Türkiye’de şimdiye kadar yapılmış canlı bomba saldırıları

- Yorumlar

Terör örgütlerinin sansasyonel eylemlerinde kullandıkları canlı bombalar ülke tarihimizde de bir çok kez kullanıldı. 1996 yılında başlayan saldırılarda toplamda yüzlerce kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de yaralandı.

1. Tunceli – 30 Haziran 1996

Zilan kod adlı PKK terör örgütü mensubu Zeynep Kınacı’nın hain saldırısı Türkiye’de kayıtlara geçen ilk canlı bomba eylemiydi. Saldırıda 4’ü astsubay toplamda 8 asker şehit oldu. 29 askerimiz ise yaralandı.

2. Adana – 25 Ekim 1996

Ülkemizdeki 2. canlı bomba saldırısı yine PKK terör örgütü tarafından Adana’da yapıldı. Terör örgütü üyesi Leyla Kaplan üzerindeki bombayı patlatarak 3 polis memurunu şehit etti 1 vatandaşı da öldürdü. 9 polis memuru ve 3 vatandaşımız yaralandı.

3. Sivas – 29 Ekim 1996

3. canlı bomba saldırısı da PKK terör örgütü tarafından düzenlendi. Sivas’ta Güler Otaş adlı PKK’lı terörist üzerindeki bombayı patlattı ve 3’ü polis, 1’i sivil toplamda 4 kişiyi öldürdü. 10 sivil ise yaralandı. Güler Otaş ve yanındaki bir başka PKK üyesi parçalanarak öldüler.

4. Hakkari – 17 Kasım 1998

Rojbin kod adlı PKK’lı terörist Fatma Özen, Hakkari YÜksekova Jandarma Komutanlığı’nın önünde üzerindeki bombaları patlattı. 3 asker ve 2 sivil yaralandı. Kendisi parçalanarak öldü.

5. Diyarbakır – 1 Aralık 1998

PKK’nın Diyarbakır’da ortaya çıktığı bir başka olay. Binevş-Amed kod adlı terörist Hüsniye Oruç üzerindeki bombaları patlatarak 2 asker, 8 sivil toplamda 10 kişinin yaralanmasına sebep oldu. Kendisi parçalanarak öldü.

6. Van – 24 Aralık 1998

Van’da PKK terör örgütü üyesi Hamdiye Kapan gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısında lise öğrencisi Osman Akbaş hayatını kaybetti. 14 asker ve 10 askeri personel ise yaralandı.

7. İstanbul – Mart 1999

İlk büyük şehir canlı bomba eylemi olarak kayıtlara geçen eylemde Maral Maymak adlı terörist, Taksim Meydanı’nında duran Çevik Kuvvet otubüsünün hemen yanında kendini havaya uçurdu. Saldırıda kimse ölmedi fakat 3 polis 7 sivil toplamda 10 kişi yaralandı.

8. Tunceli – Nisan 1999

Canan Akgün adlı eylemcinin planları istediği gibi olmadı. Üzerindeki zaman ayarlı bomba erken patladığı için kendisi parçalanarak öldü.

9. İstanbul – 3 Ocak 2001

DHKP-C sahne aldı. Örgütün üyesi Gültekin Koç adlı eylemcinin üzerindeki bombayı patlatması üzerine 1 polis memuru şehit oldu, 2’si polis memuru 7 kişi yaralandı.

10. İstanbul – 10 Eylül 2001

İlk canlı bomba eylemlerinden yaklaşık 9 ay sonra DHKP-C üyesi Uğur Bülbül Taksim Çevik Kuvvet Bürosu’na canlı bomba saldırısı düzenledi. 2 polis memuru şehit oldu. İşlemler için orada bulunan 1 Avustralya vatandaşı hayatını kaybetti. 13’ü polis olmak üzere 21 kişi yaralandı.

11. Ankara – 20 Mayıs 2003

DHKP-C üyesi Şengül Akkurt zamanın Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e canlı bomba saldırısı yapmak için üzerindeki düzeneği hazırlarken bombanın patlaması sonucu parçalanarak öldü.

12. İstanbul – 15 kasım 2003

Büyük sinagog saldırılarından sadece 5 gün sonra Beşiktaş ilçesinin Levent mahallesindeki HSBC genel müdürlüğü binası ile Beyoğlu’ndaki Birleşik Krallık Başkonsolosluğu önünde birkaç dakika arayla birer bomba yüklü aracın patlamasıyla intihar saldırıları gerçekleşti. Her iki saldırıda saldırganlar dahil toplam 30 kişi öldü, 450’nin üzerinde kişi ise yaralı olarak kurtuldu. Her iki saldırıyı gerçekleştiren isimlerin de el-Kaide’nin Türkiye yapılanması çatısındaki Beyt el-İmam adlı örgütle bağlantılı olduğu tespit edildi.

14. Van – 9 Mart 2006

PKK’nın canlı bomba eylemlerinden biri. Dengtav kod adlı PKK’lı terörist Devrim Solduk’un üzerindeki bombayı patlatmasıyla 1 belediye trafik görevlisi ve 1 sivil hayatını kaybetti. 19 kişi ise yaralandı.

15. Ankara – 22 Mayıs 2007

Güven Akkuş, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus semtindeki Anafartalar Çarşısı’nda üzerindeki A4 tipi bombayı patlattı. Patlama sonucu sekizi Türk, biri Pakistanlı olmak üzere dokuz kişi yaşamını yitirdi, yüz yirmi bir kişi yaralandı. Kuzey Irak’ta canlı bomba eğitimi alan Akkuş’un önceden TİKB ve PKK ile bağlantısı olduğu belirlendi ancak iki örgüt de saldırıyı üstlenmedi.

anafartalarjpg-728x728

16. İstanbul – 31 EKİM 2010

Taksim Meydanı’ndaki Çevik Kuvvet ekiplerine 3 canlı bomba girişimi bu tarihte gerçekleşti. PKK terör örgütü üyesi Vedat Acar’ın düzenlediği saldırıda 15 polis 17 sivil toplamda 37 kişi yaralandı. Can kaybı yaşanmadı.

17. İstanbul – 11 Eylül 2012

İbrahim Çuhadar adlı DHKP-C’li eylemcinin Sultangazi’de bulunan Gazi Polis Merkezi’ne yaptığı canlı bomba saldırısında 1 polis şehit oldu. 4’ü polis 7 kişi yaralandı.

18. Ankara – 1 Şubat 2013

ABD Büyük Elçiliği’ne yapılan canlı bomba saldırısında DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı personelin geçişte kullandığı yerde, x-ray cihazından geçerken kendini havaya uçurdu. Büyük elçilikte görev yapan 1 türk vatandaşı hayatını kaybetti. 3 kişi yaralandı.

1200x630_213058_turkey-raises-security-levels-afte-768x403

19. Hatay – 11 Mayıs 2013

Hatay Reyhanlı’da düzenlenen iki ayrı bombalı saldırı. Saldırıda 52 kişi ölmüş, 146 kişi yaralanmıştır. Bombalı araçlarla düzenlenen bu saldırıyla ilgili olarak 32 şüpheli gözaltına alınmış bunlardan 20’si tutuklanmıştır. Soruşturmadaki tüm şüpheliler Türk vatandaşıdır ve soruşturmada saldırının arkasında Nasır Eskiocak liderliğinde Esad rejimi yanlısı Suriye gizli servisi El Muhaberat bağlantılı bir silahlı grup olduğu iddiası üzerinde durulmaktadır. Soruşturmanın 1 numaralı zanlısı Nasır Eskiocak emniyet ifadesinde saldırıyı yaptıklarını itiraf etmiştir. Olayın bir diğer şüphelisi ise El Kaide’ye bağlı El Nusra örgütüdür. Olaydan önce “El Nusra Cephesi’nde faaliyet gösteren şahıslarca bomba yüklü araçların Türkiye’ye yönelik saldırıda kullanılacağı, son gelişmeler ışığında olayın sınır bölgelerimize ve dolayısıyla ülkemize yönelebileceği değerlendirilmektedir” ifadeleri Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan “gizli” ve “ivedi” damgalı uyarı yazısında yer almıştı.

20. İstanbul – 6 Ocak 2015

İçinde olduğumuz sene olan 3 canlı bomba saldırısının ilki.
İstanbul’da Sultanahmet’teki İstanbul Turizm Şube Müdürlüğü’ne Rus uyruklu Diana Ramazova tarafından düzenlenen canlı bomba saldırısı sonucunda 1 polis yaşamını yitirdi ve 1 kişi yaralandı. Eylemi başta DHKP-C üslenmiş ve canlı bombanın Elif Sultan Kalsen olduğunu iddia edilmiş olsa da ailesi canlı bombanın kızları olmadığını açıklamıştır. Ramazova’nın El-Kaide ve olası IŞİD bağlantıları araştırılmaktadır. DHKP-C daha sonra yaptığı açıklamada saldırı eylemini üstlendiklerine dair açıklamalarını geri çekti.

21. Diyarbakır – 5 Haziran 2015

5 Haziran 2015 tarihinde yerel saatle 17:55’de Halkların Demokratik Partisi’nin Diyarbakır’daki seçim mitinginde meydana gelen bombalı saldırıdır. Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinden iki gün önce düzenlenen saldırıda 5 kişi öldü, 400’ün üzerinde kişi de yaralandı.

Basında yer alan haberlere göre patlamanın çöp kutusuna konulan iki ayrı parça tesirli bombadan kaynaklandığı ve saldırının failinin 20 yaşındaki Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üyesi Adıyamanlı Orhan Gönder olduğu tespit edildi. Gönder, kaçtığı Gaziantep’te ertesi gün yakalandı ve “kasten öldürme ve terör örgütüne üye olma” suçlamalarıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

https://www.youtube.com/watch?v=yeYfHnaZXeA

22. Şanlıurfa – 20 temmuz 2015

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi üç yüz kadar genç, Kobani Kuşatması’nda zarar gören Kobani’yi onarmak için Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde toplandı.

SGDF, 20 Temmuz 2015 günü Amara Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptığı sırada Adıyaman Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi yirmi yaşındaki Şeyh Abdurrahman Alagöz üzerindeki bomba düzeneğini patlattı. Saldırı sonrası 32 kişi vatanmdaşımız hayatını kaybetti, 104 yaralandı.

Saldırı halen gizemini korumakta.

23. Ankara – 10 Ekim 2015

DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği, TMMOB, HDP ve pek çok sivil toplum örgütünün katılımıyla düzenlenen Barış Mitingi’nde, Tren Garı kavşağında 2 patlama gerçekleşti.

Olay yeri savaş alanına dönen, Yunus Emre Alagöz ve Ömer Deniz Dündar adlı 2 canlı bomba tarafından yapılan saldırıda resmi rakamlara göre 100 kişi hayatını kaybetti. 508 kişi ise yaralandı.

Bu saldırı ülke tarihinin en kanlı saldırısı olarak kayıtlara geçti.

https://www.youtube.com/watch?v=JL_IXMcrOZE

24. İstanbul – 12 Ocak 2016

12 Ocak 2016’da Türkiye’nin İstanbul şehrinin Fatih ilçesindeki Sultanahmet meydanında, Suriye kökenli 28 yaşındaki bir saldırganın, turist kafilesinin arasına girerek üzerindeki bombayı infilak ettirmesiyle gerçekleştirilen intihar saldırısı. Patlama sonucunda saldırgan dahil 11 kişi olay günü ölmüş ve 16 kişi de yaralanmıştır. Olaydan sonra tedavi altında olan 2 kişi daha hayatlarını 27 Ocak 2016 ve 22 Şubat 2016 tarihinde yitirmişler ve can kaybı sayısı toplam 13 kişiye yükselmiştir. Saldırıda hayatını kaybeden kurbanların tamamı Alman vatandaşıdır. Patlamada yaralanan 14 kişiden 11’inin yabancı uyruklu olduğu belirlenmiştir ve patlamadan sonra dokuz Alman, bir Norveçli ve bir Perulu hastanede tedavi altına alınmıştır.

Olay sonrası, Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada, saldırıyı gerçekleştiren intihar eylemcisinin IŞİD militanı olduğunu ve saldırıda hayatını kaybedenlerin tamamının da yabancı uyruklu kişiler olduğunu söyledi.

Bombacının 28 yaşındaki, Suriye doğumlu Nebil Fadli olduğu haber ajanslarında yer almıştır. Olaydan sonra, Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, Nebil Fadli ile gazeteci Hüsnü Mahalli’nin babalarının amca çocukları olduğu iddia edildi. Haberden sonra bu iddialara yanıt veren Mahalli ise, Nebil Fadli’yle aynı aşiretten olduklarını, bombacının amcasını tanıdığını belirterek, ”Bu aileyi 30 yıldır tanırım, o zamandan beri radikal dinci, intihar eylemcisi olmaya müsait kişilerdi” açıklamasında bulundu.

25. Ankara – 17 Şubat 2016

17 Şubat 2016’da Ankara’nın Çankaya ilçesinde, Genelkurmay Başkanlığının, asker lojmanlarının ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının bulunduğu bölgede Türk Silahlı Kuvvetlerine ait askeri servis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlama. Patlamanın gerçekleştiği nokta, TBMM’ye 5 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.

Bomba yüklü aracın bir intihar bombacısı tarafından 5 askeri servis aracının geçişi sırasında patlatılması sonucunda aralarında sivillerinde bulunduğu 28 kişi olay günü, 1 kişi de hastanede tedavi görürken ölmüş, 61 kişi yaralanmıştır.

Saldırının akabinde 18 Şubat 2016 tarihinde Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu basın açıklamasında bombalı saldırının YPG tarafından gerçekleştirildiğini, saldırının failinin Salih Neccar isimli bir kişi olduğunu ve saldırıyla ilgili olarak 9 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Davutoğlu, failin 1992 Amude doğumlu Salih Neccar olduğunu, saldırının doğrudan YPG irtibatlı olduğunu açıklamıştır. PYD’nin Amude kasabasındaki üst düzey bir yetkilisi bu açıklamayı reddederek fail Salih Neccar’ın ailesinden kimsenin Amude kentinde oturmadığını, Neccar soyadında birinin El Nusra ve IŞİD’e katılabileceğini ve YPG’nin Ankara ve Türkiye’ye yönelik herhangi bir saldırısı ile alakası olmadığını söylemiştir.

Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK), saldırıyı üstlendiğini duyurmuş, failin Van’ın Gürpınar ilçesi doğumlu Abdulbaki Sömer adlı kişi tarafından gerçekleştirildiğini bildirmiştir. TAK, saldırının 2015-16 Şırnak çatışmaları sırasında birkaç evin bodrum katlarında meydana gelen ölüm olayları üzerine gerçekleştirildiğini belirtmiştir. Bunun üzerine Sömer’in kardeşi Van’da gözaltına alınarak DNA örneği alınmış, elde edilen bulguda saldırıyı gerçekleştiren kişinin Abdulbaki Sömer olduğu kesinleşmiştir.] Abdülbaki Sömer’in Kobani’den Türkiye’ye giriş yaptığı ve Göç İdaresine kendisini Suriye uyruklu Salih Neccar olarak olarak tanıttığı belirlenmiştir.

26. Ankara – 13 Mart 2016

13 Mart 2016’da yerel saatle 18:45’te Güvenpark, Kızılay, Ankara’da otobüs duraklarına yakın bir mesafede gerçekleşen, 38 kişinin hayatını kaybettiği (2 tanesi saldırgan terörist) ve 19’u ağır 125 kişinin de yaralandığı bombalı araba saldırısı. Saldırı, Ekim 2015’teki ve Şubat 2016’daki patlamalar ile birlikte beş ay içinde Türkiye’nin başkentinde gerçekleşen üçüncü bombalı saldırı oldu.

11 Mart 2016 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği, Bahçelievler’de bir saldırı olabileceğine dair uyarıda bulunmuştu. Aynı duyuruda Türkiye hükumetine ait bina ve lojmanlara potansiyel bir saldırı olabileceğine yönelik bir istihbarat bilgisinin ellerinde olduğu da duyurulmuştu. Büyükelçilik twitter hesabından yaptığı bir açıklamayla bu istihbaratın Türkiye hükumeti kaynaklı olduğunu da belirtti.

İki saldırganın MOBESE kameralarından tespit edildiği bildirilmiştir. Kesin kimlik tespiti için şüphelinin ailesinden DNA örneği alındığı ve DNA eşleşmesinin ardından ikinci saldırganın açık isminin kamuoyuyla paylaşılacağını ifade edilmiş, saldırıyı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) örgütü üstlenmiş, saldırının 2015-16 Şırnak çatışmaları sırasında birkaç evin bodrum katlarında meydana gelen ölüm olayları üzerine gerçekleştirildiğini belirtmiştir. Örgütün yaptığı açıklamada saldırının “Seher Çağla Demir komutasında bir birimin” yaptığı ifade edilmiş, fakat sayı ya da diğer isimler konusunda ayrıntı verilmemiştir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada saldırıyı yapan kişinin Seher Çağla Demir olduğu, Demir’in 2013 tarihinden itibaren PKK mensubu olduğu, daha sonra Suriye’ye geçtiği ve bu süre içerisinde YPG kamplarında eğitim aldığı ifade edilmiştir.

27. İstanbul – 19 Mart 2016

19 Mart 2016’da yerel saatle 10:55’te Türkiye’nin İstanbul şehrinin Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde bir canlı bombanın üzerindeki patlayıcıyı patlaması sonucu meydana gelen bombalı intihar saldırısı. Saldırı sonucu; 3’ü Amerikan-İsrail vatandaşı, 1’i İran vatandaşı ve 1’i saldırgan olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti, 36 kişi yaralandı. 12 Ocak’ta gerçekleştirilen Sultanahmet saldırısının ardından, 2016 yılında İstanbul’da meydana gelen ikinci bombalı intihar saldırısıdır.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

x