Kartal Yakacık deprem riski

İstanbul’un Kartal ilçesi, beklenen bir depremde riskli bir alan olarak biliniyor. Peki Kartal’ın Yakacık bölgesinde deprem riski nasıldır? Yakacık’ta deprem riski ne ölçüde bulunur diye merak edenler açısından deprem ile Yakacık semti arasındaki ilişkiyi konu alan bir dizin hazırladık.

Yakacık’ta yerel zemin koşulları Vs30 değerine bakılırsa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan rapora göre, 300-500 arasında görünüyor. Peki 300-500 aralığı bize ne anlatıyor? Raporun detaylarına göre, yapılan incelemede Yakacık’ın olduğu alanda zemin sağlamlığı ve deprem riski kapsamlı olarak ele alındı.

Yakacık’ta zemin sağlam mı?

Bu rapora göre, Kartal’ın yüksek kesimlerinin beklenenin aksine sağlam bir zemine sahip olmadığı ortaya çıkıyor. Yakacık’ın Aydos Tepesi eteklerinde olması, Vs30 değerinin de 300-500 arasında olması nedeniyle Yakacık zemininde heyelan görülme ihtimalinin yüksek olduğu anlaşılıyor.

Bu nedenle deprem anında toprak kayması gibi olayların yaşanması ve büyük bir yıkım beklenebilir. Kartal ilçesine ait Vs30 dağılımını aşağıda görebilirsiniz. Yakacık bölgesi olarak görebileceğimiz Yakacık Çarşı, Yakacık Yeni ve Uğur Mumcu bölgesi sarı renkle gösteriliyor.

yakacik zemin

Yakacık deprem riski

Depremden en çok etkilenecek bölgeleri gösteren haritada Yakacık için PGA değeri 0.2 – 0.28 arasında ve sahil bölgeleri ile aynı değerlerde görünüyor. Bu sizde bir zil çalmalı. Tepe veya yüksek diye sağlam olması anlamına gelmez. Sahildeki sağlam olmadığını bildiğiniz yerler ile Yakacık’ın zemini benzer özelliklere sahip görünüyor.

yakacik zemin pga

Spektral İvme Dağılımı aşağıda yer alıyor. Bu verilerde de görebileceğiniz üzere Yakacık bölgesi ile Kartal sahilinin zemin özellikleri birbirine oldukça benzer.

yakacik zemin t1

Aynı rapora göre Kartal’da depremden en çok etkilenecek mahalleler listesinde D100 üstünde en başta Hürriyet Mahallesi yer alırken, onu Yakacık Çarşı Mahallesi takip ediyor.