Kanal İstanbul’da detaylar netleşti, ilk kazma vuruldu, çıkan hafriyatla denizde ada yapacaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘çılgın projem’ olarak nitlendirdiği, İstanbul’un Anadolu Yakasını Karadeniz ile Marmara arasında bir kanal ile birbirine bağlayacak projede güzergah belirlendi, ilk kazma vuruldu.

Hazırlanan 5 alternatiften seçilen Kanal İstanbul’un güzergahı resmileşti ve sondaj çalışmaları kapsamında ilk kazma vuruldu. Son plana göre; Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’den geçecek Kanal İstanbul 45.2 km uzunluğunda olacak. Projeden çıkan hafriyatla ise Marmara Denizi’ne 3 grup ada yapılması planlanıyor.

Marmara Denizine 3 ada

Birinci grup ada 186 hektar olacak. İkinci grup ada 155 hektar olacak. Üçüncü grup ada 104 hektar alanı kaplayacak. Çıkan hafriyatın kalanı Karadeniz kıyısının doldurulmasında ve Terkos Gölü’nün olduğu bölgeye yeni kıyı yapımında kullanılacak.

Kanal İstanbul güzergahı Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran kıstaktan başlıyor. Altınşehir ve Şahintepe mahallelerinden geçerek Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edecek Kanal İstanbul, Terkos ve Durusu mahallelerinin yakınlarında Terkos Gölü’nün doğusundan Karadeniz’e ulaşacak. Projenin 65 milyar TL yatırımla hayata geçirilmesi planlanıyor.