Tapu işlemleri durduruldu mu?

Tapu işlemleri neden yapılmıyor diye merak eden vatandaşlar için şu anda bir tapu dairesinde tapu işlemlerinin yapılmaması durumu ile karşılaşırsanız, belki sistem sorunu olabilir. Geçmişte özel nedenlerle tapu işlemlerinin durdurulduğu olmuştu, ancak şu anda ülke genelinde tapu işlemlerinin durdurulması ile alakalı bir süreç bulunmuyor.

Daha önce tapu işlemleri OHAL uygulaması nedeniyle, paralel devlet yapılanmasına ait mülklerin satışına yönelik faaliyetlerin denetimi amacıyla bir dönem durdurulmuştu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye genelindeki Tapu Müdürlükleri’ne gönderilen resmi yazı ile, alım satım işlemlerinin geçici bir süre için durdurulmasına karar verilmişti.

Önlemin paralel devlet yapılanmasına ait mülklerin satışını engellemek amacıyla alındığı öğrenildi. Önlemlerin kalkasıyla beraber tapu işlemleri tekrar başladı. Şu anda tapu işlemleri devam ediyor. Türkiye genelindeki Covid-19 önlemleri nedeniyle de bir süre durdurulan tapu işlemleri, şu anda önlemler kapsamında yapılmaya devam ediyor. Tapu işlemleri şu anda yapılmaya devam ediyor.

Tapu işlemleri neden yapılmıyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülke genelindeki Tapu Kadastro Genel Müdürlükleri’ne gönderilen bir yazı ile alım-satım işlemlerinin geçici bir süre için, bütünüyle durdurulduğu öğrenildi. Söz konusu uygulama, terör örgütüne ait yaklaşık 5 milyon adede yaklaşan taşınmazların denetlenmesi ve satışının engellenmesi amacını taşıyor.

Gönderilen yazı üzerine dün bütün gün boyunca tapu müdürlüklerinde işlemlerin bütünüyle durduğu ve alınan önlemlerin işlemler tamamlanana kadar devam edeceği belirtildi. Savcılık tarafından gönderilen yazıda, terör örgütünün şantaj ve himmetle elde ettiği mal varlığının envanterinin çıkarılması çabasıyla ilgili olarak tapu daireleri ve bankalara yazılan yazılarda gerekli işlemlerin başlatılmasının istendiği görüldü.

Alınan önlemler çerçevesinde herhangi bir işlemin yapılmaması kararı üzerine çok sayıda vatandaş işlem yapamadan müdürlüklerden ayrılmak zorunda kaldı. Konuyla ilgili açıklama yapan bazı tapu yetkilileri de kendilerine verilen isimler üzerinde tek tek inceleme yürüttüklerin ve ancak bazı tapular üzerinde kısmi işlem yapmak zorunda kaldıklarını vurguladı.

OHAL’in kalkmasıyla beraber tapu işlemleri yeniden başlarken, ülkemizi ve dünyayı etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle tapu işlemleri tekrar durdurulmuştu. Ancak Covid 19 salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında tapu işlemleri HES kodu ile beraber yeniden yapılmaya başladı.

Tapu sistemi Çöktü

Öte yandan tapu sistemlerine bir siber saldırının yapıldığı ve tapu sisteminin çöktüğüne dair sosyal medyada çok sayıda bilgi yayıldı. Tapu sistemi çöktü mü diye merak eden vatandaşlar araştırmaya başladı. Vatandaşlar tapu sisteminin çökmesinden dolayı tapularıyla ilgili bir sorun olup olmadığını merak ederek tapu müdürlüklerine koştu. Yayılan haberler kısa sürede yalanlandı ve tapu sistemi yeniden çalışır duruma getirildi.

Bugün dijital medya ağında yer alan ve savcılık tarafından gönderilen bir yazı ile alım satım işlemlerinin geçici bir süre bütünüyle durdurulduğu yönündeki haberler, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yalanlandı. açıklamalarda bulunan yetkililer, konuyla ilgili olarak yapılan haberlere itibar edilmemesini istedi.

Açıklamalarda bulunan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Özel Kalem yetkilileri, vatandaşların tapu işlemleri ve alım-satım faaliyetlerini kapsayan bir durdurmanın söz konusu olmadığına dikkat çekti. Yetkililer söz konusu durağanlaşma ve durdurma işlemlerinin belli “Tüzel Kişilikleri” ve şüpheli özel şahısları kapsadığına da dikkat çekti ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, paralel devlet yapılanmasına ait gayrimenkullerin sorgulanmasına ilişkin olarak müdürlüklere yaptığı “dikkatli olun” çağrısına dikkat çekti.