TOKİ, Kartal’da yerinde kentsel dönüşüm uygulayacak

Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanı ve çürük olduğu tespit edildiği için yıkılan çevresindeki apartmanların yerine yapılacak olan TOKİ projesi belli oldu. TOKİ, toplam 12 bina ile ilgili olarak TOKİ, “yerinde kentsel dönüşüm” uygulaması yapacak.

AA Editör Masası’na konuk olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın yerine 5 katlı bina yapacağız. Haftaya temel atıyoruz” dedi.

Kartal Orhantepe Mahallesi’nde 6 Şubat’ta çöken bina ve çevresi için hazırlanan yeni imar planı İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından onaylandı. Toplan 12 parselle ilgili olarak hazırlanan yeni plan bugün askıya çıktı. Plan, itirazların alınması için 30 gün askıda kalacak.

yeni plan 1-

Yeni plan çalışmasında yatay mimarinin ön planda tutulduğu, hazırlanan mimari projenin uygulanabilmesi amacıyla teklif imar planı değişikliği hazırlandığı vurgulanan raporda “Bu alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ Başkanlığı marifetiyle yerinde kentsel dönüşüm uygulaması yürütülmektedir” denildi.