Ataköy sahilindeki lüks konutlar hukuka aykırı çıktı

İstanbul Ataköy sahilinde yer alan tüm konut projelerine İstanbul Valiliği Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü’nce 2004’te belirlenen kıyı kenar çizgisine göre inşaat izni verilmiş, yapılar bu karara göre inşa edilmişti.

Ancak Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nce kıyı kenar çizgisinin bilimsel yöntemlerle belirlenmediği gerekçesiyle 2010 yılında bir dava açıldı.

Dava zamanında itiraz edilmediği gerekçesiyle reddedildi. Ancak Danıştay 14. Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozunca İstanbul 9. İdare Mahkemesi, bu kez bilirkişi raporuna uyarak kıyı kenar çizgisinin tespiti yapılırken mevcut yönetmelik ve yasaya uyulmadığına, kıyı kenar çizgisi işleminin hukuka aykırı olduğuna yönelik kararını 30.06.2017 tarihinde açıkladı.

Danıştay ise bu karara yapılan itirazı da reddederek mahkemenin 30 Haziran’da verdiği kararı onadı. Aradan geçen 7 yıl içinde projeler bitirildi, konutların pek çoğuna yerleşildi. Yalı Ataköy, Ataköy Hyyat Regencey Otel, Sea Pearl gibi lüks konut ve rezidans projelerin tamamı kıyı kenar çizgisinin içinde kaldı.

İnşaatlar henüz başlamadan önce açılan davanın üzerinden tam 7 yıl geçti. İtiraz edilen projelerin Sea Pearl hariç tamamı bitirildi. Bölge şu anda yasa dışı hale gelmiş oldu.