IP adresini kara listeden çıkarma

Bilgisayar terimleriyle, kara liste veya blacklist, bu kullanıcıların e-posta adreslerini, URL’lerini, kullanıcılarını veya IP’sini veya bir yazılım programını ekleyebileceğiniz bir listedir. Bu listede yer alan kişilerin, belirli programların kullanımıyla ilgili herhangi bir kuralı çiğnediği (veya ihlal ettiği düşünüldüğü için) engellemesini sağlayan bir kontrol mekanizması olarak kullanılır. Kara listeye alınan öğelerin bir hizmete erişimi reddedilir.

IP’ler söz konusu olduğunda, bir kara liste (veya herkes için daha kapsayıcı terimler kullanmak için engelleme listesi diyebiliriz), temelde spam gönderen IP adreslerini içeren bir veritabanıdır. Posta sunucuları, bir e-postanın alınmasını kabul etmek veya reddetmek için bu listelere erişir.

IP’nizin kara listeye alınmasının ana nedenlerinden biri, spam olarak tanımlanmış olabilecek e-postaları toplu olarak göndermiş olmanızdır. Büyük miktarlarda posta göndermekten sorumlu olanları belirleyenler, İnternet servis sağlayıcılarıdır.

IP’nizi bir kara listeye neden alınır?

Bu nedenle, e-postanız kara listelerden birindeyse, bunun nedeni e-posta servis sağlayıcınız tarafından spam gönderici olarak kabul edilmiş olmanızdır. Uygulamada bu, eğer işiniz e-posta pazarlaması veya basın bültenlerinin toplu olarak gönderilmesi ile ilgiliyse, aynı içerikle çok sayıda e-posta göndermek zorunda olan mesleklerden bazı örnekler vermek gerekirse, IP’nizin kara listeye alınma riskini üstlendiğiniz anlamına gelir. Bu, örneğin alıcılarınızın e-postalarınızı spam olarak işaretlemesi nedeniyle olabilir.

Bazen, e-posta pazarlamasıyla ilgili bir şey üzerinde çalışmasanız bile, benzer birçok e-posta gönderdiğiniz için IP’niz bu listelerden birine dahil edilebilir. Kimlik avı kurbanı olabilirsiniz, çünkü çok fazla can sıkıcı e-posta göndermemiş olabilirsiniz, ancak başka biri bunu posta sunucunuzu kullanarak yapmıştır.

Kara listeye alınmanın sonuçları

IP’nizin kara listede olup olmadığını kontrol etmeniz ve bu doğrulamayı periyodik olarak yapmanız şiddetle tavsiye edilir, çünkü kara listeye alınırsanız, posta hizmetlerinizi kullanırken bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Örneğin bir gün siz görevlerinizi yerine getirirken e-posta gönderiminin sunucu tarafından engellendiğini veya hatta IP alanınızın, kullanıcılarının korunması için URL’yi gerçek zamanlı olarak izleyen programlar tarafından engellenebileceğini görebilirsiniz. Örneğin, bir antivirüs veya tarayıcı sizi engelleyebilir.

Birine bir e-posta gönderirseniz ve o e-postayı spam veya istenmeyen posta klasörüne alırsa, bu listelerden birinde olmanız olasıdır. Bunun nedeni, IP’nizin şüpheli olarak algılanmasıdır.

Kara listeler nelerdir ve IP adresimin kara listede olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

IP’nizin kara listeye alınıp alınmadığını öğrenmek için kullanılabilecek farklı araçlar vardır. Burada size kullanabileceğiniz birkaç tanesini anlatacağız. Elbette öncelikle IP’nizin ne olduğunu bilmelisiniz.

Tüm bunlarla, aşağıdaki sayfalardan birine girebilir ve bir “spam gönderici” olarak kabul edilip edilmediğinizi öğrenebilirsiniz. Birkaç tane var ama biz çok popüler olan üç tanesini seçtik:

Spamhouse project. Bu girişim, kar amacı gütmeyen bir kuruluştandır. E-posta gönderirken sorun yaşıyorsanız veya bir IP adresi veya alan adının engellenip engellenmediğini kontrol etmeniz gerekiyorsa, bu IP listelerini derledikleri web sitelerinde ve ayrıca engellenen web etki alanlarında kontrol edebilirsiniz.

Blacklistalert.org. Spanhouse’da olduğu gibi program yüklemeye gerek kalmadan, Blacklistalert size bir sayfanın hem IP’sini hem de web etki alanını girebileceğiniz ve herhangi bir listede engellenip engellenmediğini görebileceğiniz bir web sitesi sunar. Blacklistalert’in açıkladığı gibi, yalnızca bu ücretsiz arama hizmetini sunarlar. Daha sonra sizi herhangi bir listeden çıkaramazlar. Arayüzü son derece basittir. Bu durumda IP’nizi önceden bilmenize gerek yoktur, çünkü aynı web sitesi onu sizin için bulur ve eriştiğinizde platformunun arama motorunda size gösterir.

kara liste kontrol

MxToolbox. Bu web sitesi iyi bilinir ve ücretsiz, hızlı ve doğru ağ arama ve teşhis araçları sağlar. Çok çeşitli altyapı sorunlarını teşhis etmeye ve çözmeye yardımcı olur. Bu durumda, IP’nizin yasaklanıp yasaklanmadığını öğrenmek için siyah satırda “Kara Listeler” kelimesini seçmelisiniz.

IP’nizi kara listeden nasıl kaldırabilirsiniz?

Önceki aramanızda, gerçekten de IP’nizin, posta sunucularınızın kullanımını zorlaştıran bu listelerden birinde olduğunu bulduysanız, bir çözüm bulmanın yolları vardır.

Bir yandan, bu listelerden bazıları, kendiniz bırakmayı talep etmenize olanak tanır. Daha önce önerdiğimiz sayfaları kullandığınızda, IP’nizin hangi listede olduğunu detaylandıracaklar. Ve IP adresinizi listeden fazla uğraşmadan kaldırmanıza izin veren self servis silme özelliğine sahip bazılarının olduğunu göreceksiniz. Ancak, bunu yapmadan önce (sizin bu listede yer almanıza neden olan) olabilecek sorunları çözdüğünüzden emin olmanız gerekir. Bunu yapmazsanız ve IP adresiniz listede yeniden görünürse ve bir dahaki sefere onu kaldırmak kolay olmayacaktır.

Öte yandan, “zaman sınırlaması” olarak bilinen bir şey var ve kara listelerin çoğunun, sorunu birkaç hafta içinde (genellikle bir veya iki) aşırı derecede ciddi olmayan IP adreslerini otomatik olarak ortadan kaldıran yerleşik bir otomatik sürece sahip olmasıdır. Yani kendi kendine listeden çıkabilir. Elbette IP adresiniz birden fazla veya çok sayıda spam göndermişse bu listelerden otomatik olarak çıkma süresi daha uzun olacaktır.