İmamoğlu’ndan Esenyurt talimatı: Esenyurt’u birisi boğmuş, kurtaralım Esenyurt’u

İstanbul Esenyurt, 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den CHP’ye geçti. Esenyurt’ta incelemelerde bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, vahim tablonun ardından kurmaylarına “Esenyurt’u kurtarın” talimatı verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Esenyurt Belediye’sinde aldığı sunumun ardından ilçedeki yapımı devam eden bazı projeleri yerinde inceledi. İmamoğlu’na, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt da eşlik etti. Heyet sırasıyla; Nikah Sarayı-Otopark-Sağlık Ocağı Projesi, Kıraç-Esenyurt Arası Kavşak ve Ortak Alt Yapı İnşaatı Projesi ile Kıraç Camii ve Kapalı Pazar-Gençlik ve Kültür Merkezi Projesi’nde incelemelerde bulundu.

“Esenyurt’u boğanın elinden kurtarın”

imamoglu-esenyurt-talimati.jpg

İmamoğlu, 6 dönemdir Kıraç Mahallesi Muhtarı olarak görev yapan Mustafa Başboğa’yı da muhtarlık binasında ziyaret etti. O ana kadar gezdiği projelerin planlarını muhtarlıkta inceleyen İmamoğlu, yardımcılarına, ortak noktaları zamanında bitirilememiş olan inşaatların maliyetlerinin bir an önce çıkarılması talimatını verdi.

İmamoğlu, son olarak Esenyurt sınırları içinden de geçen BOTAŞ Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde incelemelerde bulundu. Bölgenin, Yaşam Vadisi olarak önerdikleri alan olduğu bilgisini paylaşan İmamoğlu, yardımcılarına, “BOTAŞ Hattı çevresiyle ilgili neler yapılabilir? Buna çalışalım. Bütünüyle BOTAŞ Hattı’nın park düzenini beraber analiz etmeniz gerekecek. Esenyurt adına potansiyel park alanlarının ve ihtiyaçlarının çözümüne yönelik planlama yapmalıyız. Esenyurt’u birisi boğmuş. O boğanın elinden kurtaralım Esenyurt’u” şeklinde seslendi.

“Mülteci sorununu Esenyurt’ta çözersek İstanbul’u da çözeriz”

İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde İBB ile hiçbir noktada iletişim sağlayamadıklarını vurguladı. İmamoğlu, “Biz, bu iletişimsizliği ortadan kaldıracağız. Bu iletişim masasının çok faydalı olacağını şimdiden görüyorum. Hepimize, İstanbul adına başarılar diliyorum. İnşallah verimli, faydalı bir 5 yılı ülkemize, şehrimizin 16 milyon insanına yaşatırız. Esenyurt, tüm demografik ve mülteci sorunlarını, sosyolojik gelişmeleri, problemleri birebir tespit edeceğimiz yer. Laboratuvar gibi Esenyurt. Başka bir yere gitmenize gerek yok. Burayı çözdüysek, İstanbul’u çözdük demektir” dedi.

Esenyurt’taki çarpık yapılaşmaya dikkat çeken İmamoğlu, “Bu ilçemize, senede 50-60 bin, neredeyse bir Çatalca kadar nüfus ekleniyor. Bu, yönetilebilirliğin çok çok üzerinde. Bu kadar büyük gelişme – gelişme demiyorum, yanlış olur- bu kadar büyük bir nüfus artışı İstanbul’un canını acıtıyor, Esenyurt’u da tehdit ediyor. Bunu, ‘Dur’ diyerek engellemek mümkün değil. Burada bir konut arzı sunuldu. Bu arz, imar planları ile sunuldu. İmar planları tümüyle yanlıştı. Tümüyle sakattı ve tehdit içeriyordu ama ne yazık ki böyle bir yönetim süreci yaşadık. İBB de buna göz yumdu. Ya da başkaları da göz yumdu. Dolayısıyla bu günah, hepimizin günahı oldu, İstanbul’un günahı oldu” saptamalarında bulundu.