Bu birleşme Kartal’ı daha hızlı betonlaştırabilir

İstanbul’un yeşil alana sahip nadide ilçelerinden Kartal’da dev inşaat şirketleri safları sıklaştırma kararı aldı. Dev şirketler böylece Kartal’da daha rahat hareket kabiliyetine kavuşacak ve daha kolektif çalışarak Kartal’da daha rahat çalışabilecekler.

Zaman Gazetesinin haberine göre İstanbul Kartal’ın büyük yatırımcıları Dap Holding, DKY İnşaat, Ege Yapı, İş GYO ve Metsan, güçlerini birleştirme kararı aldı. Bir toplantı düzenleyen inşaat patronları, Kartal’ı çekim merkezi haline getirmek için Kartal Bölge Platformu’nu kurduklarını açıkladı.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes ve Metsan Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Satoğlu’nun hazır bulunduğu toplantıyı yöneten Prof. Dr. Kerel Alkin, 63 hastane, 15 üniversite kampüsü, 12 kilometre sahil şeridi bulunan Kartal’ın Avrasya’nın ticaret merkezi olabileceğini söyledi.

Kartal Bölge Platformu üyelerinden DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Kartal-Pendik-Maltepe hattında 6 milyar liralık proje geliştirdiklerini hatırlatarak, “Kartal’dan çıkan sanayi Gebze ve Darıca hattında yoğunlaşıyor. Bu da Kartal için önemli bir güç olacak.” dedi. DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya ise Kartal’da 3-4 farklı aksta daha proje geliştireceklerini açıklayarak, “İstanbul’un herhangi bir merkezinden Kartal’a denizyoluyla, karayoluyla ve yer altından metro vasıtasıyla kısa zamanda ulaşmak mümkün. Bu sebeple Kartal’a 20 yılda 30 milyar dolarlık yatırım olur.” şeklinde konuştu. EgeYapı Group’un Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ise Kartal’da arsası Suudi bir yatırımcıya ait muhitte proje geliştirdiklerini hatırlatarak, “Kartal mütekabiliyet yasasının meyvelerini yiyecek.” dedi. Kartal Bölge Platformu’nun bir diğer üyesi Metsan’ın Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Satoğlu ise artık ülkeler değil şehirlerin yarıştığını kaydederek, Kartal’ın bu anlamda öne çıkacağını söyledi.

Altın Çember ve Kartal

Bölgeye 750 milyon dolarlık yatırım yapan İş GYO’nun Genel Müdürü Turgay Tanes ise Kartal’ın ‘Golden Ring’ olarak tabir edilen Altın Çember’in başkenti olacağını söyledi. “Altın Çember Güney Marmara’yı ve Kuzey Ege’yi kapsayan büyük bir alan. Bu alanda önemli devlet ve özel yatırımları yer alıyor. Kartal’a dokunan tüm bu büyük yatırımlar sadece ulaşım kolaylığı olmaktan çıkıp önemli bir yatırım fırsatına dönüşüyor.” dedi.