Kartal’da Cemal Ağa Sitesinde kentsel dönüşüm yıkımı

CEMAL AĞA SİTESİ DÖNÜŞÜM İÇİN İLK ADIMI ATTI

Türkiye’de Kartal Belediyesi tarafından hayata geçirilerek en kapsamlı kentsel dönüşüm projelerinden olan “Deprem ve Yerinde Dönüşüm Projesi” çerçevesinde konutlar, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde hızla yenilenmeye devam ediyor. Kartal’da “Deprem ve Yerinde Dönüşüm” çalışmaları kapsamında bu kez Kordonboyu Mahallesi’nde bulunan Cemal Ağa Sitesi ve civarında yer alan 7 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Kordonboyu Mahallesi Tekel Caddesi üzerinde 8 bin metrekarelik bir alanda yer alan Cemal Ağa Sitesi’nden 3 Blok, Gülhan Apartmanı, Nimet Örs Apartmanı, İyidere Apartmanı ve yanında bulunan 1 yapı, Kartal’da devam eden dönüşüm zincirine dâhil edildi. Yıkım töreninde konuşan Başkan Altınok Öz: Türkiye’de bir ilk olan Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla Kartal’da işlerin tıkır tıkır yürüdüğünü söyledi.

Yıkım törenine Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları; Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri ile Kartal Belediyesi iştirak şirketlerinin yöneticileri, yüklenici firma yetkilileri, mülk sahipleri ve çok sayıda mahalle sakini katıldı. Kartal Belediyesi Zabıta Ekipleri, Destek Hizmetleri Müdürlüğü ve Sivil Savunma Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin güvenlik önlemi aldığı yıkım çalışmalarında iş makineleri yıkım işlemini gerçekleştirdi.

“Doğal kaynakları minimum kullanacak, maksimum tasarrufa yönelecek projeler geliştirmemiz lazım”

Yıkım töreninde bir konuşma gerçekleştiren Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz: “Öncelikle sizleri her şeyden önce kutluyorum. Cemal Ağa Sitesi’ni bırakmamışsınız. Apartmanlar yan yana gelmiş, bu birlikteliği yakalamış ve dönüşümü birlikte sağlamışsınız. Buradan ruhsat şefim Nihal Hanım’a söylüyorum her daire için en az bir buçuk, iki tane otopark alanını projede göreceksiniz. Sokakta araba istemiyorum. Bu güzelliklerin arasında, sokaklarda arabaların olmaması lazım. Projenizi ona göre uygulayın, bunu özellikle belirtin. Şimdi biliyorsunuz ki ben genel cerrahım; ama bir de çiftçiliğim var. Sağıma bakıyorum kiraz, soluma bakıyorum ceviz… Ben çiftçi olarak ceviz, badem, kiraz yetiştiriyorum. Bu ağaçları nasıl koruyacaksınız bilmiyorum; ama siteye baktığımda zeytinlik mazisinin olduğunu görüyorum. Büyük çoğunluğunuz Anadolu’nun değişik yerlerinden geldiniz, kentleştiniz, kent kültürünü aldınız. Kent kültürünün temelinde şu var; İstanbul gibi bir kentte doğal kaynaklar çok zengin değil. Doğal kaynakları minimum kullanacak, maksimum tasarrufa yönelecek projeler geliştirmemiz lazım. Bazı toplantılarda söylüyorum burada da yeri gelmişken söyleyeyim Sayın Erdoğan Bayraktar’a söylediğimizde hemen not aldı. İmar yönetmenliğinin 64. maddesi ‘Çatı suları depolanacak’ demiştir. Nihal Hanım ona da bakacak. Projelerimizi ona göre ayarlayıp çatı sularını kullanalım. Hatta 8 bin küsur metre kare alanda yeşile yer ayırın. Bugün bunları düşünüp planlamak gerek. İnsanlar marulunu, maydanozunu, soğanını, biberini, patlıcanını bu alanda karşılamış olacak. Çünkü Adana’dan gelen ürün, mazot tüketiminden dolayı pahalıya mal oluyor. Bir süre sonra maliyeti en ucuz olan ve en dayanıklı malzemelere teşvik gelecek. Dolayısı ile amacımız; sadece depreme uygun binalar yapmak değil, kenti geleceğe hazırlayan projeler ortaya koymaktır.

“Deprem Dönüşüm Müdürlüğümüzün çalışmalarıyla işler Kartal’da tıkır tıkır yürüyor”

Başkan Altınok Öz konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Dönüşümle birlikte depremden kurtardığımız sayı 32 bin… Hedefi 100 bin olan bu dönüşümde Kartal Belediye Başkanı olmaktan gurur duyuyorum. Müteahhit arkadaşları ilk kez burada görüyorum, kendileriyle burada tanıştım. Öyle bir hale geldik ki, Deprem Dönüşüm Müdürlüğümüzün çalışmalarıyla işler Kartal’da tıkır tıkır yürüyor. Bunun önünde hiçbir engel yok. Yeter ki kefenin cebi var diye düşünmeyelim. ‘Müteahhitten ne koparırım’ peşinde koşmazsak bu işler güzelce yürür. Onun için apartman sakinlerinin Cemal Ağa Sitesi’yle birleşip bu alanı güzel değerlendirdikleri için tebrik ediyorum. Allah bu inşaat süresince kaza bela, sıkıntı vermesin, önünüzü açsın, hayırlı uğurlu olsun.”

KARTAL BELEDİYESİ DÖNÜŞÜMÜN EN İYİ ÖRNEKLERİNİ UYGULAMAYA DEVAM EDİYOR (10)

KARTAL BELEDİYESİ DÖNÜŞÜMÜN EN İYİ ÖRNEKLERİNİ UYGULAMAYA DEVAM EDİYOR (3)

KARTAL BELEDİYESİ DÖNÜŞÜMÜN EN İYİ ÖRNEKLERİNİ UYGULAMAYA DEVAM EDİYOR (7)

KARTAL BELEDİYESİ DÖNÜŞÜMÜN EN İYİ ÖRNEKLERİNİ UYGULAMAYA DEVAM EDİYOR (11)