Başkan Altınok Öz site sakinleri ile buluşmaya devam etti

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Hürriyet Mahallesi’nde bulunan Kaper Sitesi, Uğur Mumcu Mahallesi’nde bulunan Kırkbeşler Sitesi, Yakacık’ta bulunan Demirli Park Sitesi ve Uğur Mumcu Mahallesi’nde bulunan Güneş Sitesi  sakinleriyle bir araya geldi. Deprem dönüşüm ve Kartal’da 5 yılda gerçekleşen projelerle ilgili konuşan Başkan Altınok Öz, site sakinleri tarafından ilgiyle karşılandı.

Kartal’da deprem dönüşüm çalışmalarının 5 yılda büyük bir hızla yapıldığını belirten Başkan Altınok Öz, “Biz, yerel yönetim olarak her zaman vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmak için çalıştık. Elimizden gelen yardımı ve kolaylığı, yasalar çerçevesinde sağladık ve bundan sonra da sağlamaya devam edeceğiz. Belediye, hak sahipleriyle müteahhitler arasındaki ilişkinin hiçbir noktasında yoktur ama halkın her zaman yanındadır. Biz, vatandaşlarımız dönüşüm konusunda mağdur olmasınlar diye bir ‘Deprem Dönüşüm Sözleşme Taslağı’ hazırladık ve bu taslağı, belediyenin resmi internet sitesinde bulabilirsiniz. Bu taslak, sizin mağdur olmayacağınız sözleşme örneğidir. Halkın hakkından kaynaklanan bir sorun varsa Belediye her zaman tabii ki halkın yanında olacaktır.” dedi.

“Site Toplantılarının Olumlu Karşılığını Aldık”

Kartal Belediye Başkanı olarak 5 yıldır ‘Deprem Dönüşüm Projesi’ ile tüm konutların depreme dayanıklı hale getirilmesi için çalıştıklarını belirten Başkan Altınok Öz, “Bu doğrultuda Kartal Belediyesi olarak deprem dönüşümü isteyenlere belediye’nin kapılarını sonuna dek açtık. Çok sayıda site ve mahalle toplantısı ile halkımıza durumu anlattık. Daha sonrasında ise bu toplantıların olumlu karşılığını aldık. Halkımızla birlikte yürüdüğümüz, onların yanında yer aldığımız için dönüşümde öncü ilçe olduk. Şimdi Kartal’da sonuca gidiyoruz, yerinde dönüşüm ve deprem dönüşüm hızla devam ediyor. Halkımızın geleceğinin sağlıklı konutlarla olacağı bilinci ile her alanda onlara desteğimiz devam edecek.” dedi.

“Uğur Mumcu Kent Meydanı Projemiz Mahalleye Yepyeni Bir Görünüm Katacak”

UĞUR MUMCU KENT MEYDANI

Projesi tamamlanan ve yakında yapımına başlanacak Uğur Mumcu Kent Meydanı Projesi hakkında bilgi veren Başkan Altınok Öz, “Uğur Mumcu Kent Meydanı’nı, içinde pazar yeri, sinema salonu ve spor alanlarının yer alacağı, ayrıca kültür-sanat faaliyetlerinin de sergilenebileceği çok amaçlı bir meydan olarak tasarladık. Kartal’a kattığımız ve çok önem verdiğimiz diğer meydan projelerimizin ardından bu meydanı da önümüzdeki dönemde Uğur Mumcu Mahallesi’ne kazandıracağız.” dedi.

“Sporu Teşvik Etmek Adına Birçok İlke İmza Attık”

Kartal’da sporun gelişmesi, desteklenmesi ve gençlerin spora teşvik edilmesi adına birçok ilke imza attıklarını belirten Başkan Altınok Öz, “Kartal’da sporu teşvik etmek ve desteklemek adına birçok spor faaliyetinde ilklere imza attık. Doğa sporu sevenler için Aydos Patika Koşusu’nu başlattık. İstanbul’un en büyük tepesi ve oksijen deposu olan Aydos Ormanı’nda macera ve mesafe yarışı tutkunlarını her yıl Aydos Patika Koşusu’nda buluşturduk. En büyük mahallerimizden birine adını veren Uğur Mumcu’yu anmak için Atletizm Federasyonu işbirliği ile 4 yıldır “Uğur Mumcu Koşusu” düzenliyoruz. Her iki koşuya da halkımız yoğun katılım gösterdi. Öte yandan Kartal Dağcılık Kulübü işbirliği ile Kartal’da dağcılık sporunun gelişimine destek olduk. Dağcılık sporu için kapalı antreman alanı olan tek belediyeyiz. Ekolojik Çadırımızda inşa ettiğimiz tırmanma duvarı ile sporcularımıza kış aylarında idman olanağı sağlıyoruz. Bunun karşılığını da aldık. 2013 yılında 12 dağcıdan oluşan kulübümüz 3 altın, 5 gümüş madalya kazanarak büyük başarılara imza attı. Dağcılar arasından milli sporcular da çıkarmayı başaran kulübümüz, Kartal’ın ismini zirveye taşıdı. Her yaz faaliyet gösteren ‘Ücretsiz Yelken Yaz Okulumuz’ ile 556 çocuğumuza yelken sporunu tanıma ve öğrenme imkanı sağladık. İstanbul’un yelken sporuna en elverişli yerlerinden biri olan Kartal’ı bu sporun merkezi haline getirdik. Amatör spor branşlarını desteklemek ve Kartal’da sporcuların yetişmesini sağlamak amacıyla İstanbul Kartal Belediye Spor’u kurduk. Futbol, Voleybol, Güreş, Dağcılık ve Satranç gibi birçok dalda faaliyetlerini sürdüren Kartal Belediye Spor, yarının sporcularını yetiştiriyor.” dedi.

“Denizde Arama Kurtarma Hizmeti Veren İlk ve Tek Belediyeyiz”

Sivil Savunma çalışmalarında da 5 yılda çok yol aldıklarını belirten Başkan Altınok Öz, Denizde Arama Kurtarma Ekibi’ne, kurtarma botuna sahip, olağanüstü durumlarda denizden müdahale yapabilen ilk ve tek belediye olduklarına dikkat çekti. Başkan Altınok Öz, “Sivil Savunma Ekibimiz, deniz yarışmalarında kaza önleme ve kurtarma görevinin yanı sıra Büyükada Sosyal Tesisimizde halk plajının açık deniz can güvenliğini de sağlıyor. Ayrıca okulların sivil savunma kulüplerinde eğitim vererek çocuklarda gönüllü arama – kurtarma, sosyal psikoloji ve temel afet bilincinin oluşmasına katkıda bulunuyor.” dedi.

“Aydos Kent Ormanı Projesi”

Kartal’da 5 yıldan bu yana birçok tesis ve park hizmete açtıklarını belirten Başkan Altınok Öz, “Bu tesisleri halkımız en iyi şekilde kullansın, çocuğumuz, gencimiz, yaşlımız, kadınımız yararlansın diye açıyoruz. Aydos’u Orman Bakanlığı’ndan kiraladık. Kiraladığımız alanı, içinde çim kayağı, otistik çocuklar için okul, sosyal ve kültür faaliyetlerinin gerçekleştirileceği tesis, hobi bahçesi, gezi alanları ve seyir tepeleri yer alacak bir Kent Ormanı olarak Kartallıların hizmetine sunacağız. Aydos Kent Ormanı projemiz kapsamında bölgenin doğal bitki dokusunu koruyacak çalışmalar da yapacağız.” dedi.

“Boş arazileri imara açmak yerine park yaparak halka açtık”

Başkan Altınok Öz, 5 yılda Kartal’daki yeşil alanları iki katına çıkarttıklarını belirterek, “5 yıl önce Kartal’da 144 bin metrekare yeşil alan varken biz bunu 300 bin metrekareye yükselttik. Bu oranı da yeterli görmüyoruz. Kişi başına en az 10 metrekare yeşil alan düşmesi gerekirken ve özellikle bir deprem anında bu çok büyük bir ihtiyaç haline gelecekken kişi başı 4 – 4,5 metrekare yeşil alana sahibiz. Dolayısıyla önümüzdeki dönem yeşil alanları arttırmak bizim için çok önemli.” diye konuştu.

“Belediye hizmetlerini tek çatı altında topladık”

Yıllardır ayrı binalardan verilen belediye hizmetlerini tek çatı altında toplamak amacıyla yeni belediye hizmet binasını inşa ettiklerini belirten Başkan Altınok Öz, yeni belediye binasının, vatandaşlara verilen hizmetin hızını ve kalitesini arttırdığını söyledi. Başkan Öz, “Çevreci özelliklerle ve akıllı teknolojilerle donatılmış olan yeni hizmet binamız, vatandaşların işlemlerini en kısa zamanda kolayca yapabilmesi için tasarlandı. Temiz su kullanımında tasarruflu ve düşük tüketimli armatürler seçilerek, su tüketiminde %50 tasarruf ve mekanik tesisatlarda iklimlendirme-havalandırma santralleri ile % 42 oranında ısı geri kazanımı, enerji tasarrufu sağlandı. Bilgisayar ortamında yürütülen işlemler sayesinde şu anda 4.000.000 adet A4 kağıt tasarrufu sağlayarak yıllık 300 ağacın korunmasını sağlıyoruz.” dedi.

“ Parklarımızda çocuk kahkahaları yükselsin diye çalışıyoruz”

Kartal’da 2009 yılında 105 olan park sayısını 2014 yılı itibariyle 151’e çıkardıklarını hatırlatan Başkan Öz, “ 5 yılda park sayımızı % 44, parkların toplam alanını ise % 71arttırdık. Çocuklarımız güvenle oynasınlar, spor yapsınlar, nefes alsınlar diye bulduğumuz her uygun alanı park yapabilmek için çalışıyoruz. Çocuk kahkahaları Kartal’ın sesi olsun istiyoruz. 144 bin metrekare yeşil alan yaratarak 5 yılda 300 bin metrekare yeşil alana ve kişi başı 4.9 metrekare yeşil alana ulaştık. Önümüzdeki dönemde bu oranı, dünyadaki örnek kentlerin seviyesine çıkarmak için çalışacağız” diye konuştu.

 

“Parklarımıza otomatik sulama ve güneş enerjili aydınlatma sistemini getirdik”

Kartal’da 2009 yılına kadar, tanker ve yüksek maliyetle sulanan yeşil alan ve parklara otomatik sulama sistemleri yerleştirdiklerini belirten Başkan Altınok Öz, “Her geçen gün arttırdığımız yeşil alan ve parklarımızı artık %58 daha az maliyetle sulamaktayız. Kartal’daki 18 parkımız artık güneş enerjisi ile aydınlanıyor. 2 yıl içerisinde yatırım maliyetini karşılayan sistemler ile bütün kentin elektriği kesilse de doğal deprem toplanma alanlarımız olan parklarımız, ışıklandırmaya devam edecek.” dedi.

“Kartal’da Park ve Yeşil Alanları % 88 Arttırdık”

Kartal’da yeşil alanları, göreve geldikleri günden bu yana % 88 arttırdıklarını belirten Başkan Altınok Öz, “ İlçemizde yeşil alan ve park sayımızı arttırmak öncelikli hedeflerimizden biriydi. Bu konuda büyük yol aldığımızı düşünüyorum. Elbette yeterli görmüyoruz. 5 yılda yaptığımız çalışmalarla Kartal’da kişi başına 4,6 metrekare yeşil alan düşüyor. Oysa dünyadaki örnek ülkelere bakarsak bu oranın en az 12 metrekare olması gerekiyor. Hedefimiz bu orana ulaşmak. Kartal’da çocukların koşup güven içinde oynayabileceği, temiz hava alabileceği yeşil alanları arttırmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Çatı sularını değerlendirilmesi için çalışmalar başlattık”

Kartal’da geri dönüşüm ve enerji tasarrufu konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Altınok Öz, çatı sularının değerlendirilmesi ve düzenlemenin imar yönetmeliklerine girmesi üzerine çalışmalar başlattıklarını da vurguladı. Başkan Altınok Öz, “Çatılarımıza yağan yağmurların değerlendirilmesi adına çatı sularının depolanarak rezervuar ve bahçe sularında kullanılması için çalışmalar başlattık. Su kaynaklarının korunması ve bireysel olarak ekonomiye katkı sağlamak amacıyla biz de buna uygun olarak imar yönetmeliklerimizi düzenledik. Önerilerimiz sonucunda Bakanlık ölçeğinde çalışmalara başlandı. Yeni belediye hizmet binamızı da bu doğrultuda çatı sularını değerlendirir şekilde tasarladık. Kartal, doğaya en saygılı kentlerden biri olarak gelişiyor” diye konuştu.

“Kartallılara Büyükada’da Plaj Hizmeti Sunduk”

Kartal’da halkın denizden faydalanamadığını belirten Başkan Altınok Öz, “Kartal, denize kıyısı olan ama plajı bulunmayan bir ilçemiz. Bu nedenle halkımızı denizle buluşturmak istedik ve en yakın nokta olan Büyükada’da tesis aldık. 2013 yazında tesisimizden 20 bin, açıldığından bu yana ise 62 bin Kartallı yararlandı. Kartal halkına böyle bir tesis sunduğumuz için mutluyuz” dedi.

“Kapadokya Kültürünü Tanımayan Ülke Tarihine Doğru Teşhis Koyamaz”

Dünyanın ve Türkiye’nin gözde merkezlerinden Kapadokya’da otel hizmete açtıklarını belirten Başkan Altınok Öz, Kapadokya Kartal Hotel’in sadece turistik bir tesis olmadığını vurgulayarak “Kapadokya’nın kültürünü tanımayan, ülkenin tarihine doğru teşhis koyamaz. Ülkenin geleceğini görmede doğru yöntem şansına sahip olamaz. Tesis, sadece turistik bir tesis değildir. Ezoterik felsefenin temelinin, yerli hemşerilerimizce bilinmesi, algılanması, tanıtılması, her şeyden önemlisi içselleştirilmesi için Kapadokya Kartal Hotel’i halkımızın hizmetine açtık. Düzenlediğimiz kültür gezileri ile Kartallıları otelimizde ağırlayarak bölgeyi ve o kültürü tanımalarını sağlıyoruz.” dedi.

“ 5 Yıldır Sitelerde Bilgilendirme Toplantıları Yapıyoruz”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, deprem dönüşümü kapsamında 5 yıldır sitelerde bilgilendirme toplantıları yaptıklarını hatırlatarak Kartal’da tüm yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesini hedeflediklerini belirtti. Başkan Altınok Öz, “ Kartal, deprem dönüşümü konusunda Türkiye’nin en hazır, en donanımlı ilçesi. Kartal, nüfusu 1 milyon 100 bini aşacak, geleceğe emin adımlarla hazırlanan örnek bir ilçe oldu. Deprem dönüşümü konusunda 5 yıldır site toplantıları yaparak hep halkımızın yanında olduk. Kartal’da depremi depremden önce yeneceğiz. Bunun için çalışacağız” dedi.