Kadıköy’de 15 kat kuralına uyulmadığı ortaya çıktı

İstanbul Kadıköy'de, İBB'nin aldığı '15 kat aşılamaz' kararına uyulmadığı ve belediyenin kaçak inşatlara göz yumduğu ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Kadıköy Belediyesi, dikey yapılan inşaatlara belli sınırlama getirilmesi için 21 Şubat 2017’de bir karar aldı. Kararla, inşaatlara 15 kat (Zemin+14) zorunluluğu getirildi. Ancak, kararın alındığı tarih itibariyle çok sayıda inşaatın 15 kat zorunluluğuna uymadığı belgelendi.

İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, kaçakları tek tek tespit ederek belediyeye ‘İnşaatları durdur’ yazısı gönderdi. İBB’den belediyeye uyarı İBB’nin Kadıköy Belediyesi’ne gönderdiği yazıda, “Yapı ruhsatlarının 21.02.2017 tarihli 1/1000 ölçekli 15 kat sınırlamasına ilişkin plan notu değişikliğine uygun olarak (H:15 KAT) revize edilmesi, bahse konu inşai faaliyetlerinin yapı tatil tutanağı tanzim edilerek durdurulması ve devamına izin verilmemesi rica ederiz” denildi.

Kadıköy Belediyesi AK Parti grup başkan vekili ve İBB Meclis üyesi Ömer Şahan, “15 kat kuralı sonrası 7 inşaatın buna uymadığı tespit edildi. Kimi 20, kimi 19 kat yapılan inşaatlardaki daireler 1 ila 5 milyon arasında satılıyor. Bu fazlalıklar, kimin cebine girdi onu düşünüyoruz. Rantı hesap etmekte zorlanıyorum. Siluet bozan inşaat ruhsatları iptal edilmesini istiyoruz” dedi. (Akşam)