Araplar Kartal’da arsa avında

Bağcılar’daki Batışehir projesinin yapımcısı olan Egeyapı Group, 2012’de 500 konut satışı yaparken, bu yıl 800 konut satıp 400 milyon lira ciro hedefliyor. Firma Pega Kartal projesinde ise Suudi Arabistan kökenli grupla hasılat paylaşımı yapıyor.

Kartal’da KDV yüzde 1

Kabadayı, Kartal’daki 3. projeleri olan Pega Kartal’da ise ön satışlara başladıklarını ifade ederek, “Kartal’da ön talep toplamaya başladığımız yeni projemiz Pega Kartal’ın inşaat çalışmalarına başladık. İlkbaharda resmi satış başlayacak. Metrekare fiyatları 3.250 ile 3.600 lira arasında değişiyor. Projemiz Anadolu yakasında eksikliği yoğun şekilde hissedilen aile yaşantısına uygun rezidans konseptinde olacak” dedi.

Pega Kartal’ın mimari konseptinin ve daire planlarının bölgedeki emsallerinden ayrışacağını vurgulayan Kabadayı, “Ruhsatı da 2013 yılından önce aldığımız için buradaki konutları yüzde 1 KDV ile satışa sunacağız. 32 katlı tek blokta ve 40 bin metrekarelik inşaat alanından oluşan projede 240 ünite olacak” diye konuştu.

Körfez’le ortak proje

İnanç Kabadayı, Kartal’daki Pega Kartal projesini Körfez sermayesiyle ortak olarak inşa ettiklerini belirterek, Suudi Arabistan’ın en büyük inşaat malzemesi tedarikçisinin Türkiye’de kurduğu iz Yatırım şirketinin arsasında projeyi geliştirdiklerini söyledi. Burada hasılat paylaşımı uyguladıklarını ifade eden Kabadayı, İstanbul Avrupa yakasında ise Basın Ekspres hattı, Kağıthane ve Sarıyer’de proje çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Batışehir’de 15 bin kişi yaşayacak

‘Avrupa’nın en İyi Karma Kullanım Projesi’ ödülünü de alan Batışehir projesinin tamamlandığı zaman 15 bin kişiye ev sahipliği yapacağını anlatan Kabadayı, projeye TEM’den direk giriş için izin aldıklarını açıkladı. Bu sayede projenin ulaşımının çok daha kolay olduğunu dile getiren Kabadayı, “Ayrıca projenin üzerinden geçen yüksek gerilim hattını da 24 milyon lira harcayarak yerin altına alıyoruz” dedi. Projedeki özel okulun ise Doğa Koleji’ne verildiğini vurgulayan Kabadayı, Batışehir’deki tüm konutların A enerji sınıfında olduğunu dile getirdi. Batışehir’de ilk etabın sonbaharda teslim edileceğini vurgulayan Kabadayı, projedeki 144 odalı otel için kısa süre içinde bir zincirle anlaşacaklarını söyledi.

EgeYapı Group Kartal projeleri

EgeYapı Group’un Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, yaklaşık bir buçuk yıl önce Bağcılar’da satışa sunulan Batışehir projesinde ilk etabın tamamını, ikinci etabın yüzde 50’sini ve birkaç ay önce satışa çıkardıkları otel, rezidans ve ofislerden oluşan Batışehir Premium’un ise yüzde 40’ını satma başarısı gösterdiklerini söyledi.

İstanbul Anadolu yakasında ise Kartal’da olmak üzere 3 projenin bulunduğunu anlatan Kabadayı, şunları söyledi:

“Kartal’da rezidanslardan oluşan projemiz İz Tower’da 2012 Aralık itibariyle teslimatlara başladık. Yine aynı noktada farklı ofis ihtiyaçlarına cevap veren İz Park projemizde ise inşaat sürerken yükselen bir satış grafiği yakaladık. Bu projede kaba inşaatın yüzde 65’ini bitirdik.”

17 kentte 62 bin bina riskli alana dahil oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıyan yapıların belirlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalarını sürdürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar bu kapsamda Üsküdar’daki, birinci derece deprem bölgesinde olan toplamda 1240 metrekaralik alanda 13 bağımsız bölüm içeren 6 katlı riskli binanın yıkım törenine katıldı.

Riskli bina yıkım töreninde konuşan Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm seferberliğine Üsküdar’da devam ettiklerini söyledi.

Lisans verilen kuruluşlar tarafından yapılan başvurular üzerine 17 ilde risk tespiti gerçekleştirdiklerini anlatan Bayraktar, “Binalardan 327’sinin riskli bina olduğunu belirledik. Bakanlığımıza yapılan başvurular sonucunda 17 alan Bakanlar Kurulu Kararı ile 6306 sayılı kanun kapsamında riskli alan ilan edildi. İlan edilen bu alanların toplamı 2427 hektar olup 62 bin 786 yapının bulunduğu bu alan 380 bin 238 kişilik bir nüfusu kapsıyor” dedi. Bayraktar, “Seferberliğimizde riskli olduğu tespit edilen, mühendislik hizmeti almamış ve ekonomik ömrünü tamamlamış binaların yerine, çevreyle uyumlu, enerjiyi savurmayan, estetik özellikler taşıyan sağlam binalar yapacağız” diye konuştu.

Arsa payı kavgası dönüşümün önünü kesiyor

Kentsel dönüşüm yasasının çıkmasıyla birlikte birçok kamu binası yıkılıp yeniden yapımına başlanırken, özel yapılarda ise süreç arsa paylarında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle aynı hızla ilerleyemiyor. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, özel yapılarda kentsel dönüşüm sürecinin ilerleyememesinin nedenlerinden birisinin de arsa payları olduğunu söyledi. Vatandaşların yıllardır oturdukları evlerin arsa paylarının dava konusu haline geldiğini anlatan Kiraz, şunları söyledi:

“Arka daire, ön daire, yola cephe, üst ve alt kat tartışmaları ile beraber bu arsa payı sorununa yasanın bir yaklaşım getirmemesi kavgaları daha da büyütüyor. Yönetmeliğin 15. maddesinde ‘yeniden yapımda taraflar oy birliği ile uzlaşamazlarsa SPK Lisanslı bir kuruluştan değerleme raporu alacaklardır’ diye yazıyor ancak bunun arsa payları ve şerefiye değerlemesi için mi yapıldığı net olarak belli değil.”

Türkiye’den Dubai çıkarması

Geçtiğimiz yıl Dubai’de düzenlenen Cityscape Global Fuarı, bu sene tekrar gerçekleştiriliyor. 8 – 10 Ekim 2013 tarihleri arasında yapılacak olan Cityscape Global Fuarı’na bu yıl da bir çok Türk firmasının katılımı bekleniyor.

Türkiye’nin önde gelen inşaat firmaları ve derneklerinin katıldığı fuarda, geçtiğimiz yıl, Ağaoğlu, Tahincioğlu, Viatrans, Gyoder, Ensar Mimarlık, Tabanlıoğlu Mimarlık, Space Gayrimenkul, The Turkish Propert Centre, DEIK, Deska Global gibi firmalar yer almıştı.