İstanbul’un en pahalı kaldırımı Kartal’da

İstanbul Kartal’da kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen Aydın Yuva Sitesi’nin sakinleri, kendilerine teklif sunan müteahhit firma Özdemir Grup’u reddedince şok bir engelle karşılaştı. Sitenin dönüşüm kapsamına alındığını öğrenen firmanın, arsanın 28 metrekaresini satın aldığı ortaya çıktı. Özdemir Grup, site arsasının ‘ada’ sayılarak daha çok daire yapılabilmesi için gerekli olan kendi payı için site sakinlerinden 1.2 milyon TL istedi. Böylece yarısı kaldırım olan arsa parçasının metrekaresi 75 bin TL oldu.

İstanbul’daki markalı konut projelerinin metrekare fiyatı en çok 20 bin lirayı bulurken, Kartal’da bir kaldırımın metrekaresinin 75 bin liraya çıktığı iddia ediliyor. Geçtiğimiz yılın Ocak ayında toplanan Kartal’daki Aydın Yuva Sitesi sakinleri, kentsel dönüşüme girme kararı aldı. Bundan sonra 5-6 firmayla görüşen site sakinleri, kentsel dönüşüm projelerini Kayıhan Yapı’ya verdi. Fakat daha önceden dönüşüm için teklif sunan Özdemir Grup, Nisan 2012’de, sitenin bulunduğu alanın ada sayılarak 0,50 daha yüksek emsal alınabilmesi için gerekli olan 28 metrekarelik alanı satın aldı. Şirket daha sonra site yönetimine yeni bir teklif sunarak dönüşümü kendilerinin yapmak istediğini söyledi. Fakat site yönetimi bunu kabul etmedi. Daha sonra, Kayıhan Yapı, 28 metre karelik alanı Özdemir Grup’tan satın almak istedi.

1.2 MİLYONLUK BEDEL

Bu süreçten sonra site sakinlerinin iddialarına göre; alanı satın almak isteyen Kayıhan Yapı’dan 1,2 milyon liralık bedel istendi. Konuyla ilgili Yeni Şafak’a bilgi veren Aydın Yuva Sitesi Yöneticisi Mehmet Bülent Türk, ‘Bu alanla birlikte burası ada sayılacak ve 30 daire fazla yapılabilecek. Özdemir Grup, bu nedenle emsalin artacağını ve 30 daire daha fazla yapılabileceğini söylemiş. Bu 30 dairenin 6 milyon lira edeceğini söyleyerek, 1.2 milyon lira istemişler’ dedi. Daha önce kentsel dönüşüm için görüştükleri şirketlerin, 28 metrekarelik alanın belediyeden satın alınabileceğini söylediklerini de ifade eden Türk, ‘Ama iş öyle değilmiş. Uyanıklar gidip orayı almışlar’ diye konuştu. Site sakinleri şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yardım bekliyor.

FİYAT 1.2 MİLYON TL’YE ÇIKTI

Aydın Yuva Sitesi Yöneticisi Mehmet Bülent Türk, ‘Bize teklif sundular. 2 tip daire için, bir bölümü 105 metrekare, diğer bölümü 95 metrekare. Ama Kayıhan Yapı, 115 ve 105 metrekarelik daire tiplerinin olacağı proje sundu. Neden 15 metrekare daha eksiği kabul edelim. Kira yardımını da Kayıhan 800 lira olarak sunmuşken, Özdemir 600 lira sundu. 28 metrekarelik alanı satmak için önce 300- 400 bin lira istemişler. Daha sonra fiyatı 1.2 milyon liraya çıkarmışlar. Görüşme talep ettiğimizde sadece sunduğumuz projelerle ilgili görüşürüz dediler.’ diye konuştu.

Yer bizim ama fiyat söylemedik

Konuyla ilgili görüş aldığımız Özdemir Grup Ortağı Gökhan Demir, 28 metrekarelik alanı aldıklarını söyledi. Buna rağmen orayı satmak için teklif almadıklarını ya da satmak için fiyat sunmadıklarını ifade eden Demir, ‘Sitenin dönüşümü için 4 proje sunmuştuk. Yer bizim ama orayı satmak için bir fiyat talebimiz olmadı. Bize de herhangi bir teklif gelmedi’ dedi.

Altyapı müteahhidi

Özdemir Grup, yoğun olarak belediyelerin altyapı çalışmalarını yapan bir şirket. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kartal Belediyesi, İSKİ gibi belediye ve kurumlarla proje yürüten şirket, son dönemde konut projeleri de yapmaya başlamış. Şuanda çalışmalarını konut projesine ayırmış olan Özdemir İnşaat, sadece Prestij Park isimli projeye devam ediyor.