Sultanbeyli’de mülkiye ofisi açıldı

İstanbul Sultanbeyli’de hak sahipleri imarlı tapularını almaya başladı. Tapu işlemlerinin daha hızla yapılabilmesi için Kaymakamlık binası karşısına mülkiyet ofisi kuruldu. Mülkiyet ofisi kalabalık bir grup eşliğinde açıldı.

Bakanlar Kurulundan çıkan kanunlarla ve Meclisten geçen özel yasalarla Sultanbeyli’de tapular dağıtılıyor. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Rabbimize hamdolsun. Sultanbeyli’mizin en büyük kanayan yarası çözüldü. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Meclis Başkanımız aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Binali Yıldırım’ın katkılarıyla mülkiyet sorunumuzu tarihin tozlu raflarına kaldırdık.” dedi.

Tapu işlemlerinin yürütüleceği ve gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı mülkiyet ofisinin hayırlı olmasını dileyen Başkan Keskin, “Allah’a çok şükür kısa zaman içinde şu anda Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız olan o dönem ki Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım’ın büyük desteğiyle o konu halloldu. Bir diğer önemli konu olan mülkiyet meselesi ile ilgili de geçtiğimiz on yıllık süreçte çok çetin bir mücadele vererek engelleri aştık. Sayın Devlet Başkanımızın ve Meclis Başkanımızın destekleriyle bu konunun çözülebilmesi için Bakanlar Kurulu’ndan bir kanun hükmünde kararname, meclisten de iki özel yasa süreç içerisinde çıkarıldı. 2018 Mayıs ayında Meclisten çıkan ilçemize özel yasayla burada kullanımı olmayan şirketlerden ve şahıslardan tapuların hazineye devredilmesi ve oradan da belediyemize devri sağlanmış oldu.” dedi.

“1561 Parselde de Tebligatlar Verilmeye Başlıyor”

Tüm parsellerde ölçüm çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Keskin, “İlk etap olarak belirlenen parsellerde büyük oranda kadastro çalışmaları tamamlandı. Mimar Sinan ve Turgut Reis Mahallemizde ilk tapularımızı da geçtiğimiz aylarda vatandaşlarımıza verdik. Bugün buraya davet ettiğimiz hak sahiplerinden de bir kısmına tapularını burada ben takdim edeceğim. Yine Mehmet Akif Mahallemizde bulunan üç önemli parselde de kadastro çalışmaları tamamlandı ve belediyemiz adına tapular çıktı. Orada da arkadaşlarımız hak sahipleri ile görüşerek tapu almaları için gerekli prosedürü tamamlamaya çalışıyorlar. İlçemizin en büyük parsellerinden olan 1561 parselin büyük bölümünde de kadastro çalışmaları devam ediyor. 1561 ’deki çalışmanın tamamlandığı mahallelerden olan Hamidiye Mahallesi kısmı için geçtiğimiz hafta encümen kararımızı aldık ve askıya çıkması için kadastro ekiplerine tekrardan teslim ettik. Arazi tespiti tamamlanan her mahallede her parselde tapuların tescil ile beraber vatandaşlarımıza tebligatlar ulaştığı anda tapu almayla ilgili süreç başlamış oluyor. Bu anlamda eline tebligat ulaşan vatandaşlarımız bir yıl içerisinde belediyemize müracaat ederek tapusunu peşin veya taksitli bir şekilde alabilir.” ifadelerine yer verdi.