Kartal 3-4 gömlek atlayacak

Emlak Konut’un Kartal’daki 64 bin metrekarelik arsa ihalesini alan Ağaoğlu-DAP Yapı ortaklığı, ‘dünyada ses getirecek bir proje’ hazırlığında. Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, ‘Projemiz Kartal’ı 3-4 gömlek yukarı çıkaracak. Dünyadaki emsal projelerde metrekare 10 bin liranın altında olmaz’ diyor

DAP Yapı, Ağaoğlu Şirketler Grubu’na bağlı Eltes İnşaat’la birlikte Kartal’da fiyatları uçurmaya hazırlanıyor. 2012 sonunda Emlak Konut GYO’nun 64 bin metrekarelik arsa ihalesini 1 milyar 335 milyon lira bedelle kazanan Dap Yapı-Ağaoğlu ortaklığı, harıl harıl dev proje üzerinde çalışıyor. Bu projenin dünyada ses getirecek, yabancı mimarların durup saatlerce seyredebilecekleri nitelikte olmasını hedeflediklerini ifade eden Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, ‘Ben ülke aşığı bir insanım, Ali Bey de (Ağaoğlu) ben de artık belli seviyeye gelmiş insanlarız. Artık birincil hedefimiz para kazanmak değil. Öncelikli hedefimiz buraya çok değerli proje kazandırmak. Uluslararası arenada bizi temsil edecek eser planlıyoruz’ dedi.

EMLAK Konut’un belki tarihinde ilk kez böyle bir ihale düzenlediğini vurgulayan Yılmaz, ’41 tane Türkiye’nin en büyük firması, oluşturulan 18 konsorsiyumla bu ihaleye girdi. En yüksek teklifi ise Eltes’le birlikte biz verdik. 534 milyon Emlak Konut GYO’nun bedeli olmak üzere, toplam 1 milyar 335 milyon TL bedelle ihale bize kaldı’ dedi. Dünyada pek çok projeyi incelediğini vurgulayan Ziya Yılmaz, ‘Bu kadar geniş kapsamlı bir iş var mı diye aradım ama bulamadım. Bu projenin içinde özel hastane var, okul var, çarşı var, konut var, rezidans var ofis var. Denize sıfır bir arazi ve önünde marinası var. İstanbul’da bunun gibi bir arazi daha bulamazsınız. Bana göre bu arazinin değeri ölçülemez’ diye anlattı.

Çağlayan’da arazi topluyor

Bir bölgeye girdiğinde, o projenin etrafındaki arazileri de topladığını anlatan Yılmaz, ‘Ülkedeki siyasi istikrar işimizi kolaylaştırıyor. Dap Z Ofis’ten sonra bu arazinin arkasında Çağlayan’da bir fabrika alanı aldık ve fabrikayı yıktık’ dedi. Bölgede 3-4 araziyle daha görüşmelerinin sürdüğünü vurgulayan Yılmaz, ‘Yine ilk çeyrekte başlayacağımız Dalga projesinin yanında ofis ve rezidanslardan oluşacak bir projeyi satışa sunacağız’ diye konuştu. Yılmaz, Okmeydanı ve Şişli civarında da kentsel dönüşüm kapsamında görüşmelerinin olduğunu da sözlerine ekledi.

YENİ KDV oranları konusunda da görüşlerini dile getiren Yılmaz, ‘Ben bu kararın sektöre zarar vereceğini düşünüyorum’ dedi.

Deniz uçağıyla kapının önüne

‘Bu proje Kartal bölgesi 3-4 gömlek yukarı çıkacak’ diyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Bir proje düşünün bir tarafta eviniz, bir tarafta ofisiniz var. Önündeki marinada da tekneniz bağlı. Deniz uçağıyla evinizin önüne kadar gelebiliyorsunuz. Biz henüz fiyatları belirlemedik ama dünyada bu tarz projelerde metrekare fiyatı 10 bin TL’nin altında olmaz. Tabii biz her zaman insanlara prim yaptırmak, para kazandırmak fikriyle yola çıkıyoruz.’

Yüzde 1 KDV ile satılacak

BU yıl içinde projeyi satışa sunacaklarını vurgulayan Yılmaz, ihale 2012’nin sonunda yapıldığı için KDV oranının da yüzde 1 olacağını ifade etti. Bugüne kadar Dalga Kule, Tango gibi farklı tasarımlı binalar hayata geçiren firmanın yine özellikli bir tasarımla müşterilerinin karşısına çıkacağını ifade eden Yılmaz, ‘Benim zaten kafamda belli proje fikirleri vardı. Bu ihaleyi alınca, o fikirleri bu projede hayata geçirmeye karar verdim’ diye ekledi.

Zincirlikuyu’yu rahatlıkla geçer

KARTAL Bölgesi’nin önümüzdeki dönemde hızlı bir değişim süreci içine gireceğini anlatan Yılmaz, ‘Şu anda iş aksı anlamında Zincirlikuyu-Maslak hattı İstanbul’un en önemli merkezi olarak öne çıkıyor. Ancak Maltepe Kartal Bölgesi 7-8 yıl sonra Zincirlikuyu-Maslak hattının önüne geçebilir. Çünkü deniz avantajı var’ dedi.

Ali Bey’le 30 saniyede anlaşırız

Ali Ağaoğlu ile dostluklarının eskiye dayandığını ifade eden Yılmaz, ‘Ali Bey eski dostumdur. Kendisi vizyoner, ileriyi gören bir insan. Biz onunla bir şeyi bir dakika bile konuşmuyoruz. 30 saniyede tamam budur diyoruz. İnanıyorum ki biz Ali Bey’le bu projeyle sınırlı kalmayacağız, birlikte yeni işler de yapmaya devam edeceğiz’ şeklinde konuştu