Reklam engelleyiciler güvenli mi?

Bilgisayar, internet tarayıcıları, tabletler ve akıllı telefonlara yüklenebilen reklam engelleyiciler birçok güvenlik açığı barındırıyor. Reklam engelleyicilerin güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Reklam engelleyicilerin güvenli olup olmadığını öğrenin.

Bilgisayar tarayıcılarına eklenebilen reklam engelleme eklentilerinde her an tüm şifrelerinizi ve banka hesap bilgilerinizi çalabilecek güvenlik açıkları vardır. Uzman araştırmacı Armin Sebastian’a göre güvenlik sorunu, Adblock, Adblock Plus, AdGuard ve uBlock isimli reklam engelleme eklentilerinde bulunuyor. Son gelen raporlara göre, Reklam engelleyicilerin güvenli olmadıkları ortaya çıktı.

Reklam engelleyicilerde güvenlik açıkları var

Reklam engelleme yazılımlarında yer alan filtre seçenekleri, http isteklerini yeniden yazmaya izin veriyor. Bunun amacı, izleme verisini kaldırmak ve reklamların engellemeyi aşmasını önlemek. Ancak Sebastian’a göre “bazı durumlarda $rewrite filtre seçeneği, filtre listesini hazırlayanların web sayfalarına keyfi kod yerleştirmesine izin verebiliyor”.

Daha da endişe verici olan şey, bu güvenlik açığını kullanmanın kolay olması. Adı geçen reklam engelleyicilerinin 100 milyonun üzerinde devasa bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Eğer Adguard reklam engelleyici güvenli mi diye merak ediyorsanız, Adblock, Adblock Plus ve uBlock gibi tüm reklam engelleyicileri hemen kaldırmanızı öneririz.

Reklam engelleyicileri kullanmayın

Araştırmacı, açığın önde gelen tüm tarayıcılarda kullanılabildiğini ve belirli kriterlere uyan Gmail, Haritalar, Google Resimler, Facebook ve banka hesaplarına ulaşılabilen online işlem merkezleri gibi web hizmetlerinde kullanılabildiğini söylüyor.

Araştırmacı sorunla ilgili Google’a başvursa da Google, sorunun kendi hizmetlerinde değil reklam engelleyicilerinde olduğunu söylüyor. Sebastian ise sorunun yalnızca reklam engelleme eklentilerinde değil, web hizmetlerinde de bulunduğunu düşünüyor. Bu noktada tek çözüm reklam engelleme eklentilerini kaldırmaktan geçiyor.