Başkan Altınok Öz Birlik Apartmanı Sakinlerine Tapularını Teslim Etti

“Yerinde Dönüşüm ve Deprem Dönüşüm” ile ilgili mahalle ve sitelerde 2009 yılından beri toplantılar düzenleyen ve dönüşümü halkla birlikte gerçekleştiren Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün, “Dönüşümde Türkiye’nin simgesi” dediği ve muhteşem bir dönüşüm örneğine imza atan Birlik Apartmanı için tapu teslim töreni düzenlendi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, dönüşümün kahramanlarına tapularını teslim etti.

Tapu teslim törenine CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, 24 Dönem CHP İstanbul Milletvekili – CHP PM üyesi Kadir Gökmen Öğüt, Kartal CHP İlçe Başkanı Erdal Kıskanç, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları ve birim müdürleri ile Kartal Bulvarspor’un futbolcuları, Kurtuluş Apartmanı sakinleri, TAK KARTAL Mimarları, Kartallı muhtarlar ve Kartallılar katıldı.

Bugüne kadar Kartal Belediyesi olarak; deprem dönüşümden 21 bin 706 kişiyi kurtardıklarını vurgulayan Başkan Altınok Öz, konuşmasına şöyle devam etti: “Değerli vekilim, ilçe başkanım, çalışma arkadaşlarım, Kartallılar ve sporcu arkadaşlarım, kahraman Kurtuluş Birlik Apartmanı sakinleri… Hepinizi saygı ile selamlıyorum. Kurtuluştan birliğe Misak-ı Milli sınırları içerisinde, birlik ve beraberlik içinde olduğumuz zaman, yapamayacağımız şey yoktur. En çok da ülkemizin bu güzel isme, Birlik Apartmanı’nın verdiği mesaja ihtiyacımızın olduğu günler…

“21 Bin 706 Canı Kurtardık”

Bugüne kadar Kartal Belediyesi olarak deprem dönüşümünden 21 bin 706 kişiyi kurtardıklarını belirten Başkan Altınok Öz: “Deprem dönüşümünden 21 bin 706 kişiyi kurtardık. Kartal’da ne değişti peki? Kartal’da bu dönüşümle 21 bin 706 kişi mecburen bir yerlere kiraya gitti. Kiralar arttı, dolayısıyla ev sahiplerinin geliri arttı. Halkın geliri arttı. Etraftaki esnafın gelir düzeyi arttı. Kartal’da dönüşümün faydalarını toplum olarak görüyoruz. Kartal’da dönüşüm devam ediyor. Peki, halka etkisi nasıl oluyor? Kartal Tasarım Araştırma Katılım TAK KARTAL ekibi de bunu araştırıyor. Çevreye olan Etki, yani ÇED raporu isteniyorsa, Sosyal Etki Değerlendirme (SED) raporunu da biz çıkartmak zorundayız. Biz Kartal’ı dönüştürürken neleri dönüştürebiliyoruz, neleri dönüştüremiyoruz ya da halkın beklentileri nedir? Biz genel yönetici olarak, o beklentilere nasıl cevap vereceğiz? İşte, biz bunun raporunu hazırlamaya çalışıyoruz. Bu dönüşümde binalar ve siteler var; ama bir bakıyoruz ki Hürriyet Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Topselvi Mahallesi’nin mahalle olarak dönüşmesi lazım. Bizim bir diğer görevimiz ise o mahallelerdeki dönüşümün nasıl olacağının araştırmasını yapmaktır. Topselvi Mahallesi’nde çocukların yıllarca oynadığı toprak alan, İl Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından bir spor tesisi olarak yapılıp kiraya veriliyor. İnsanlar o tesisten yıllık 1000 dolar karşılığında faydalanabiliyor. Burada cebinde parası olanlar faydalanabiliyor. Peki, mahalle sakini yararlanabiliyor mu? Hayır. O halde bizlerin; hem Kartal’ın maketini yapmak, hem de depreme uygun olamayan binaları işaretlemek ve ona uygun plan yapmak zorunluluğumuz ortaya çıkıyor. Biz de bunların çalışmasını yapıyoruz. Bu binaları dönüştürürken bir hedefimiz var. Diyoruz ki; “Çıkabildiği kadar çıksın; ama insanların sosyal alanları genişlesin’’ yani güçlü komşuluk ilişkileri devam etsin.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bize diyor ki, -Şu planın 30 metresini yok et.- Biz de diyoruz ki; gölge etmeyin! Biz, size yardımcı oluyoruz. Halkı bir araya getiriyoruz. Kim, kiminle buluşacak; kim, kiminle birleşecek? Bunları tespit ediyoruz. Size 1/5000’lik planların altlığını hazırlayarak sunuyoruz. Alın, bunları çıkarın. Hiç olmazsa halkı birbirine düşürmeden bir plan yapmış oluruz. Bunlar çıkıyor, planın notunu aylardır yazamıyor.” dedi.

“Rant peşinde değiliz”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, rant peşinde olmadıklarını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sevgili arkadaşlar, bizler rant peşinde değiliz. Söz verdiğiniz emsalleri bizim değil, sizin söz verdiğiniz emsalleri ile rant uğruna oynamayın. Halkı dönüşümde kararsız kılmayın. Ne söylediyseniz onu yapın. Eğer bunlarla oynamaya kalkarsanız altında kalırsınız.”

“Kartal’ı izleyin. Biz bu işi biliyoruz, bizden öğrenin”

Kartal’da doğru işlerin yapıldığını ve Kartal’ın izlenmesi gerektiğine işaret eden Başkan Altınok Öz, önemli mesajlar vererek şunları söyledi: “Kartal’ı izleyin, Kartal doğru işler yapıyor. Kurtuluş Apartmanı, Birlik Apartman’ı, Türkiye’de örnek bir davranıştır. Bu konuda Kurtuluş Apartmanı sakinlerine yol gösteren çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ama Kurtuluş Apartmanı sakinlerine daha çok teşekkür borçluyuz. Kredi almakta bile sıkıntı yaşadılar, ama sıkıntılara göğüs gerdiler ve bu güne geldiler. Oturduğunuz alanın çoğunu belediye yaptı. Dediler ki; ’’Özel mülkiyet alanına belediye bu işi nasıl yapar?’’ Ben de diyorum ki; okuyun kardeşim, 6306 sayılı yasayı okuyun. Hatta 5393 sayılı belediye yasasını da okuyun. 14. ve 15. maddelerde yazıyor onları iyice inceleyin. Kartal halkı, bu sıkıntıda elini taşın altına koymuş ben belediye olarak burayı yapamayacak mıyım, bahçesini yapamayacak mıyım, hafriyatına yardımcı olamayacak mıyım?

Çıkıyorsa zimmet bana çıksın, karşılamaya hazırım. Ama çıkmıyor, belediye yasası bize bu görevi veriyor. Diyor ki; insanların huzurları için, mutluluğu için, can güvenliği için belediyenin görevleri içerisinde bunların hepsi var. Yapmak istemeyenlerin bahanesi, yasanın önüne geçemez. Kartal’ı izleyin; çünkü boş arazide ranta dönük bina yapmakla dönüşüm olmaz! Onun adı “Rantsal Dönüşüm” olur. Dönüşüm, buradaki gibi “Deprem dönüşümüdür.” Dönüşüm, Emek İş gibi zamanında yetkililerin yetkilerini kötü kullandığı, kaydı bile olmayan bir sitenin, mevcut imar hakları ile dönüşemeyen bir sitenin dönüşebilmesinin yolunun açılmasıdır. Hem deprem dönüşümüdür, hem yerinde dönüşümdür. Bizi izleyin, biz bu işi biliyoruz. Dönüşümün, Türkiye’deki en iyi uygulayıcısı Kartal Belediyesi’dir! Bizi izleyin, bizden öğrenin; ama bizim önümüze set çekmeyin.

“Menfaat peşinde değil, insan peşinde koşun”

Site yöneticilerine menfaat peşinde koşmamaları gerektiğini söyleyen Başkan Altınok Öz, ’Tüm Emek İş Sitesi’ dönüşüyor, kendi olanakları ile hareket eden Birlik Apartmanı dönüşüyor, dönüşebilecek siteler ise hala dönüşemiyor. Rahatlıkla dönüşebilecek sitelerin yöneticilerine; artık menfaat peşinde koşmayın, insan peşinde koşun, rantın peşinde değil, dönüşümün peşinde olun demek istiyorum. Birlik Apartmanı’nın az ilerisinde bir site, sosyal alanını genişletmek üzere iki blok yapıyor ve projeyi İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne yolluyor. Büyükşehir de diyor ki; üçe böleceksin. Adam satmış, onaylanmış, estetik kurul karar vermiş. Kartal Belediyesi’nin kurduğu estetik kurul kanuna göre karar veriyor. Büyükşehir diyor ki; hayır ben silüetten takılacağım. Peki, boğazda yaptırdığın büyük binaların silüeti ne oluyor? Bunun adı ne silüet, ne de estetik. Estetiği bizden daha iyi bilen çıkamaz. Yurtdışına çıkmamış yetkili kişinin ikiye böl dediği Maltepe’deki eğri kulelere bakın. Hiçbir estetiği yok. Estetik anlayışı olmayan kişi, Kartal Belediyesi’ne estetik öğretmeye kalkıyor. Önce kendi estetiğini yarat, sonra bize öğretmeye kalk.” dedi.

“Birlik apartmanı dönüşümün kahramanıdır”

Konuşmasının sonunda Kurtuluş Apartmanın, Birlik Apartmanına dönüşmesini ve sakinlerinin dönüşümün kahramanı olduğunu vurgulayan Başkan Op. Dr. Altınok Öz, ” Kurtuluş’tan, Birliğe giden bu apartmanı her ortamda söylemeye devam edeceğim; çünkü tarihe geçecek bir davranış içinde oldular. Bir yılda bitti. Yıkımdan itibaren bitiş 1buçuk yıl. İki ay sonra da iskânını ve tapularını aldılar. Bundan daha güzel bir dönüşümün kitabı yazılabilir mi? Birlik Apartmanı sakinlerini kutluyor ve alkışlıyorum. Birlik Apartmanı sakinleri dönüşümün kahramanlarıdır. Tebrik ediyorum. “ dedi.

Birlik Apartmanı sakinlerinden Başkan Öz’e teşekkür Birlik Apartmanı sakinlerinden olan ve aynı zamanda binalarının müteahhitliğini üstlenen Erdinç Turan’da yaptığı konuşmada tüm apartman sakinleri adına Başkan Altınok Öz’e teşekkür etti. Erdinç Turan yaptığı konuşmada, “Bu güne kadar binanın yıkımdan, hafriyatından, binanın yapımından bu hale gelmesine kadar bizi yalnız bırakmayan Sayın Başkanıma ve onun şahsında ekibine teşekkür ediyorum. Biz birlik olduk ve bunu Sayın Başkanımla gerçekleştirdik. Dönüşmeye çalışan herkese bu örnek teşkil etsin.” dedi.

Dönüşümün kahramanları

Binalarını afet riskinden kurtarmak için müteahhitlerin kat karşılığı tekliflerini beklemeden eski binaları Kurtuluş Apartmanı’nı Birlik Apartmanı’na dönüştüren dönüşümün kahramanları, muhteşem bir dönüşüm örneğine imza attı. Yola çıkmadan önce yaklaşık 823 m²‘lik parsellerine komşu olan Kartal Belediyesi’ne ait 200 m²’lik alan ile birleşerek yapılanma şartlarını artıran dönüşümün kahramanları, dönüşümün yolunu açmış oldu.

Temmuz 2013’te risk tespiti yapılan Kurtuluş Apartmanı; imar hakkıyla dönüşemeyen, ruhsatı bulunmayan mülk sahiplerinin bir araya gelip bankadan faiz indirimli kredi alarak kendileri dönüşme kararı almaları üzerine 14 Ocak 2014’te Başkan Altınok Öz ve çok sayıda vatandaşın katıldığı bir törenle yıkıldı. Yıkımdan 5 ay sonra, Haziran 2014’te Başkan Altınok Öz, temel atma töreni için dönüşümün kahramanlarının yanındaydı. Bugün, yani yıkımdan 1 yıl sonra Başkan Altınok Öz, bu ideal dönüşüm örneğinin sahiplerine bu kez tapularını teslim etti. Dönüşümün kahramanları, 6306 Sayılı Kanunun uygun yapım kredisi avantajından faydalanarak hem kat maliki hem de kendi evlerinin müteahhidi olma keyfini, dönüşümün lider kenti Kartal’da “Birlik”te yaşamış oldu.

BİRLİK_APARTMANI ESKİ HALİ

BİRLİK_APARTMANI_TAPU_VERME

BİRLİK_APARTMANI_TAPU_VERME_TÖRENİ (3)

BİRLİK_APARTMANI_TAPU_VERME_TÖRENİ (4)

BİRLİK_APARTMANI_TAPU_VERME_TÖRENİ (5)

BİRLİK_APARTMANI_TAPU_VERME_TÖRENİ (6)

BİRLİK_APARTMANI_TAPU_VERME_TÖRENİ (9)

BİRLİK_APARTMANI_TAPU_VERME_TÖRENİ (10)

BİRLİK_APARTMANI_TAPU_VERME_TÖRENİ (12)

BİRLİK_APARTMANI_TAPU_VERME_TÖRENİ (20)

BİRLİK_APARTMANI_TAPU_VERME_TÖRENİ (21)

BİRLİK_APARTMANI_TAPU_VERME_TÖRENİ (22)

BİRLİK_APARTMANI_TAPU_VERME_TÖRENİ (27)