WordPress veritabanı temizleme

WordPress, en popüler içerik yönetim sistemi olsa da bilinen en olumsuz yönü sunucuda oluşturduğu kaynak kullanım yükü. Bunu aşmak için sitenizde veritabanı temizleme ve gereksiz dosyaların temizlenmesi gibi bir takım işlemler yapmanız gerekiyor.

Bu kılavuzda WordPress sitenizin veri tabanını temizlemeniz ve boyutunu küçültmeniz için ip uçları vereceğiz. WordPress veritabanı temizleme hakkında en güvenilir adımların yer aldığı rehberimize hoş geldiniz. Bir WordPress kurulumunun kendine özgü iki önemli bileşeni vardır: Sunucunuzda depolanan dosyalar ve database (veritabanı).

Zamanla, WordPress veritabanında bir çok gereksiz tablo, kullanılmayan kayıtlar ve web sitenizi etkilemeden silebileceğiniz birçok girdi birikir. Bu her WordPress kullanıcının veri tabanlarının boyutunu minimum seviyede tutması ve websitesini hızlandırması için zorunluluktur. Bu, sunucunuzdaki yükün azalmasına yardımcı olup WordPress performansınızı önemli ölçüde iyileştirecektir.

Bu yazıda, 260 MB’lık veri tabanı örneğini alıp boyutunu azaltacağız. Bu kılavuzu adım adım takip ederek bu görevleri kendi blogunuza uygulayabilirsiniz. Birkaç nokta, biraz teknik bilgi gerektirir ve eğer aklınızda soru olursa yorum kısmından sormakta çekinmeyin. Elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz.

1. WordPress veri tabanınızın bir yedeğini alın

WordPress-Veritabani-Yedeklemek

Benim durumunda, cpanel’den yedek almıştım. Siz isterseniz bu işlemi bir eklenti ile yapabilirsiniz. WPEngine backup eklentisi ile veritabanınızın ve tüm dahili dosyaların tam bir yedeğini elde edebilirsiniz.

Ayrıca veri tabanınızın yedeğini almak için WP-DB Manager eklentisini de kullanabilirsiniz. WP-DB Manager eklentisini tavsiye ederim, çünkü birkaç SQL sorgusu çalıştırıp işleminizi tamamlayabilirsiniz.

2. Kullanılmayan eklentileri etkisizleştirin ve kaldırın

Kullanilmayan-WordPress-Eklentileri

WordPress blogunuzdaki aktif eklentilerin listesine gidin ve bundan sonra kullanmayacağınız eklentileri etkisizleştirin ve kaldırın. Bir kere kullanmanız gereken eklentiler olabilir, bunları yalnızca kullanacağınız zaman etkinleştirmeniz ve işinizi bitirince tekrar etkisizleştirmenizi öneririm.

Bugün amacımız, veri tabanı boyutunu tamamen optimize etmektir. Yalnızca kullanılmayan eklentileri devre dışı bırakmak yeterince yardımcı olmayacaktır, bu yüzden kullanılmayan eklentileri silmelisiniz.

3. Tüm spam yorumları, çöpteki yazıları ve yazı sürümlerini silin

Spam ve çöp kutularınızda ne kadar yorum varsa silin. Benzer şekilde, çöp kutunuzdaki tüm yorumları ve yazı sürümlerini silin. Bunu tek bir tıklama ile yapmak için Advance WordPress Database Cleaner eklentilerini kullanabilirsiniz.

WordPress-veritabani-temizlemek

4. Kullanılmayan tabloları bulup silin

Kullanilmayan-WordPress-tablolari

Wp Advanced Database Cleaner eklentisini yükleyin ve alttaki adımları takip edin.

Bu eklenti, veri tabanınızdaki kullanılmayan tabloları bulacaktır. Bu eklentiyi kullanarak bu tabloları temizleyebilirsiniz. Bu oldukça kritik bir adımdır ve yalnızca emin olduğunuz tablo adlarına uygulayın. Bu işlemi yaparken WordPress’in kendi tablolarını silmeyin. Eğer kafanız karışırsa bu adımı atlayın. Bu adımı yaptıktan sonra eklentiyi etkisizleştirin.

5. Kullanılmayan meta değerlerini veri tabanınızdan kaldırın

Bu, yılda bir yaptığımız bir şey ve bunu yalnızca phpMyAdmin üzerinden yapmanızı öneriyorum. Daha önce phpMyAdmin‘i kullandıysanız, adımları takip ederek WordPress veri tabanınızı kullanılmayan bütün meta değerlerinden kurtarın.

Bu veri tabanınızın boyutunu önemli ölçüde düşürmeyecektir, ancak WordPress veri tabanınızı temizlemeye karar verdiyseniz bu önemlidir. Bu adım teknik bilgi gerektirmektedir.

6. Veri tabanınızın boyutunu küçültmek için MySql sorgularını kullanın

Artan veri tabanı boyutunun önemli bir nedeni olan tablolardan biri, Akismet eklentisi nedeniyle “wp_commentmeta” dır. Aşağıdaki sorguyu çalıştırmadan önce, wp_commentmeta boyutu 150 MB’dı. Optimize edildikten sonra 18 MB’a düşürüldü.

İşte çalıştırmanız gereken iki sorgu. Bu sorguları kontrol panelinizden çalıştırmak için WP-DBManager eklentisini kullanıp, SQL sorgusu çalıştır seçeneğini bulun. Her iki SQL komutu da ayrı olarak çalıştırın.

1
DELETE FROM wp_commentmeta WHERE comment_id NOT IN (SELECT comment_id FROM wp_comments);
2
DELETE FROM wp_commentmeta WHERE meta_key LIKE ‘%akismet%’;

Not: Bazı WordPress kurulumlarında, veri tabanı tablo adlarınızın yukarıda kullanıldığından farklı olma ihtimali var. “Wp_commentsmeta” gibi bir şey olabilir, bu yüzden veri tabanı tablolarını kontrol etmeyi ve buna göre komutu değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Veri tabanı boyutunuzu azaltmak için yararlı olacak birkaç SQL sorgusu:

1
DELETE FROM wp_postmeta WHERE meta_key = “_edit_lock”;
2
DELETE FROM wp_postmeta WHERE meta_key = “_edit_last”;

7. Kullanılmayan veri tabanı tablolarını boşaltın ve atın

Bu adım da yine WordPress tablosu bilgisi yeterli seviyede olan kullanıcılar içindir. WP-DB Manager eklentisi altında, “Empty/Drop Table” seçeneğini bulacaksınız ve buradan WordPress veri tabanınızdaki tüm tabloların listesini göreceksiniz. Burada işe yaramayan kayıtları boşaltabilir ve artık kullanmadığınız eklentiler tarafından oluşturulan tabloları atabilirsiniz. Örneğin, 2.adımda sildiğim eklentilerden birinin oluşturduğu “wp_roostsettngs” tablosunu kaldırdım.

8. Veri tabanınızı optimize edin ve hayrete düşün

Yukarıda bahsedilen adımların tümünü takip ettiyseniz, şimdi veri tabanınızı optimize etmeniz ve ne kadar küçüldüğünü görmenin zamanı. WP-DB Manager eklentisindeki “Optimize” seçeneğini bularak optimize edebilir ya da WP-Opitmize eklentisini kullanabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim gibi, WordPress veri tabanı boyutu temizlemeden önce 260 MB’dı ve yukarıda bahsedilen adımların hepsinden sonra, veri tabanı boyutu 90 MB’a düştü. Bu, 170 MB’lık büyük bir düşüş!

Genel olarak, yoğun bir WordPress siteniz varsa, her iki ayda bir WordPress veri tabanınızı temizlemelisiniz veya en azından WordPress veri tabanınızı her iki haftada bir kez optimize etmelisiniz.