri bile alabilirsiniz.