PC’de IPTV nasıl izlenir?

IPTV, İnternet Protokolü TV veya İnternet Protokolü Televizyonu anlamına gelir, yani IP, diğerlerinin yanı sıra Netflix, Amazon Prime Video veya HBO gibi geleneksel akış platformları tarafından kullanılandan farklı bir yöntemle İnternet üzerinden televizyon iletmenin bir yolu.

IPTV nedir?

IPTV, size kanalları sunan operatör ile kullanıcı arasında özel ve doğrudan bir ağ oluşturur, böylece sadece yönlendiriciyi veya kod çözücüyü açarak İnternet’e bağlanmadan çeşitli kanalları alabilirsiniz. Kanallar talep üzerine iletilir ve operatör bant genişliğinizin bir kısmını IPTV için ayırır.

IPTV’nin bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, “IPTV listeleri” veya “m3u listeleri” olarak adlandırılan bu kanalların birçoğuna operatöre ihtiyaç duymadan erişmenin yollarının olmasıdır. IPTV kanallarının yayınlarının uzak IP adresleri üzerinden ulaşılabileceği adreslerin saklandığı listelerdir.

Windows PC için IPTV uygulamaları

Bu listeler ile genellikle operatörlerin müşterilerine gönderdikleri içerikleri giremezsiniz, bunun yerine ücretsiz IPTV kanallarına, internet üzerinden yayın yapmayan diğer kanallara, hatta maç yayınları gibi farklı kanallara erişmenizi sağlayan ödeme listelerine bile erişebilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte, size açıkladığımız bu IPTV listelerini görmenizi sağlayan Windows PC’ler için bir uygulama seçkisi sunuyoruz.

Kodi

kodi

Kodi, en popüler ve eksiksiz multimedya merkezlerinden biridir. Farklı platformlarda (Windows, Linux, macOS, Android, iOS, Raspberry Pi ve hatta BSD için mevcuttur) bu tür uygulamalarda bir ölçüttür ve son derece çok yönlüdür.

VLC

vlc player

Bu listedeki “dede” oyuncusu. VLC medya oynatıcı 20 yıldır piyasada. Açık, ücretsiz bir yazılımdır ve fazla ses çıkarmadan en yaygın kullanılan programlardan biridir. IPTV programlarını VLC medya oynatıcıda izlemek için m3u çalma listesini indirmeniz gerekmektedir.

PLEX

PLEX

PLEX, bilgisayarımızı veya internete bağladığımız bir sabit diski kullanarak kendi multimedya sunucumuzu oluşturmamızı sağlayan bir hizmettir. Başka bir deyişle, Plex, bilgisayarınızdaki dijital içeriği kullanarak bilgisayarınızı bir multimedya merkezine dönüştürebileceğiniz bir uygulamadır. Kaynak klasörde barındırdığınız tüm multimedya dosyalarını tanır ve bunları bilgisayarınızdaki klasörde organize olmanız için farklı bölümlerle düzenler. PLEX, hemen hemen tüm ses ve video formatlarıyla uyumludur.

ProgDVB

ProgDVB

ProgDVB, dijital TV izlemek ve radyo kanallarını dinlemek için evrensel ve çok güçlü bir uygulamadır. ProgDVB ve ProgTV, aynı şirket tarafından tanımlanan aynı kanal listesi, ayarlar vb. üzerinde aynı klasörden birlikte çalışabilen iki bağımsız kullanıcı arayüzüne sahiptir.