Kombu çayı faydaları

Kombu çayı, Asya’da 2000 yıldan fazla bir süredir “ölümsüzlük iksiri” olarak biliniyor. Bölge kültürleri için geleneksel ve ritüel bir içecek olarak kabul edilir. Sağlık için olağanüstü niteliklere sahip olduğu düşünülür.

Aynı zamanda fermente bir içecek olduğu için endişeleri de beraberinde getiriyor. Açık olan şey, Kombucha çayının piyasada giderek daha fazla yer almasıdır. Nedenini bilmek ister misiniz? Okumaya devam edin.

Kombu çayı nedir, nasıl yapılır?

Kombucha veya kambu çayı, siyah veya yeşil çay ve şekere (meyve, bal gibi farklı kaynaklardan gelebilen) dayalı fermente bir içecektir. Bu içecek, jelatinli bir mikrobiyal koloni tarafından fermantasyona maruz bırakılır. Bu, yerel bölgesinde “ölümsüzlük mantarı” olarak biliniyordu.

20. yüzyılda Avrupa’ya ulaştığında, onu fermente eden mantarın aslında ekmeği fermente edene benzer bir simbiyotik koloni olduğu keşfedildi. “Kombucha mantarı” veya SCOBY’yi (Bakteri ve Mayaların Simbiyotik Kültürü) oluşturan bakteri ve mayalardan oluşur.

Fermente edildikten sonra Kombucha gazlı bir dokunuşa sahip bir içecek haline gelir. Hatta farklı tatlarda bulabileceğiniz için meşrubat veya gazlı içeceklerin yerine almaya başlayanlar bile var. Ama bu içecek neden bu kadar popüler?

Kombu çayının besin bilgileri

Besin bilgileri, ticarileştirilmiş veya ev yapımı bir içecek olup olmamasına, hazırlanışına, ürünlerin kalitesine bağlı olarak çok değişkenlik gösterebilir. Gerçi özet olarak şuna indirgeyebiliriz:

  • B (B1, B2, B3, B6, B12), C, D, E ve K Vitaminleri
  • Folik asit
  • Enzimler (amilaz, katalaz, pıhtılaştırıcı enzim, invertaz, proteaz, sukraz…)
  • Esansiyel organik asitler (asetik asit, glukonik asit, glukuronik asit, laktik asit, usnik asit…)
  • Mineraller (kalsiyum, florür, demir, manganez, magnezyum, potasyum, çinko…)
  • Mayalar
  • Kafein
  • Alkol (%0,5 ile %2 arasında)

Şeker seviyelerine dikkat edin. Her 300 mililitre Kombu çayı için 21 gram şekere ulaşabilen %2 ila 7 arasında şeker kullanılır. Evde kendi Kombu çayınızı yapıyorsanız, mümkün olduğunca az şeker kullanmaya çalışın.

Kombu çayının olağanüstü faydaları

1. Sindirim sistemini ve metabolik fonksiyonları korur

Kombu çayı içeriğindeki yüksek probiyotikler, amino asitler, enzimler ve B vitaminleri sayesinde sindirim sistemini dengelemeye yardımcı olur, onu sorunlardan ve hastalıklardan korur. Bu içecek, sindirim sistemini zararlı patojenlerden koruyan (iyi) bakteriler içerir.

Ayrıca Kombu çayı enzimlerinin özelliklerinden biri de besinlerin emilimini kolaylaştırarak daha hafif hale getirmeleridir.

2. Sağlıklı bir bağırsak florasını korur

Kombu çaylarında bulunan probiyotikler ve enzimlerin kombinasyonu, vücudun detoksifikasyonuna katkıda bulunur ve karaciğer fonksiyonunu önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olur. Kombu çayındaki sağlıklı bakteriler (probiyotik formunda) bağırsak florasını dengeler.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Nitekim bununla da kalmıyor. Bu çaydaki probiyotikler ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıkları önler. Aslında, bağışıklık sisteminin bağırsak sağlığı ile el ele gittiği açıktır.

Benzer şekilde, antioksidan özellikleri, bir hastalığın kökündeki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle Kombu çayı, son zamanlarda bazı kanser türlerinin önlenmesiyle ilişkilendirilmiştir.

4. Eklem ağrısını hafifletir

Yüksek glukozamin seviyeleri nedeniyle hyaluronik asit üretimi artar, bu da sağlıklı eklemlerin korunmasını mümkün kılar. Bu bileşenler kıkırdak yapının korunmasına yardımcı olur ve böylece artrit gibi hastalıklarda eklem ağrılarını azaltır. Bu konuda aksi görüşler de var.

5. Ruh sağlığını iyileştirir

Bu çay ruh sağlığınız için de çok faydalı olabilir. Diğer şeylerin yanı sıra, enerji seviyelerini ve zihinsel refahı artırmak, kalp sağlığını korumak, stres ve kaygıyı azaltmak, hafızayı ve uyku kalitesini iyileştirmekten sorumlu olan önemli bir B vitamini çeşidi (özellikle B12) içerir.

Kombu çayının zararları

Kombu çayı mucizevi değildir. Bu içeceğin sağlıklı bir yaşam ve bedene sahip olmaya başlamak için en önemli kaynak olduğunu söylemiyoruz. Bu bir ilk adımdır, çünkü özellikleri bunu başarmaya yardımcı olur. Size sahip olmak istediğiniz sağlık durumunu getirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Kombu çayı, ticari olarak veya evde kendiniz elde edebilirsiniz. Her iki seçeneğin de olumsuz bir etkisi vardır. Kendi Kombu çayınızı yapmaya karar verirseniz, KESİN hijyen sağlamanız gerekir. Fermente bir içecek olan bu çayın yapıldığı mantar, zararlı bakteri ve mantar gibi sağlığınıza zararlı olan elementleri fermantasyon işlemi sırasında emebilir. Bu durumlarda, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler için önerilmez.

Ticari olarak üretilmiş Kombu çayı satın almayı seçtiyseniz, içeceğin uygun kontrolleri geçmek için önceden sterilize edilmiş olması mümkündür. Herhangi bir zehirlenme tehlikesinden kurtulduğunuz doğrudur, ancak aynı zamanda bu içeceğin büyük bir faydalı faktörü olan orijinal probiyotiklerin güçlerini de kaybedersiniz.

Tüketicilerini şüpheye düşüren bazı yönleri vardır: kafein (siyah çayın eşdeğeri), şeker (%2-7) ve alkol (%0.5-2) içerir.