Eyüp’te kentsel dönüşüm başladı

KİPTAŞ ve İBB tarafından gerçekleştirilen Eyüpsultan Yeşilpınar ve Karadolap kentsel dönüşüm projeleri için temel atma töreni gerçekleştirildi. Proje için yüzde yüz uzlaşma sağlanırken, çalışmaların hızla yapılarak proje sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kuruluşu KİPTAŞ tarafından yüklenilen kentsel dönüşüm projesinde inşaat çalışmalarına başlandı. Projenin temel atma töreninde açıklama yapan İBB Sözcüsü Murat Ongun, “Eyüpsultan Yeşilpınar’da çürük yapıların dönüşümü için bugün temel atıldı. Önceki İBB yönetiminin 14.2 milyon TL’ye satmak istediği bu alan hiçbir vatandaş mağdur edilmeden KİPTAŞ’ın özenli çabasıyla nihayete kavuştu” dedi.

Yeşilpınar ve Karadolap kentsel dönüşümü

KİPTAŞ’ın Eyüpsultan için gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Eyüpsultan Yeşilpınar’da kentsel dönüşüm için temel atma töreni gerçekleşti. Törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken da katıldı.

Proje kapsamında 192 bağımsız bölümde hayata geçirilecek. Yeşilpınar kentsel dönüşüm projesinde 159 hak sahibi bulunuyor. Proje 800 kişiyi kapsarken, hak sahipleriyle yüzde 100 oranında anlaşma sağlandı.

Akşemsettin ve Çırçır kentsel dönüşümü

Önceki dönem Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, KİPTAŞ’ın Akşemsettin ve Çırçır’da çalışmalara başladığını ve sürecin Yeşilpınar ve Karadolap ile devam edeceğini açıklamıştı. Aydın, şunları söylemişti:

“Öğretmen Blokları ve altındaki gecekonduları kapsayan bir proje yapılmıştı. Yerinde dönüşümü öngören çalışmayla ilgili Altay Sokak’ta açılan ofiste KİPTAŞ görevlileri vatandaşımızı bilgilendiriyor. Görüşmeler bittikten sonra imzalar atılır ve projeye göre uygulamaya geçilir. Ben şimdiden hayırlı olsun diyorum. Çırçır Mahallesi’ndeki projenin tanıtımını ise KİPTAŞ Genel Müdürümüz İsmet Yıldırım ile beraber yaptık. Çırçır Camii’nin arkasındaki yaklaşık 8 dönümlük arazide dönüşümü öngören bir sunum yapıldı. Alanda ölçümler ve tespitler yapıldıktan sonra proje başlayacak.”

“İnşallah darısı diğer projelerimizin başına. Yeşilpınar’da Sağlık ve Gençlik Sokak’ta projelerimiz var. KİPTAŞ aynı şekilde bölgede ofis açacak ve benzer süreç başlayacak. İnşallah sırada Ali Tüfekçi Adası var. KİPTAŞ 4 projeye başlarsa çok güzel bir çalışma olacak. İstanbul’da KİPTAŞ’ın bu çapta çalıştığı başka bir proje yok. KİPTAŞ, kar amacı gütmeksizin hizmet amaçlı çok güzel projelerle bu süreci yürütecek.”