3. Köprü ve Kanal İstanbul ile Silivri’de yazlık fiyatları uçtu

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, yazlık fiyatları hakkında bir değerlendirme yaptı. Erilkun, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Silivri’nin, Anadolu Yakası’nda ise Şile’nin ilk tercih nedeni olduğunu ve bu bölgelerde yapılacak alımların yazlık niteliğinden ziyade geleceğe yatırım açısından da büyük değer kazancı olduğunu söyledi.

Erilkun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kanal İstanbul’un Hadımköy yolundaki kamulaştırma maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle gözlerin yeniden çevrildiği Silivri inanılmaz bir değer artışı yaşıyor. Fenerbahçe Üniversitesi’nin bölgeye konuşlanacak olması da değer artışının başka bir nedeni. Ancak merkeze yakınlığı ve doğasından ötürü İstanbul güzergahında bulunmak isteyenlerin yazlıktaki ilk tercihi olan Silivri İstanbul’da satılık konut fiyatlarının en çok arttığı ilk ilçe oldu.

Değer artışı yüzde 4. Konutta 2016 Ocak ayında bin 750 TL olan metrekare satış fiyatları bugün ikinci ellerde bin 900 TL seviyelerinde seyrediyor. Öte yandan Şile, Üçüncü Köprü güzergahında olması ve büyük bakir alanlara sahip olmasından ötürü kazandığı değeri yaz sezonu dolayısıyla bir kat daha değerliyor. Bölgede en yoğun talep gören Çavuş ve Kumbaba mevkilerinde 2016 yılında 3 bin 100 TL olan satılık metrekare fiyatları 3 bin 350 TL civarında seyrediyor.” dedi.