Yakacık Yeni Mahalle’de deprem dönüşüm yıkımı

Kartal Belediyesi tarafından yerinde dönüşüm kapsamında dağıtılan 176 tapu arasından tapu alan vatandaşlar ve birleşen 6 binanın, Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm Müdürlüğü desteği ile dönüşümüne başlandı. Yeni yapılacak olan bina 2 bodrum, 1 zemin ve 10 normal kattan oluşacak. Çağa uygun, modern bir görünüme sahip olacak bina, deprem güvenli şekilde inşa edilecek.

Yakacık Yeni Mahalle’de gerçekleştirilen yıkıma, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra Kartal Belediye Başkan Yardımcıları, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcıları Özgür Nas ve A. Şükrü Metin, CHP Kartal Meclis Üyeleri, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri ve Kartal Belediye Şirket Müdürleri, Yakacık halkı ve dönüşmeyi bekleyen Bağlar Sitesi sakinleri katıldı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz,  Yeni Mahalle’de yapılan yıkım öncesinde bir konuşma yaptı. Başkan Altınok Öz, “Değerli arkadaşlar, bir yeniliğin gerçekleşmesi için bir aradayız. Burada ilk yerinde dönüşümü başlatan Hacı Cavit, Hacı Yaşar, ikinci olarak Meclis Üyemiz Turan Beydir. 2009 yılında, o zamanki Genel Başkanımız Sayın Deniz Baykal‘la birlikte tapu dağıttığımızda, 1 yıl sonra yine Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’yla tapu dağıttığımızda tapu sevincini yaşayan, Belediye Başkanını kucaklayıp havaya kaldıran değerli kardeşim Hacı Cavit’i de burada rahmetle anmak durumundayım. Ona Allah’tan rahmet diliyorum. Burada yaptığımız her işte, bugünlere gelmemizde onun da büyük katkısı vardır. Sevinçle hüznü bir arada yaşadık, yaşıyoruz. Kimse yerinden olmayacak.  İnsanoğlunun 3 temel içgüdüsü var; yeme, barınma ve üreme.  Yıllarca süren barınma sorununu, hep beraber çöze çöze yol alıyoruz.  Yerinde dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Tabi 1992 yılında Kartal’a verilen fonksiyon nedeniyle kentsel dönüşüm de Kartal’da sürecek bir olay.  Hak sahipleri burada, müteahhitler burada. Belediye, hak sahipleriyle müteahhitler arasındaki ilişkinin hiçbir noktasında yoktur ama halkın her zaman yanındadır.  Halkın hakkından kaynaklanan sorun varsa Belediye her zaman tabii ki halkın yanında olacaktır. Hiç kimsenin, Belediyeyi müteahhitlerin aracı kurumu olarak ne görmeye ne de göstermeye hakkı vardır. Bir süre sonra Bağlar Sitesi’ni de yıkacağız. İfşa olmasın diye konuşmalarımda adını vermediğim ama geçenlerde gönül rahatlığıyla yıktığımız Tüm Emekçi Sitesi burada. Kartal’ın çoğu böyle ama biz yerel yönetici olarak maalesef  hakim huzuruna çıkıp ‘Niye yıkmadın?’ diye ifade vermek ve yargılanmak zorunda kalıyoruz. Kentsel dönüşümü bugünlere getiren herkese teşekkür ediyor, yıkımın ve yeni konutların, mal mülk sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.