Wi-Fi sağlığa zararlı mı?

Size birçok kez interneti kullanmıyorken modemi kapatmanız önerildi, bu tür önerileri okudunuz ve hatta şüphe duydunuz. Modemin yanında uyumak kansere neden olabilir mi? WiFi sağlığınız için kötü müdür? Bu soruları burada basit bir “hayır” ile bitirebiliriz, ancak cevap çok daha karmaşıktır ve ne olduğunu, en yaygın efsanelerin neler olduğunu bilmek uygundur, ancak hepsinden önemlisi, WiFi nasıl çalışır veya radyasyon yayar mı?

WiFi sağlığınız için kötü mü?

WiFi’nin tehlikeli olduğunu kim söylüyor? Kablosuz ağlar hakkında duyduğumuz en yaygın efsaneler nelerdir veya alerji, aşırı duyarlılık hakkında bildiğimiz en çarpıcı vakalar nelerdir?

Elbette onları birçok kez duymuşsunuzdur. WiFi kötü, geceleri modemi kapatmanız gerekiyor ve kablosuz ağlardan sürekli radyasyona maruz kalıyoruz. Koltukta uzanırken televizyonunuzda, haber dinlerken araba radyosunda veya sabahları sütü ısıttığınız mikrodalgada olan dalgalar. Bunu sonraki birkaç paragrafta açıklayacağız, ancak WiFi tehlikesiyle ilgili en yaygın mitlerden bazıları “radyasyon yayması”.

Modeme maruz kalırsak cep telefonlarının kansere neden olduğunu sürekli okuyoruz. Özellikle erkekseniz veya hamileyseniz. Hatta WiFi’ye alerjisi olduğunu söyleyen veya modem bağlantısı nedeniyle baş ağrısı ya da endişe yaşadığını söyleyen insanlar bile var.

Hatta bazı kuruluşlar, “bu sistemin uzun süreli kullanımının canlılar ve özellikle bebekler, çocuklar ve ergenler üzerindeki bilinmeyen etkisi” iddiasıyla WiFi’siz dünya günü bile ilan ettiler. Onlara göre, “merkezi ve sinir sistemini etkileyen sessiz bir risk.”

WiFi nasıl çalışır?

WiFi veya 5G teknolojileri, günlük kullandığımız ve DTT gibi hatta araba radyosunun sinyali gibi dikkat edilmeyen sinyallerden daha kötü değildir. WiFi’yi bir enerji alanı, modeminizden diğer cihazlara yayılan ve duvarlardan geçen dalgalar olarak düşünebiliriz. Işıkla aynı (geçmiyormuş gibi görünse de) veya diğer dalgalarla aynı.

Radyasyonu bir top akışı olarak düşünebiliriz. Enerjilerine bağlı olarak, onlar daha küçük toplar ve asla beton bir duvarı kıramaz (iyonize olmayan radyasyon), oysa daha büyük olanlar onu kırabilir (iyonizan radyasyon). Ne kadar küçük top atarsanız atın duvarı yıkamaz. WiFi ve mobil radyasyon durumu bu. Sadece belirli bir yoğunluktan termal bir etkiye neden olabilir.

WiFi ve sağlık

Dünya Sağlık Örgütü 2014 yılında yayınladığı bir yayında şunları açıklamıştır: “Birçok çalışmada radyofrekans alanlarının beyin elektriksel aktivitesi, bilişsel işlev, uyku, kalp hızı ve kan basıncı üzerindeki etkileri gönüllülerde araştırılmıştır. Bugüne kadar, bu çalışmalar, doku ısınmasına neden olanlardan daha düşük radyo frekansı alanlarına maruz kalmanın sağlığa zararlı etkileri olduğuna dair güvenilir bir kanıt bulunmadığını gösteriyor gibi görünüyor.”

Cep telefonlarının sağlığa etkileri var mı? Kısa vadede, elektromanyetik alanlar ile elektromanyetik aşırı duyarlılık sendromu veya fenomeni olarak adlandırılan durum arasında nedensel bir ilişkinin kanıtlanmasının mümkün olmadığı belirtiliyor. Ancak, DSÖ ile tartışma, 2011 yılında elektromanyetik radyasyonun kanserojenler açısından 2B grubu olarak tartışılmasıyla ortaya çıkıyor, WiFi kanser yapar mı? Hayır, burada Dünya Sağlık Örgütü WiFi kullanımını değil, cep telefonlarının uzun süreli kullanımını ifade ediyor.

WiFi dalgaları, uzaktan kumandanın veya ampullerin veya mikrodalganınki gibi radyo dalgalarıdır. İyonlaştırıcı olmayan dalgalardır. Radyasyon hakkında konuşurken genelleştirilir, ancak tüm radyasyonu veya kötü veya tehlikeli bir şeyi ilişkilendirmeli miyiz? Hayır. Özetle, tehlikeli olarak kabul edilebilecek radyasyon, iyonlaşma sürecini gerçekleştirebilen radyasyondur veya başka bir deyişle, elektronların çevreleyen atomlardan ekstrakte edildiği bir fenomendir.

Ve bu iyonlaştırıcı radyasyonu almamak için her zaman uyanık mı olmalıyız? İnsanlar (ve genel olarak canlılar) her zaman iyonlaştırıcı radyasyon seviyelerine maruz kalırlar: örneğin güneşten. Ancak düşük seviyeleri, örneğin nükleer enerji gibi diğer kaynaklarla karşılaştırılırsa. Ve WiFi? Hayır, mikrodalga dalgaları, telefonlardan, radyo kulelerinden, elektrik hatlarından gelenler gibi iyonlaştırıcı radyasyon sayılmaz. Öyle ki bir kişi bir WiFi ağından çok daha fazla radyasyon üretebilir. Başka bir deyişle, birisine yaklaşmak, kablosuz bağlantıdan daha büyük bir “radyasyon” kaynağı olabilir.

Modem gece kapatılmalı mı?

Ve WiFi hastalığa neden olabilir mi? Modemi geceleri kapatıyor musunuz? Ayrıca evde kullandığımız ampuller iyonlaştırıcı olmayan radyasyon yayar. Mikrodalga, radyo. Aslında, ampullerden veya ışıktan yayılan radyasyon, kablosuz bağlantıdan 50.000 kat daha enerjiktir. Bu, ampullerin bize zarar verebileceği anlamına mı geliyor? Hayır. Bir kişinin bir WiFi erişim noktasında bir yıl geçirebilmesini ve bu on iki ay boyunca alınan radyo dalgalarının yaklaşık yirmi dakikalık bir görüşmeye benzer olmasını sağlamak, Health Protectioin Agency veya HPA (Birleşik Krallık sağlık ajansı) tarafından açıklanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, radyo frekansı elektromanyetik alanları kategori 2B kanserojenler veya başka bir deyişle çok düşük risk olarak sınıflandırır.

Hem yetişkinler hem de çocuklar için bir tehlike olduğu düşünüldüğünde küçük tehlike veya bilimsel kanıt eksikliği fikrini destekleyen birçok çalışma var. Birçok ülke olası riskleri araştırdı.

Kanada Sağlık Bakanlığı, 2010 yılında yazar Francisco Vargas Marcos tarafından yapılan bir çalışmada belirtildiği gibi, Wi-Fi sistemleri tarafından üretilen radyo frekansı alanlarının enerjisinin çok düşük olduğunu ve herhangi bir sağlık sorunu ile ilişkili olmadığını açıkladı. Bu sonuca varmak ve bu ekipmana maruziyeti değerlendirmek için, insan vücudunun maruz kaldığında emdiği enerji miktarını tanımlamaya izin veren, W/kg olarak ifade edilen Spesifik Emilim Oranı veya SAR (Özgül Soğurma Oranı) adı verilen bir miktar kullanılır.

Aslında, Kanada Hükümeti’nin resmi sayfasında sağlık bölümünde WiFi riskleri hakkında bir bölüm var. Sonuçlar şu şekildedir: “Evde, okullarda veya halka açık diğer alanlarda Wi-Fi cihazlarından gelen radyo frekansı elektromanyetik alanlara maruz kalmanın sağlık açısından herhangi bir riski yoktur. Bu cihazlar, radyo frekansı elektromanyetik alanlara maruz kalma sınırlarını aşmadıklarından emin olmak için standartlara uygun olmalıdır. Wi-Fi RF EMF’ye maruz kalma seviyeleri Kanada güvenlik sınırlarının oldukça altında olduğundan önlem almanıza gerek yoktur. Herhangi bir üründe olduğu gibi, Wi-Fi cihazlarını üreticinin talimatlarına göre çalıştırmalısınız.”