Sultanbeyli metrosunda çalışmalar devam ediyor

Çekmeköy, Sancaktepe ve Sultanbeyli’yi birbirine bağlayacak olan metro hattının inşaat çalışmaları, uzun bir süredir durdurulmuştu. 2019 yerel seçimlerinin ardından İBB yönetiminin değişmesiyle metro hattındaki üretim çalışmaları yeniden başladı. Sultanbeyli Metrosunda çalışmalar devam ediyor. Hattın 2022 yılında tamamlanması bekleniyor.

2017 yılında yapılan ihalenin ardından sözleşmesi 14 Nisan’da imzalanan projede, 28 Nisan’da yer tesliminin ardından aynı gün inşaat çalışmaları başladı. 2017 yılında bir süre yapımı sürdürülen projeye daha sonra ara verildi ve inşaat çalışmaları durduruldu. Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu için çalışmalar durdurulmadan önce tünel kazma aşaması devam ediyordu. 2019 yılında İBB’deki yönetim değişiminin ardından finansman problemi çözülen metro hattında tünel aşaması tamamlanması için çalışmalar devam ediyor. Tünel aşaması tamamlandıktan sonra istasyon aşamasına geçilecek.

Sultanbeyli Metrosu son durum

Metro hattı 10,9 kilometre uzunluğa sahip olacak. Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı, inşaatı devam eden Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nın kuyruk tüneli sonundan başlayıp, sırası ile Meclis Mahallesi, Sarıgazi (entegrasyon istasyonu), Şehir Hastanesi, Abdurrahmangazi, Samandıra, Veysel Karani, Hasanpaşa ve Sultanbeyli istasyonlarından geçerek, Sultanbeyli TEM yolu kenarında kuyruk tüneli bitişinde son bulacak.

Metro hattını Doğuş-Yapı Merkezi-Özaltın ortaklığı inşa ediyor. Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı inşaatı planlandığı şekilde devam etseydi 2017’de başlayan çalışmalar 3 senede tamamlanıp 2020’de hizmete açılacaktı. Ancak hattaki çalışmaların durdurulması nedeniyle 2019’dan itibaren 3 yıl boyunca yapılacak çalışmaların ardından hattın 2022 yılında tamamlanabileceği belirtiliyor. Eğer hat üzerindeki çalışmalar durdurulmasaydı çoktan metro hattı kullanıma başlamıştı.