Başkan Altınok Öz: Kartal İstanbul’un yeni yüzü olacak

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Hürriyet Mahallesi’nde 100 daireli Işık Sitesi, Soğanlık Eray Kent Sitesi, Dragos Sahil Sitesi ve  Ünlüer Sitesi  sakinleriyle buluştu. Başkan Altınok Öz, site sakinlerinden büyük ilgi görürken 5 yılda Kartal’da gerçekleştirdiklerini ve gelecekteki projelerini anlattı.

5 yıldır halkın mutluluğu için çalıştıklarını belirten Başkan Öz, seçim bildirgesinde halka söz verdiği projeleri büyük ölçüde yaşama geçirmiş olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.  Başkan Altınok Öz, “Halkımıza vermiş olduğumuz sözleri tuttuk, önümüzdeki dönemde ise başladığımız projeleri tamamlamak ve yeni projeler üretmek için çalışacağız” dedi.

Kartal’ın dönüşmesi için 2009 yılından itibaren Kartal’daki sitelerle dönüşüm toplantıları düzenlediklerini kaydeden Başkan Altınok Öz, “2009 yılında Kartal’da halkla buluşmaya başladık. 2009 yerel seçimlerine girerken belediye başkanı olarak seçim bildirgesinde ‘Depremi birlikte yeneceğiz’ dedik, çalışmalarımızı da ona göre yürüttük.” diye konuştu.

Deprem dönüşümü konusunda her zaman vatandaşın yanında olduklarını belirten Başkan Öz, Kartal’daki dönüşüm uygulamalarında diğer ilçelere örnek olacak düzeyde çalışmalara imza attıklarını söyledi. Başkan Altınok Öz, “Kartal Belediyesi olarak Deprem Dönüşüm Projemiz kapsamındaki çalışmalarımızı 5 yıldır sürdürüyoruz. Deprem Dönüşüm Projesi ile çarpık ve sağlıksız yapılaşmanın önüne geçmeyi, tüm konutların, kamu yapılarının depreme dayanıklı hale getirilmesini hedefliyoruz. Kartal, deprem dönüşümünde Türkiye’nin öncü, en hazır, en donanımlı ilçesi. Yasalar ve kanunlar çerçevesinde halkımıza her türlü desteği veririz, vermeye devam edeceğiz.” dedi.

“Kartal İstanbul’un Yeni Yüzü Olacak”

Başkan Altınok Öz, bundan sonraki süreçte proje çalışmalarını hızlandıracaklarını belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alacakları yetkiyle yeni Kartal projesini hayata geçireceklerini söyledi. Projenin çok önemli bir dönüşüm olacağını vurgulayan Başkan Altınok Öz, “Kartal İstanbul’un yeni yüzü olacak. Kentli bilincine ulaşmamız lazım. Zahmetsiz sevgi olmaz. Kartal’ı seviyorum. Ülkemizin neresinde olursa olsun Kartal’ı seven herkes Kartallıdır.” dedi.

“Yerinde Dönüşüm Uygulamasını İlk Biz Başlattık”

Başkan Altınok Öz, göreve geldiği günden beri yapmış oldukları toplantıları kayıt alarak deprem dönüşüm konusunu kitaplaştırdıklarının altını çizdi. Başkan Altınok Öz, “2009 yılından bugüne kadar bütün kentsel dönüşüm toplantılarımızı kayıt altına aldık ve bu toplantılardaki konuşmalarımızı deşifre ettirdik. Biz ne söylemişiz, vatandaş ne söylemiş? Anlayışta, düşüncede bir değişim var mı? Biz doğru anlatabilmiş miyiz? Onlar doğru algılamış ve doğru isteğe doğru yönelmiş mi? Bunları ortaya koyalım istedik. Bu konuda en iyi belediye biziz. Mütevazı olmaya gerek yok. ‘Yerinde dönüşüm’ uygulamasını ilk biz başlattık” dedi.

“Dönüşümde Daima Halkın Yanında Olduk”

“Kartal’da deprem dönüşümü ve yerinde dönüşümün sorunsuz yaşanması için vatandaşlara tapularını verdik” diyen Başkan Altınok Öz, yaşam hakkı imar transferini de hayata geçirdiklerini belirterek “Kartal’da ‘Önce tapu sonra da yapı, yaşam hakkı için imar transferi’ sloganlarını ürettik. Bizim imara açacağımız arsalarımız yok. Biz sadece dönüşüm şekillerini ortaya koyarız. Dönüşebilecek siteler nasıl dönüşeceklerse onları tespit eder, o konuda yardımcı oluruz. Dönüşmek isteyen sitelerin ve mülk sahiplerinin mağdur olmaması için Belediyemizin resmi internet sitesinde “Deprem Dönüşüm Sözleşme Taslağı” hazırladık. Bu taslakla vatandaşların haklarını koruduk. Dönüşümde daima halkın yanında olduk.” dedi.

“Dönüşümü Halkımızla Birlikte Gerçekleştiriyoruz”

Kartal’da 5 yıldır yaptıkları site toplantıları sayesinde dönüşümün her şeklini halkla birlikte uyguladıklarının altını çizen Başkan Altınok Öz, “Dönüşüm konusunda halkımızın güveni sayesinde el ele yürüdük ve başarılı dönüşümlere imza attık. Kartal’da depremi depremden önce yeneceğiz, yenmeliyiz. Hedefimiz bu. Tüm Kartallılar, deprem riski taşımayan sağlam yapılarda huzur ve güven içinde otursunlar diye çalışıyoruz. Dönüşümü, önümüzdeki dönemde yine halkımızla beraber gerçekleştireceğiz” dedi.

“Yaşam Hakkı Dönüşümü”

Deprem dönüşümü ve yerinde dönüşüme farklı bir yaklaşım daha getiren Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Kartal’da dönüşümün temeli ‘Yaşam Hakkı Dönüşümü’dür. Kartal Belediyesi, insanların güven içinde yaşamaları için her türlü olanağı halkına sunar. Yaşam hakkı için her şeyi yapabilecek bir belediyeye sahipsiniz. Halkı için var olan bir belediyeyiz. Kartal, dönüşümün merkezidir ve örnek alınacak bir ilçedir. Bundan büyük bir mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

“Kartal’da Depremi Depremden Önce Yenmeyi Hedefliyoruz”

Kartal’da deprem dönüşümünün devam edeceğini vurgulayan Başkan Altınok Öz, depremi depremden önce yenmeyi hedeflediklerini söyledi. Başkan Altınok Öz, “Kartal’da dönüşümün her modelini uyguladık, uygulamaya devam ediyoruz. Kentsel, deprem ve yerinde dönüşüm çalışmalarımızı kitap haline getirdik. 5 yılda gerçekleştirdiğimiz site toplantılarında biz ne demişiz, vatandaş ne demiş, hepsi kayıt altına alınarak en sonunda geniş kapsamlı “Deprem ve kentsel dönüşüme arkanızı dönmeyin” isimli bir kitap haline getirildi. Bu kitap, Kartal ve diğer ilçelerdeki kentsel dönüşüm uygulamaları için de bir kaynak ve rehber olacak şekilde hazırlandı. Kartal’da bu konuda büyük adımlar attık. Vatandaşlarımıza kentsel dönüşüm ile ilgili yol göstermek ve mağdur olmalarını engellemek adına toplantılar yaptık. Halkımız da bize güvendi ve Kartal’da dönüşüm bu anlayışla başladı. Kartal’da güvenli, imara uygun, ruhsatlı yapılarda yaşamak için adım atan tüm site sakinlerini kutluyorum” dedi.