Sapanca Araplara kaldı

Sakarya’nın Sapanca ilçesi doğal güzellikleriyle her zaman ilgi çekici olmuştur. Ancak son dönemde ilçede, özellikle Suudi Arabistan ve Katar’dan gelenler nedeniyle konut fiyatlarında büyük artış yaşanmasına neden oldu.

Sapanca’da değeri 1 milyon dolara kadar yükselen villaların en büyük alıcılarından olan Araplar, Sapanca’da küçük bir piyasa oluşturmuş durumda. Otoparklardan, tuvaletlere, yiyecek isimlerinden bölgede kurulan halk pazarına kadar her noktada Arapça tabelaların yer aldığı ilçeye çok sayıda firma da günlük turlar düzenliyor. Sapanca adeta bir Arap kenti halini almış durumda.

Sözcü’den Sibel Gülersöyler’in haberine göre, Sapanca’da son dönemde palazlanan lüks konutlara ‘zengin Araplar’ yerleşmeye başladı. Sakarya’nın her noktasında Arapça konut ilanlarına rastlamak mümkün. İstanbul’a sadece 2 saat mesafede olan Sapanca, Arapların yeni yurdu olma yolunda hızla ilerliyor.

SAPANCA’YA ARAP AKINI

Arapların pazarlık etme huyunun olmadığını anlatan bir emlakçı, bazı Araplar turistlerin, tek seferde 10 plazma TV aldığını bile anlattı. Konuştuğumuz diğer bir esnaf ise, bazı Arapların fındık bahçesi dahi satın aldıklarını, restoran açtıklarını söyledi.

Özellikle Sapanca Göl kenarında pek çok işletme menüsüne kadar Arapça-Türkçe olarak hizmet veriyor. Bölgede kurulan Halk Pazarı’nın yanı sıra, otopark ve tuvalet tabelalarının da Arapça olarak düzenlendiği göze çarpıyor. Göl kıyısını yürüyerek gezmek istemeyen Araplar için sandal turlarının yanı sıra atlı fayton gezileri de düzenliyor.

Arapların papağanlar ile fotoğraf çektirmeyi çok sevdiklerini anlatan bir diğer esnaf da, “Omuzlarına koyarak ailecek fotoğraf çektirmeyi seviyorlar, onlar sayesinde şipşak fotoğrafçılık da ölmüyor” diye konuştu. Bölge esnafının eleman ilanlarını da Arapça olarak da vermesi dikkat çekti.