Evli çiftler ne sıklıkla seks yapmalı?

Cinsel yaşamınızı, seks istatistiklerinin başkaları hakkında söyledikleriyle karşılaştırmak genellikle iyi bir fikir olmasa da, diğer çiftlerin ne sıklıkla seks yaptıklarına bakmak ilginç olabilir. Örneğin, bazen insanlar akranlarından daha az seks yaptıklarına inanırlar, ancak bilimsel çalışma sonuçları onların yanlış olduğunu kanıtlayabilir.

Diğer istatistikler, evli çiftlerin cinsel tatmini ve hatta ilişki tatmini ve bunun seks ile nasıl ilişkili olduğu hakkında fikir verebilir.

Evli Çiftler Ne Sıklıkta Seks Yapar?

2017’de yapılan bir araştırmaya göre, 20’li yaşlardaki Amerikalılar (partner olsun ya da olmasın) yılda yaklaşık 80 kez veya haftada bir defadan fazla seks yapıyor. Bu sayı yaşla birlikte azalıyor.

Seks sıklığı mutlulukla ilişkilendirilirken, 30.000’den fazla kişinin katıldığı üç araştırma çalışmasının analizine göre, haftada bir defadan fazla seks yapan partner çiftler, haftalık seks yapanlardan daha mutlu değil. Evliliğinizdeki seks sıklığından memnunsanız, o zaman sizin için doğru miktarda seks yapıyorsunuz demektir. Değilseniz, daha iyi iletişim, yatak odasında daha fazla çaba veya seks terapisi yoluyla sorun üzerinde çalışabilirsiniz.

Seks frekansı-mutluluk bağlantısına bakan daha fazla araştırma, haftada bir sıklığı geçmenin “seks isteme ve cinsellikten zevk alma konusunda bir düşüşe yol açabileceğini” belirtti. Başka bir deyişle, nitelik nicelik kadar önemlidir. Dahası, 2017’de yayınlanan heteroseksüel çiftlerle ilgili bir çalışma, kocaların eşlerine karşı “olumlu davranışlarını” seks sıklığıyla ilişkilendirdi.

Evli Çiftlerin Seks Memnuniyeti

Durex (prezervatif üreticisi) tarafından 2013 yılında yapılan bir anket, seksin çiftlerde bağlantı ve memnuniyeti artırabileceği bazı yollara baktı. Bazı sonuçlar şunları içeriyordu:

  • Katılımcıların %96’sı duygusal olarak bağlı olmanın en iyi seksle sonuçlandığını söyledi
  • %92’si, savunmasızlık gösterildiğini söylüyor
  • %90, yıllarca birlikte olduktan sonra seksin daha iyi olabileceğine inanıyor
  • Kadınların %61’i ve erkeklerin %80’i “seks oldukça iyi” diyor.

Seks araştırmacılarına göre, evlilikte memnuniyet ve kişilerarası sıcaklık ilişki sıklığından daha önemlidir. Ve 2017’de yayınlanan araştırmaya göre cinsiyet, esenlik, şefkat ve olumlu etki (veya ruh hali) arasında güçlü bir bağlantı var.

Karşılıklı saygı da önemlidir; Partnerler kendilerine saygı duyulduğunda, cinsel olarak tatmin olduklarını da bildirirler. Cinsel yaşamlarının nasıl iyileştirilebileceği konusunda, insanlar daha fazla aşk ve romantizm aradıklarını söylüyorlar; partnerleriyle daha kaliteli zaman geçirmeleri; daha eğlenceli ve daha az stresli bir hayat ile sonuçlanıyor.

Çiftler arası Seks ve İletişim

Çiftler ayrıca partnerleriyle daha iyi iletişim kurabileceklerini söylüyorlar. “Cinsel hayatımızı daha iyi hale getirmek / daha sık seks yapmak / seksi daha tatmin edici hale getirmek için ne yapmalıyız” sorusunun cevabı genellikle konuşmakla başlar.

2019’da yayınlanan bir araştırma, daha fazla cinsel tatmin ve hatta daha az sahte orgazm ile daha iyi cinsel iletişim ile ilgili olduğunu ortaya koydu. “Orgazm taklidi yapmaya devam eden kadınların, eşleriyle cinsellik hakkında açık yollarla konuşurken utanç duyma olasılıkları daha yüksekti.” sonucu bulundu. Çalışma, “Kadınların yarısından fazlası bir partnerle cinsellikle ilgili olarak iletişim kurmak istediklerini, ancak yapmamaya karar verdiklerini bildirdi; en yaygın nedenler bir partnerin duygularını incitmek istememek, ayrıntılara girerken rahat hissetmemek ve utanmaktı.”