Gebze-Halkalı Marmaray Hattı konut fiyatlarını artırdı

Gebze-Halkalı Marmaray Hattı vatandaşların hizmetine açıldı. 76 kilometrelik hat geçtiği ilçe ve semtleri değerlendiriyor. Son 4 yılda en yüksek konut fiyat artışı Yeşilköy, Üsküdar ve Gebze’de oldu.

Gebze-Halkalı Marmaray Hattı vatandaşların hizmetine açıldı. 5 yıldır İstanbul’da Ayrılıkçeşme ile Kazlıçeşme arasında yolcu taşıyan Marmaray, İstanbul Halkalı ve Kocaeli Gebze arasında 115 dakika ulaşım imkanı sağlıyor.

Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre; 76 kilometrelik hat güzergahında olan pek çok ilçe ve semt değer kazanacak. Endeksa. com’un verilerine göre, Gebze-Halkalı Marmaray hattı güzergahında, son 4 yılda en yüksek konut fiyat artışı Yeşilköy, Üsküdar ve Gebze’de oldu.

Önümüzdeki süreçte artışın, özellikle konut fiyatlarının düşük olduğu ve gelişmekte olan Tuzla, Pendik ve Küçükçekmece’de olacağını söyleyen Endeksa’nın Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, ortalama konut metrekare satış fiyatının 3 bin 187 lira, ortalama konut satış fiyatının 318 bin 700 lira olduğu Küçükçekmece’de, amortisman süresinin ise 20 yıl olduğunu belirtti.

BATIDA ARTIŞ HIZLI

Hattın en doğudaki durağı olan Kocaeli Gebze’de konut fiyatları son 4 yılda yüzde 51 arttı. Gebze’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 90 lira, ortalama konut satış fiyatı 229 bin 900 lira, amortisman süresi ise 23 yıl oldu. Hattın en batı ucundaki İstanbul Halkalı’da ise konut fiyatları son 4 yılda yüzde 33 artış gösterdi. Halkalı’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 4 bin 538 lira, ortalama konut satış fiyatı 476 bin 490 lira, amortisman süresi 25 yıl oldu.

PRİM VAAT EDİYOR

Konut fiyatlarının son 4 yılda yüzde 26 artış gösterdiği Tuzla, hattın prim vaat eden noktalarından biri olarak gösteriliyor. Tuzla’da ortalama konut metrekare satış fiyatının 3 bin lira, ortalama konut satış fiyatının 330 bin lira, amortisman süresinin 26 yıl olduğu kaydedildi. Yine son 4 yılda konut fiyatları yüzde 28 artış gösteren Pendik’te ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 914 lira, ortalama konut satış fiyatı 305 bin 970 lira, amortisman süresi 26 yıl oluyor.