İstanbul’da konut aidatları kiraları geçiyor

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da, büyük inşaat şirketlerinin markalı projelerinde konutlara ödenen aylık aidat tutarı 2 bin 100 liraya kadar çıkıyor.

Gayrimenkul sektörüyle ilgili araştırmalar yapan ve raporlar yayınlayan REIDIN’in İstanbul’daki markalı konutlar için ödenen aidat tutarlarını konu alan araştırmasına göre, İstanbul’da konut aidatları cep yakıyor.

İstanbul’da konut aidatları

İstanbul’da markalı konutlarda metrekare başına düşen ortalama aidat tutarı 3 lira 62 kuruş olarak ölçülürken, bu rakam, bazı projelerde 21 liraya kadar çıkıyor. Böylece bazı İstanbulluların 100 metrekarelik konut için aylık ödediği 2 bin 100 liralık aidat rakamı, şehirde görülen ortalama kira fiyatlarını aşıyor.

Markalı konut projelerinde 100 metrekarelik daireler için ödenen ortalama aylık aidat bedeli 362 liraya denk geliyor. Konutlar için metrekareye ödenen en düşük aidat ise 23 liraya kadar düşüyor.

Araştırmaya göre, markalı projelerde 100 metrekarelik daire başına ödenen ortalama aidat tutarında en yüksek rakam 962 lirayla Şişli’de görülüyor. Şişli’yi bu alanda 921 lirayla Beşiktaş, 527 lirayla Kağıthane, 499 lirayla Üsküdar takip ediyor.