Kartal Belediyesi, Hamburg’daki kentsel dönüşümü örnek alacak

Kartal Belediyesi, kentsel dönüşüm konusunda fikir alış verişi yapmak için heyet olarak Hamburg’u ziyaret etti. Alman kentinde inceleme yapan belediye heyeti, Hamburg’daki kentsel dönüşüm konusundaki çalışmaları yerinde inceledi. Teknik personel ve birim müdürlerinin de yer aldığı 29 kişilik kentsel dönüşüm inceleme heyetinde, belediye başkanı Altınok Öz’ün eşi Feray Öz, belediye başkan yardımcısı M. Fehmi Okay ve bir grup meclis üyesi de yer aldı.

Kartal Belediyesi heyetine eşlik eden Sosyal Demokrat Parti (SPD) eyalet milletvekili Kazım Abacı, Hamburg’un kentsel dönüşümü hakkında bilgi verdi. Hamburg’un konut politikasında belki de Almanya’nın en önde gelen şehirlerinden biri olduğunu belirten Abacı “Hamburg’da yılda 10 bin konut yapma projesi var. Bu konutların üçte biri sosyal konut olmak zorunda. Bu konuda devlet desteği veriliyor. Hamburg’daki ev kiralarının ortalama metrekaresi 12-13 euro iken sosyal konutlarda oturanlar yarı fiyatına oturuyorlar. Hamburg göç alan bir şehir ama alanı çok fazla olmadığı için yüksek katlara da onay veriliyor. Hafen City gibi yeni yapılan şehirlerde çevre planlaması çok düzenli bir şekilde yapıldı” dedi.

Kartal Belediyesi başkan yardımcısı Okay yaptığı açıklamada, “Kartal kentsel dönüşümde çok önemli yol aldı ve Türkiye’de de lider konumunda olan bir ilçe. Hamburg da bu alanda öncü ve dünyada kentsel dönüşümü çok başarılı olarak gerçekleştiren önemli şehirlerden biri. Özellikle Hafen City gibi alanlarda bunu bizzat gördük. Amacımız bu deneyimlerden faydalanmak, yerinde görüp gözlemlemek ve güzellikleri ilçemize aktararak karşılıklı fikir alışverişinde bulunabilmektir. Hamburg belediye başkanı ve heyetini Mayıs ayında üçüncüsü yapılacak olan Kartal Zirvesine davet edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Heyet daha sonra Lübeck, Hafen City, Altona gibi ilçeleri gezerek ElbPhilarmonie Konser Salonu’nu ve İBA Projesini de yerinde inceledi.