Klorofilin faydaları ve özellikleri

Klorofil, güneş ışığının enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürmekten sorumlu foto reseptör pigmentidir. Molekülü insan kan hemoglobininin (vücudumuzdaki oksijenin taşınmasından sorumlu) yapısına çok benzer, bu nedenle “yeşil kan” olarak adlandırılır ve bu nedenle en iyi doğal antianemiktir. Klorofil bizi oksijenlendirir, kanımızdaki pH’ı alkalileştirir, kan dolaşımımızı iyileştirir, tüm organlarımızı arındırır ve iyileştirir, vücudumuzdaki toksinleri atmaya yardımcı olur ve hatta patojenik bakteri, mantar ve kanser hücreleri gibi birçok iç düşmanımızı yok eder.

İçeriğindeki folik asit nedeniyle hamilelik döneminde bebekte şekil bozukluklarını önlemek için kadınlara tavsiye edilir ve depresyon, şizofreni ve uykusuzluk gibi sinir sistemi hastalıklarında çok faydalıdır.

Bir başka ilginç gerçek de, vücut klorofil ile emprenye edildiğinde, güneş ışığı ile temas ettiğinde, D vitamini deri altında salgılanır, diğer şeylerin yanı sıra kemiklerimizde ve dişlerimizde kalsiyumun sabitlenmesinden sorumludur.

Klorofil tüketimi ne kadar yüksek olursa, bağırsak floramızın sağlığı ve genel sağlığımız o kadar iyi olur, çünkü iyi bakteriler oksijene tahammül etmeyen patojenik mikroorganizmaların aksine oksijen varlığında gelişir ve kendilerini korurlar. Yeşil yapraklar en büyük klorofil kaynağıdır ve bunlar arasında en fazla miktarda olanlar buğday otu ve arpa otudur.

Yeşil yapraklardaki besinler

“Yeşil yapraklar” ile ıspanak, pazı, hindiba, roka, marul, pancar, havuç, karnabahar, brokoli, karahindiba, hodan yaprağı, maydanoz, fesleğen gibi yerden filizlenen ve yenilen tüm yaprakları kastediyoruz. kişniş, nane vb. Yaprak ne kadar koyu ve acı olursa, o kadar besleyici olur. Havuç yaprağı veya buğday çimi gibi bir “yiyecek” adayı olarak aklınızın ucundan dahi geçmeyen yaprakları denemeye başlamakta fayda var.

Yeşillerdeki birincil besin maddesi klorofildir. Bilinmeyen bir şey, yeşilliklerin zaten iyi öğütüldüğünde vücudumuz tarafından özümsenen birçok besin içerdiğidir. Her yaprak belirli besinleri toplar, bu nedenle organik veya biyolojik ekimden yapraklar elde etmek ve işgal ettiğimiz yapraklarda iyi bir çeşitlilik, vücudumuzun en uygun koşullarda olması için ihtiyaç duyduğu farklı besinleri emmek için esastır.

Hepsi, proteinleri oluşturmak için temel olan ve vücudun dışarıdan alması gereken, özellikle koyu yeşil renkli olanlar, yeterli esansiyel amino asitlere sahiptir. Ayrıca yeşil yapraklar aynı sebze köklerine göre vitamin, mineral ve diğer besinler açısından daha zengindir ve kalori ve karbonhidrat bakımından çok düşüktür. Örneğin havuç yapraklarında A vitamini yapraklarda köklere göre 192 kat daha fazladır.

Genel olarak yeşil yaprakların kalsiyum ve kemikleri ve dişleri sağlam ve sağlıklı tutmaya yardımcı olan diğer mineraller açısından çok zengin olduğu yorumunu yapmak dikkate değerdir.

Lif tüketiminin vücuda etkileri

Lif, glikoza dönüşmeyen ve suyu emebilen, dışkıyı daha hacimli, daha az yoğun ve sindirim sisteminden geçmesini kolaylaştıran sindirilemeyen bir karbonhidrattır. Lif nihayetinde vücuttan atılmakla birlikte iyi sindirim, besinlerin özümsenmesi (bağırsakları temizleyerek ve bakteriyel floramızı koruyarak) ve iç temizlik açısından yüksek önemi nedeniyle bir besin maddesi olarak kabul edilir.

İnsan vücudu, vücudun her yerinden gelen neredeyse tüm toksinlerin kolonda biteceği şekilde inşa edilmiştir. Bağırsaklardan atıkları uzaklaştırmak için yeterince lif tüketmezsek, vücudumuzun deri, mukoz membranlar ve ter bezleri gibi diğer kısımları toksin fazlalığından kaçınmak için eliminasyon rolünü üstlenmek zorunda kalır.

İki tür lif vardır: çözünür ve çözünmez. Çözünür lif, hemen hemen herkesin duyduğu ve meyvelerde, fasulyede, yulafta ve chia gibi tohumlarda bulunabilen bir lifdir. Jelatinimsi kıvamı kolondaki kitlenin hacmini artırarak bağırsak hareketlerini iyileştirir. Kolesterolü bağlar ve glikoz salınımını yavaşlatır, örneğin diyabet riskini azaltır.

Çözünmeyen lif, bağırsaktan toksinleri emen ve taşıyan bir sünger gibi çalışır. Yeterince çözünmeyen lif tüketmezsek vücudumuzda toksinler birikir ve hastalık gelişir. Bu lif özellikle yeşil yapraklarda, sebze kabuklarında, kabuklu yemişlerde, tohumlarda, fasulyelerde ve tahılların kabuklarında bulunur.

Klorofilin faydaları

 • Hücrelerimizi oksijenlendirir, daha uyanık ve canlı hisseder
 • Çok fazla fiziksel ve zihinsel enerji veriyorlar!
 • Sindiriminizi kısa sürede iyileştirir ve düzenler
 • Vücut savunmaları ve genel sağlık, hastalıkları önleme
 • Midenin mide sularındaki hidroklorik asit seviyelerini iyileştirir
 • Besinlerin emilimini ve asimilasyonunu geliştirir
 • Enfeksiyon ve parazit kapma olasılığını azaltır.
 • Alerji insidansını azaltır
 • Depresif durumları azaltır
 • Glikoz seviyelerindeki dalgalanmaları azaltır
 • Düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder
 • Uyku bozukluklarını düzenlemeye yardımcı olur.
 • Premenstrüel sendromun semptomlarını azaltır ve genellikle adetli günleri azaltır.
 • Bu kanalı toksinler için bir çıkış olarak serbest bırakarak cildi iyileştirmeye başlar.
 • Yara iyileşmesini iyileştirir
 • Kan dolaşımını iyileştirir ve böylece damar sistemini canlandırır.
 • Vücudunuza değerli besinleri düşük kalorilerle ve suçluluk duymadan ilettiğinizi bilerek onları yemenin tadını çıkarabilirsiniz!
 • Yaşamı besler