Kartal, Pendik ve Maltepe riskli bina dolu

Kartal’da 21 kişinin öldüğü feci olayın ardından gözler diğer binalara çevrildi. Kartal, Pendik ve Maltepe de birçok riskli bina bulunuyor. İbrahim Doğan, Kartal’da yoğunlaşan kaçak binaların ise eski Kartal Belediye Başkanı şimdinin AK Partili Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in başkan olduğu 1994 ve sonrasına dayandığı ifade ediliyor.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakanlığı döneminde sadece İstanbul’da 600 bin riskli konut bulunduğunu itiraf ederken, riskli binalara karşı herhangi bir çalışma yapılmadı. Mevcut Bakan Murat Kurum geçen ay tam 9 milyon 722 bini aşkın ‘İmar Barışı’ başvurusu yapıldığını açıkladı. Bununla birlikte 1 milyon 813 bin kişi, aldıkları ‘Yapı Kayıt Belgesi’yle, kaçak eklentilere sahip binalarına ‘yasal zırh’ getirmiş oldu.

İbrahim Doğan: Riskli binaların arkasında Mehmet Sekmen var

Eski İBB Meclisi’nin CHP’li Meclis Üyesi İbrahim Doğan denetimlerin Sekmen döneminde son bulduğunu söyledi. Doğan, “1994’ün Mart ayına kadar İMO olarak projeleri denetliyorduk. Sekmen geldiği anda o iş kalktı. Bütün binalar deniz kumuyla yapılıyordu, üstelik bu yeni bir şey de değil. Sahilde kum depoları vardı ve birkaç sene önce kalktı. Cevizli, Rahmanlar, Uğur Mumcu, Soğanlık, Pendik, Maltepe, riskli yapıların yoğun olduğu bölgeler. Sekmen Erzurum’lu, binanın sahipleri de Erzurum’lu. Binanın sahiplerinden biri de AKP’den Meclis Üyesi’ydi. Sekmen döneminde bunlar yapılıyor ve 1998 yılında da vergi beyannamesinde bulunuyor. Yunus Apartmanı da aynı şekilde.” dedi.