Tuzla Yaşam Vadisi projesi hakkında bilgiler

Tuzla Yaşam Vadisi, İstanbul’un Tuzla ilçesinde, D-100 karayolunun güneyinde uzanan Umur Deresi çevresindeki alanı kapsıyor. Alanın toplam büyüklüğü 181 bin 562 metrekaredir. Çalışmalar ile beraber Tuzla’da dere yatağı çevresinde doğal yaşam canlandırılırken, rekreasyon alanlarının da geliştirildiği bir şehir parkı haline gelecek olan Tuzla Yaşam Projesi için çalışmalar devam ediyor.

Tuzla Yaşam Vadisi projesi son durum

Tuzla Yaşam Vadisi 1. Etap 1. Kısım kapsamında Hatboyu ve İstasyon Caddelerinin kesiştiği kavşaktan başlayıp, dere boyunca devam eden alanda çalışmalar yapılıyor. Toplamda 14 bin metrekarelik alanda çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamında İstasyon Mahallesi Hacıoğlu Sokak ile Evliya Çelebi Mahallesi Gündoğdu Sokak arası 1. Etap çalışmaları devam ediyor.

tuzla yasam vadisi harita

Tuzla Yaşam Vadisi projesi detaylar

Projenin tamamlanmasıyla beraber Umur Deresi boyunca parçalı yeşil alanlarla birlikte kamu binaları, apartmanlar, okullar birbirine yaya ve bisiklet yolları ile bağlanacak ve ekolojik bir yaşam alanı oluşturulacak.

  • 84.000 m2 toplam alan
  • 3.773 m bisiklet yolu
  • 8.282 m yürüyüş yolu
  • 8 adet köprü
  • 1 adet kafeterya ve büfe
  • 9 adet çocuk oyun alanı
  • 8 adet egzersiz alanı
  • Etkinlik çayırı / sohbet çayırı / güneşlenme çayırı
  • Piknik alanları / oturma alanları / dinlenme alanları
  • Mahalle bostanı
tuzla yasam vadisi 2

Tuzla Yaşam Vadisi projesi ne zaman yapılacak?

Projenin tam olarak bitiş tarihinin 2024 olduğu bildirildi. Projenin çalışmalarına çeşitli engeller çıkmaması durumunda Mart 2024’te tamamlanacağı belirtildi.

tuzla yasam vadisi 3

Tuzla Aydınlı Hacet Deresi projesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun en önemli seçim vaatleri arasında yer alan yaşam vadilerinin inşa çalışmaları başladı. Bu kapsamda İmamoğlu, İstanbul Tuzla’daki yaşam vadisi proje alanında denetlemelerde bulundu.

Tuzla’nın Aydınlı Mahallesi’nde, bir süre önce yapımına başlanan Hacet Deresi ıslah çalışması, İmamoğlu tarafından yaşam vadisi projesine dönüştürüldü. İmamoğlu, şantiye alanında gazetecilerin çalışmalarla ilgili sorusuna, “Kuvvetli bir yeşil alan. Yaşam vadileri olarak düşündüğümüz alanlardan bir tanesi. Tümüyle bu tür yeşil alanları geziyorum. Hepsinde de çok hızlı hareket etmek istiyoruz. Çünkü insanların yeşil alan talepleri çok yoğun” dedi.

tuzla-yasam-vadisi

İmamoğlu, yapımına bir süre önce dere ıslahı olarak başlanan ve yaşam vadisi projesine dönüştürdüğü alanla ilgili şunları söyledi:

– “Sorun yok, biraz yavaş gidiyordu. Şimdi hızlanacak. Burası yaklaşık 130 bin metrekarelik bir yeşil alan. Ama ormana ait alan katılırsa, 200 bin metrekarenin üzerine çıkabiliyor. Kuvvetli bir yeşil alan. Yaşam vadileri olarak düşündüğümüz alanlardan bir tanesi. Tümüyle bu tür yeşil alanları geziyorum. Hepsinde de çok hızlı hareket etmek istiyoruz. Çünkü insanların yeşil alan talepleri çok yoğun. Burası da onlardan birisi. ”

tuzla-yasam-vadisi-2

– “Sadece yeşil alan değil. Fonksiyonlu, toplanabilen, bazı etkinliklerin yapıldığı aktif bir alan olsun istiyoruz. Bu çevrede oturan insanların sosyalleşebildiği alanlar olsun. Fiziksel düzenlemeleri hızlıca yapıp yolumuza devam edeceğiz. İyimser tahmin buranın bu seni sonu bitmesi. Ama biraz daha ötelersek diyelim ki inşallah 2020 yılının ilkbaharını burada karşılarız.”