Ataşehir Millet Bahçesi yeri ve detaylar

Ataşehir Millet Bahçesi projesi, 2019’daki yerel seçimlerden AK Parti’den Ataşehir’e belediye başkanı adayı gösterilen İsmail Erdem’in projeleri arasında yer alan bir proje olarak biliniyor. Ataşehir’e yapılması planlanan millet bahçesi projesi yapılmadı.

Ataşehir’i AK Parti alamayınca millet bahçesi için düşünülen arazinin bir kısmı satışa çıkartılarak arazide yüksek binalar için imar izni verildi ve arazi üzerindeki küçük bir alana park yapılmasına karar verildi.

Ataşehir Millet Bahçesi yeri

Ataşehir’de bulunan ve üzerine millet bahçesi yapılacağı açıklanan Maliye Hazinesine ait Erenköy Gümrük Müdürlüğü için özelleştirme kararı alındı. Kayışdağı Mahallesi’nde bulunan gümrük arazisi için 2023’e kadar tarih verildi.

Söz konusu arazi 328.960 m2 alana sahip. Resmi Gazete’de yayımlanan özelleştirme kararı, 2018 yılında yayımlanan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de yer alan bakanlıklar yetkisinin Cumhurbaşkanlığına devredilmesine dayandırılarak alındı.

Özelleştirilmesi durumunda ‘mülkiyetin gayri ayni haklann tesisi veya işletme hakkının verilmesi’ söz konusu. Alanın trafik ve çevre sorunları nedeniyle kaldırılması yönünde talepler gündemdeyken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 yılında Millet Bahçesi yapacağı vaat etmişti.

Ataşehir Millet Bahçesi detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alanın tamamında millet bahçesi yapılacağı dediği Erenköy Gümrüğü yerine 20 kata kadar ticaret ve konut alanı, 9 kata kadar resmi kurum alanı, cami, ilkokul ve meslek lisesi, park, otopark, yol ve toplu taşıma istasyonu yapılacak.

Mülkiyeti Maliye’ye kayıtlı olan Ataşehir Kayışdağı Mahallesi 1252 ada 10 nolu parselin imar planı hazırlanarak 2021 yılında askıya çıkartıldı.

Erdoğan Ataşehir’de yaptığı mitingde, “Erenköy Gümrüğü ile İETT garajlarını kaldırıyor. Yerine 300 bin metrekarelik bir millet bahçesini inşa ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Millet Bahçesi olacağı açıklanmıştı

Alanla ilgili 2019 yılında AK Partili İsmail Erdem’in açıkladığı projede millet bahçesi yapılacağı duyurulmuştu.

atasehir millet bahcesi ismail erdem

Erdem açıklamasında, “İçerisinde Millet kıraathanesi, piknik alanları, süs havuzları, göletler, tıbbi bitkiler bahçesi, çim tepeleri, çeşitli ağaç ve bitki türlerinin olduğu yeşil alanlar, dinlenme ve oturma alanları, spor alanları, çocuk oyun alanları, koşu parkurları, bisiklet ve yürüyüş yolları, bay-bayan ve engelli lavabolarının bulunduğu dev bir millet bahçesini ilçemize kazandıracağız.” ifadelerini kullandı.