Kadıköy-Maltepe-Kartal Havaray projesine yönelik çalışmalar başlamış durumda!

Kadıköy üzerinde iki büyük proje için yeşil ışık yanmış durumda.Kadıköy-Maltepe-Kartal Havaray projesinde çalışmalar start alırken, İBB, güzergahını belirlemiş olduğu Kadıköy – Üsküdar Havaray Projesi’ni ise hayata geçirmek için kollarını sıvamış durumda. Ulaşım alanında İstanbul bugüne kadar en bereketli zamanlarını yaşıyor.

Kadıköy’ü tam anlamıyla, İstanbul’un terminali ve kalbi haline getirecek olan söz konusu 2 büyük projeye yönelik yeşil ışıklar yanmış durumda. İstanbul’da raylı sistemleri yaygınlaştırmak ve tüm kesimlere tanıtmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, güzergah çalışmalarında sona gelmiş olduğu Kadıköy – Üsküdar Havaray Projesi’ni hayata geçirmek için kollarını sıvadı.

Hasanpaşa’dan yolculuğa başlayacak olan havaray, Ziverbey ve Göztepe’yi aşarak Libadiye’ye ulaşım sağlayacak. Aynı zamanda, güzergahı henüz belirlenmemiş olan Kadıköy – Maltepe – Kartal Havarayına yönelik çalışmalar başlamış durumda.

Trafik derdinin önüne geçilmesi ve bölge üzerinde gayrimenkul değerlerinin olağanüstü anlamda fırlaması öngörülenler arasında yer alırken, Kadıköy yine Anadolu Yakası üzerinde ilklerin merkezi olmaya devam ediyor.

Metro, metrobüs, banliyö hattı, Marmaray, tramvay v.s. derken toplu taşımada Havaray, Anadolu Yakası’na hizmet vermek için sabırsızlanıyor. Eş zamanlı olarak kentsel dönüşümün sembolü, gelecek yıllarda prestijin en önemli merkezlerinden biri haline gelecek olan Fikirtepe’den de önemli bir toplu taşıma yükünü meydandan silecek.

Hasanpaşa – Libadiye Havarayı’nın güzergahları son olarak kesinleşmiş durumda. Hasanpaşa’dan yolculuk etmeye başlayacak olan bir kişi sıra sıra Ziverbey, Göztepe SGK Hastanesi, Göztepe SGK Poliklinikler, Göztepe Kavşağı, Soyak, Fetih Mahallesi ve DSİ duraklarından geçerek kendisini Libadiye’de bulacak. Gübnümüz zamanında trafiğin çok bunaltıcı ve sinir bozucu, büyük bir şekilde yoğun olmasından dolayı Kadıköy ve hemen yanında bulunan Libadiye arasında bulunan ulaşım süresi 1 saatin de üzerine çıkabilmekte.

Havaray sayesinde bu 1 saatin üzerinde olan süre yalnızca 12,5 dakika sürecek. Hattın uzunluğu ise 7.400 metre olarak belirlenmiş durumda.

Kadıköy – Üsküdar Havaray Projesi beraberinde bölgede var olan değerin daha da artış göstermesine şüphesiz bir şekilde bakılmakta. Kadıköy – Kartal Metrosuyla entegre olması beklenen projesinin, 2019 yılı sonrasında hayata geçecek olması planlanmakta.