Evli çiftler ne sıklıkla seks yapmalı?

- Yorumlar

Ne sıklıkla seks yapmak “normal”? ABD’de yapılan araştırmalar evli çiftlerin yüzde 80’inin ayda birkaç kez ya da daha fazla seks yaptığını gösteriyor. Bunlardan yüzde 32’si haftada iki ya da üç kez, yüzde 47’si ise ayda birkaç kez seks yaptığını söylüyor.

Social Psychological and Personality Science isimli bilimsel yayının Mayıs sayısında yayınlanan bir araştırmada, uzun süreli ilişkilerdeki cinsel arzu üzerine çalışıldı. Araştırma sonucunda, kendi tercihlerine uymadığı halde partnerlerinin cinsel ihtiyaçlarını karşılama motivasyonuna sahip kişilerin arzuyu daha uzun süre koruyabildiği sonucuna varıldı. Araştırmacılar buna ortak güç adını veriyor.

Chris Mower ve lise aşkı Afton yeni evlendiklerinde çok mutlu bir çiftti. Birlikte parkta piknik yapıp arkadaşlarıyla görüşüyor, dans dersleri bile alıyorlardı.

Fakat daha altı ay geçmeden Chris için önemli sayılabilecek bir sorun ortaya çıktı: Yeterince seks yapmıyorlardı ve durum giderek kötüleşiyordu.

ciftler

Chris ve Afton Mower çifti cinsel hayattan farklı beklentilerine bir çözüm buldu.

Chris söz konusu sorun hakkında karısıyla konuşmaya çalıştığında Afton konuyu değiştirmişti. Kulağına fısıldamayı denedi ama Afton aldırış etmiyordu. İnternette kadınların ev işi yapan erkeklerden etkilendiğini okuduktan sonra daha sık bulaşık yıkamaya ve evi daha sık süpürmeye başladı. Utah’ın West Jordan şehrinde yaşayan 30 yaşındaki web tasarımcısı ve yemek bloğu yazarı, “Hiçbir şeyi değiştirmedi,” dedi.

Aylar yılları izlerken Chris komodininde sakladığı bir deftere cinsel hayatlarının gidişatını kaydetmeye başladı. Farklı senaryoları temsil eden değişik şekilli noktalardan oluşan bir çizelge ortaya çıkardı. Bu farklı noktalar Chris’in girişimde bulunduğu fakat reddedildiği, seks yapmayı planladıkları fakat işin sonunu getirmedikleri ya da gerçekten seks yaptıkları farklı senaryoları temsil ediyordu. Chris girişimlerinin yüzde 95’inin geri çevrildiğini söylerken Afton eşinin hafızasının oldukça sübjektif olduğu görüşündeydi. Chris giderek huysuzlaştı, kilo aldı ve geceleri eve gelmek istememeye başladı. “Kendimi iyi hissetmem için benimle seks yapması gerekiyordu,” diyen Chris, “İşler bu şekilde olduğunda beni sevmediğini düşünüyordum.” dedi.

Mower çiftinin evliliklerini etkileyen mutsuzluk kaynağı, seksle ilgili farklı beklentileri olması. Bu konuda konuşmak için gösterdikleri gönüllülük ise pek alışıldık türden değil. Çift, evliliklerini kurtardığını düşündükleri bir çözüm geliştirdi ve bunu diğer çiftlerle de paylaşmak istiyorlar.

ciftler2

Afton ve Chris Mower kızları Maggie ve Robyn ile.

“Annie Hall” filminde Woody Allen ve Diane Keaton’ın oynadığı karakterlerin terapistin ne sıklıkla seks yaptıkları hakkındaki soruları yanıtladığı sahneyi düşünün. Allen’ın oynadığı Alvy Singer, “Neredeyse hiç. Belki haftada üç kez.” diye yakınırken Diane Keaton’ın hayat verdiği Annie Hall, “Durmadan. Haftada üç kez seks yaptığımızı söyleyebilirim.” diyordu. Bu tabii oldukça komik. Erkekseniz biraz daha az komik gelmesi de olası.

Cinsellik erkeklerin duygularını ifade etme yolu

Giderek artan sayıda uzman, cinselliğin erkekler açısından kadınlar için olduğundan daha duygusal bir deneyim olduğu görüşünde birleşiyor. Erkekler duygularını kelimelerle değil hareketlerle gösterme eğiliminde. Kadınların çoğundan farklı şekilde, erkekler en yakın arkadaşlarından taksi şoförüne herkesle candan sohbetlere girmez ve sarılmak gibi fiziksel yakınlaşmaları genellikle en yakın aile bireyleri ile sınırlıdır.

Ortadan yok olduğunda cinselliği özlemelerinde şaşırılacak bir şey yok. Bu onların agresif ve erkeksi, diğer yandan duyarlı ve savunmasız olma yolu. Harvard Üniversitesi’nden cinsellik üzerine çalışan sosyal psikolog Justin Lehmiller, “Bazı erkekler için cinsellik, iletişim kurmak ve yakınlaşmak için birinci yol olabiliyor. Bunu ellerinden almaksa en önemli duygu çıkış noktalarını ellerinden alıyor.” dedi.

“Esaret Altında Seks” isimli kitabın yazarı New York’lu evlilik ve aile terapisti Esther Perel, “Erkekler için cinselliğin birinci anlamının biyolojik olduğunu ve erkeklerin sürekli fiziksel çıkışlar aradığını düşünmek oldukça düz bir yaklaşım olacaktır,” diyor. Perel, erkeklerin partnerleriyle cinsellik yoluyla iyi ilişkiler kurmaya kadınlara oranla çok daha yatkın olduğu görüşünde. Yazar ayrıca, reddedilme korkusu, performansa ve karşı tarafı memnun etmeye yönelik kaygıların da bunun kanıtı olduğunu söylüyor. Perel, “Dokunulmadığı için depresyona giren bir erkeği beşiğinde ayağa kalkıp ilgilenilmesi için ağlayan bir bebeğe benzetebilirsiniz. Erkekler bu durumda duygusal yoksunluk yaşıyor,” diyor.

Cinsellik mutluluk hormonlarını tetikliyor

Bunun yanında kimyasal tepkimeler de devam ediyor. Fiziksel temas hem erkek hem de kadınlarda beyindeki oksitosin seviyesini arttırıyor. Orgazm ise hem oksitosin hem de vazopresin isimli, bağlılığı arttıran mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlıyor. Erkekler partnerlerine yalnızca cinsellik değil, çoğu cinselliğin dışında kalan dokunuşlar açısından da bağlı. Kadınlara göre daha sık orgazm olan erkekler, bu sırada salgılanan testoreston hormonu sayesinde de daha iyi hissediyor. Rutgers Üniversitesi’nden antropoloji araştırmacısı Helen Fisher, “Cinsellik ortadan kalktığında iyi hissetmelerini sağlayan kimyasal uyarıcılar da ortadan kalkmış oluyor,” diyor.

Neredeyse 10 yıldır evli olan Chris ve Afton Mower çifti Mormon kilisesine üye. İlk cinsel deneyimlerini ise evlendikleri gece yaşadılar. İkisi de heyecanlı ve gergindi. Afton, “O gece kıvılcımlar çıkacağını düşündük ama tabii öyle olmadı,” dedi.

Afton evliliğin başlarında hamile kaldı fakat düşük yaptı. Bu olay libidosunun azalmasına neden oldu ve eşiyle cinsellik konusunda konuşurken rahat değildi. Çiftin aylarca seks yapmadığı zamanlar oldu, hatta bir keresinde tüm bir yılı cinsel temas olmadan geçirdiler. Şu an 31 yaşında bir ev hanımı olan Afton o zamanı, “Gerçekten istediği ve ihtiyacı olan cinsel yakınlaşmadan yoksun kaldığını biliyordum. Fakat hissettiğim baskı daha da isteksiz olmama yol açtı,” şeklinde anlatıyor. Chris ise, “Aslında bu karımı daha özel ve yakın bir seviyede tanıma fırsatıydı fakat ikimiz de sorunu deşmiyorduk

Chris, geçen yıl David Schnarch’ın “Tutkulu Evlilik” isimli kitabını okudu. Kitap Chris’in yaptığı grafikleri çöpe atmasını sağladı. Karısından da okumasını istedi ve ona evliliklerini kurtarmak için sağlıklı bir cinsel hayat oluşturmak üzere birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi.

“Bana bu durumun onu sevmiyormuşum gibi hissettirdiğini söyledi ve bu beni gerçekten çok ama çok korkuttu,” diyen Afton o zaman hissettiklerini, “O gün durumu değiştirmeye karar verdim. Gerçekten ne hissediyorsam hissetmeye ve her zaman gömülü olarak duran şeyi kazmaya karar verdim,” şeklinde ifade etti. Afton kitabın başka bir artısının da seks üzerine bir kitap okumanın seksi hissetmesini sağlaması olduğunu söyledi.

Başarıya ulaşmış gibi görünüyor. Mower çifti son bir ayda son iki yıldakinden daha fazla cinsel birliktelik yaşadı. Chris, “Daha önce kendimize odaklanırdık. Şimdi ilişkiye giriyoruz çünkü onunla zaman geçirmekten zevk alıyorum, o da benimle zaman geçirmekten zevk alıyor. Durum artık egoya bağlı değil,” dedi.

x