Tapu işlemleri durduruldu

- Yorumlar

Tapu işlemleri durduruldu
Türkiye genelindeki Tapu Müdürlükleri’ne gönderilen resmi yazı ile, alım satım işlemlerinin geçici bir süre için durdurulmasına karar verildi. Önlemin paralel devlet yapılanmasına ait mülklerin satışını engellemek amacıya alındığı öğrenildi

Emlakwebtv’nin haberine göre; Tapu işlemleri durduruldu
OHAL uygulaması sürerken, paralel devlet yapılanmasına ait mülklerin satışına yönelik faaliyetlerin denetimi amacıyla özel bir önlem alındı. Bugün medyada yer alan habere göre ülke genelindeki Tapu Kadastro Genel Müdürlükleri’ne gönderilen bir yazı ile alım-satım işlemlerinin geçici bir süre için, bütünüyle durdurulduğu öğrenildi. Söz konusu uygulama, terör örgütüne ait yaklaşık 5 milyon adede yaklaşan taşınmazların denetlenmesi ve satışının engellenmesi amacını taşıyor.

Satış işlemleri durdu
Gönderilen yazı üzerine dün bütün gün boyunca tapu müdürlüklerinde işlemlerin bütünüyle durduğu ve alınan önlemlerin işlemer tamamlanana kadar devam edeceği belirtildi. Savcılık tarafından gönderilen yazıda, terör örgütünün şantaj ve himmetle elde ettiği mal varlığının envanterinin çıkarılması çabasıyla ilgili olarak tapu daireleri ve bankalara yazılan yazılarda gerekli işlemlerin başlatılmasının istendiği görüldü. Alınan önlemler çerçevesinde herhangi bir işlemin yapılmaması kararı üzerine çok sayıda vatandaş işlem yapamadan müdürlüklerden ayrılmak zorunda kaldı. Konuyla ilgili açıklama yapan bazı tapu yetkilileri de kendilerine verilen isimler üzerinde tek tek inceleme yürüttüklerin ve ancak bazı tapular üzerinde kısmi işlem yapmak zorunda kaldıklarını vurguladı

Tapu işlemleri durduruldu

Terör örgütünün mal varlığı Milli Emlak’a
Geçtiğimiz hafta yayımlanan Milli Emlak Tebliği ile paralel devlet yapılanması olarak tanımlanan kesimin mülkiyetinde bulunan taşınır ve taşınmazlar ile güvenlik önlemleri aynen muhafaza edilecek. Önümüzdeki süreçte bu mal varlığının ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına devri gerçekleşecek.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü haberleri yalanladı

Bugün dijital medya ağında yer alan ve savcılık tarafından gönderilen bir yazı ile alım satım işlemlerinin geçici bir süre bütünüyle durdurulduğu yönündeki haberler, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yalanlandı. açıklamalarda bulunan yetkililer, konuyla ilgili olarak yapılan haberlere itibar edilmemesini istedi.

Sorgulama yalnızca kimi tüzel kişilikler ve şüpheli kişileri kapsıyor

Açıklamalarda bulunan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Özel Kalem yetkilileri, vatandaşların tapu işlemleri ve alım-satım faaliyetlerini kapsayan bir durdurmanın söz konusu olmadığına dikkat çekti. Yetkililer söz konusu durağanlaşma ve durdurma işlemlerinin belli “Tüzel Kişilikleri” ve şüpheli özel şahısları kapsadığına da dikkat çekti ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, paralel devlet yapılanmasına ait gayrimenkullerin sorgulanmasına ilişkin olarak müdürlüklere yaptığı “dikkatli olun” çağrısına dikkat çekti.

Mehmet Özhaseki ne demişti?
Bakan Özhaseki bir kaç gün önce yaptığı açıklamada Tapu Müdürlükleri’ne, FETÖ’ye karşı uyarı yazılarının iletildiğini belirtmiş ve gözden kaçan şeyler olabilir endişesiyle dikkatle olunmasını istemişti. Özhaseki:

“Yazı yok’ bahanesiyle karşıma gelmeyin’ emrini verdim. Tapu müdürlükleri, müdürleri, gözden kaçmış olabilir endişesiyle,tanınan bilinen FETÖ’cülerin tapu işlemlerini yapmayacak, beklemeye alacak. Bu konuda mazeret yok” demişti.

x