İstanbul’da devam eden metro hatları açılış tarihleri

İstanbul'un Trafik çilesine çare olmak için dört bir yanında kurulan metro istasyonlarının açılış tarihleri belli oldu.

Trafik çilesine çare olmak için İstanbul’un dört bir yanında kurulan metro istasyonu şantiyelerinde çalışmalar hızla devam ederiyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yeniden başlatılan çalışmalar kapsamında, yeni metro projeleri ile İstanbul’da Adalar hariç raylı sistemin gitmediği ilçe kalmayacak. Bu ilçeler arasında en şanslı olanları ise Küçükçekmece, Bahçelievler ve Bağcılar, Beykoz, Üsküdar, Sarıyer, Beşiktaş, Şişli, Sultanbeyli, Başakşehir şeklinde sıralayabiliriz.

ÇEKMEKÖY

Yatırımcıların Anadolu yakasındaki yeni gözdesi Çekmeköy. Yüzde 75’i yeşil alandan oluşan yerleşim yerinde, birçok markalı konut projesi yer alıyor. Metro hattı projelerinin de etkisiyle, ilçedeki konut fiyatları son 5 yılda ikiye katlandı. Üsküdar-Çekmeköy arasını 27 dakikada kat edilmesini sağlayan metro hattıyla birlikte bölgedeki gayrimenkul fiyatları tırmanışa geçti. 2014 yılında 2 bin 150 lira seviyesinde olan metrekare birim değeri 5 bin lirayı aştı. Ofislerde ise rakamlar 2 bin 850 seviyesinden 7 bin seviyesine çıktı. Sultanbeyli ve Taşdelen üzerinden Sabiha Gökçen Havaalanı’na uzatılacak olan 16 istasyonlu metro hattı üzerinde bulunan mahallelerde bu değerler yüzde 20’nin üzerinde seyrediyor. Kiralamada ise üç yılda yüzde 40’a varan farklılaşma dikkat çekiyor.

TUZLA

2015’te faaliyete geçen Viaport Marina ile başlayan hareketlilik Tuzla’ya yatırım seferberliğinin önünü açtı. Tersane ve sanayi bölgesinin yanı sıra konut alanlarının da planlı şekilde oluşturulduğu ilçede yer alan askeri bölge yeni kurulacak şehir için hareket noktası olacak. 14 milyon metrekarelik alana ev sahipliği yapan Aydınlı-Şifa ve İçmeler bölgesinde kurulması beklenen yeni şehir için geri sayım devam ediyor. Aktif olan Kadıköy-Kartal metro hattına 3,5 kilometrelik bir bağlantı ile entegre olacak Kaynarca ve Tuzla istasyonlarının da yer aldığı projede Tuzla’da toplam 5 istasyon planlandı. Ulaşım akslarıyla ilgili projeler tamamlandığında, Tuzla’dan birçok noktaya erişim raylı sistemlerle mümkün olacak.

ESENYURT – BEYLİKDÜZÜ

İstanbul’un Batı yakasının merkezi olarak bilinen Beylikdüzü ve Esenyurt bölgeleri konut yatırımcılarının ilk tercihi olmaya devam ediyor. 2006 yılında metrobüs projesi gündeme geldiğinde her iki ilçede de emlak fiyatları kademe kademe arttı ve bölge, daha fazla değer kazandı. Benzer gelişmelerin Bakırköy’den Beylikdüzü’ne uzanacak metro hattı çalışmaları sürecinde de yaşanması bekleniyor. Metro hattı tamamlandığında yoğun trafikte 1 saatte alınan mesafe yarı yarıya düşecek, oturumcu ve yatırımcıların ulaşımı kolay yerleri tercih etmesi nedeniyle, birkaç yıl içinde bölgedeki satılık ve kiralık konutların değerlerinin tavan yapması bekleniyor. 

RAYLI PROJELERİN HİZMETE GİRİŞ TARİHLERİ

Yapımlarına başlanan hatlarda, hızlı sonuçlar almaya başladıklarını vurgulayan İmamoğlu, bunlarla ilgili, “28 Ekim 2020 tarihinde Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın, Mecidiyeköy-Mahmutbey arası 18 kilometrelik kısmını İstanbulluların kullanımına açtık. 1 Ocak 2021 tarihinde, Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’nın Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı arası 9 kilometrelik kısmını hizmete açtık” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, göreve gelip yeniden başlattıkları 10 projenin tamamının, 2021 ve 2024 yılları arasında bitirilip, İstanbul halkının kullanımına sunulacağı müjdelerini verdi. “Bütün bunlar, 2021 yılında 10 hatta, 2021 yılında ise 12 hatta birden raylı sistem inşaatı yapmakla mümkün olacak” diyen İmamoğlu, “Böylelikle; bizim dönemimizde tamamlayacağımız toplam 100,3 kilometre dahil, İBB olarak inşa ettiğimiz raylı sistem ağımız, 253,45 kilometreye ulaşacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın tamamlayacağı 91,5 kilometrelik hatlarla birlikte, İstanbul’un raylı sistem ağı, 424,85 kilometreye ulaşmış olacak. 2024 -2029 arasında projelerini hazırladığımız yeni hatlarla birlikte, toplam ağımız 622,15 kilometreye çıkacak” bilgilerini paylaştı.