Deprem hasar tespiti için aramanız gereken numara

İstanbul’da özellikle depremin ardından hasar tespit çalışmaları yapılır ve hasar tespit çalışmaları için aramanız gereken Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’dır (AFAD). Depremden dolayı hasar gören binanızı kontrol ettirmek için bir AFAD hizmeti olan deprem hasar tespit telefon numarasını aramanız gerekir.

AFAD’ın hasar tespit numarası aranması durumunda sizin için bir randevu oluşturulur ve ekipler sizin binanıza yönlendirilir. Hasar tespitleri AFAD ekipleri, ilçe belediyeleri ve gerektiğinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi elemanları ile birlikte yapılıyor. Alanında uzman ekiplerin ve kurumların katılımıyla gerçekleştirilen deprem hasar tespit çalışması sonucu yapının durumu tespit edilir.

AFAD hasar tespit numarası

Hasar çatlak ihbarı için ilgili kurum olan AFAD Yönetim Merkezinin numarası (0212) 600 06 00. Depremde hasar gören evinizde hasar tespit çalışmaları için aramanız gereken numara belli oldu.

Binanızda hasar olduğunu anlarsanız hemen AFAD’a haber vermelisiniz. Eğer binada riskli bir durum varsa, tespit ederler. Yapılan çalışmaların ardından ağır hasar aldığı tespit edilen binalar mühürleniyor, daha sonra da yıktırılıyor. Emin olmak için mutlaka bu hizmetten yararlanmanız gerekmektedir.

Deprem hasar tespit numarası

Yukarıda verilen telefon numarası marifetiyle deprem hasar ve çatlak tespit çalışması yaptırabilirsiniz. AFAD’ın alanında uzman ekipleri tarafından gerçekleştirilen ve gerektiğinde ilçe belediyesi ile İBB’den de destek alınan çalışmalar kapsamında yapınızda deprem hasar tespit çalışması yapılıyor. Unutmayın, depremden hasar görmüş bir binaya girmeniz tehlikelidir.

Depremin hasar meydana getirdiği binaların içine girilmemesi ve mutlaka bir yetkilinin hasar tespiti yapmasının, içeri girilebilir olurunun ardından binalara girilmesi gerekiyor. Evlerindeki hasar tespitini yaptırmak isteyen vatandaşlar bu konu ile alakalı olarak bulundukları ilçenin belediyesi veya AFAD ile temasa geçerek yardım isteyebilirler.

Yalnız mutlaka evinizde güvende hissetmiyorsanız, her ne olursa olsun hasar tespiti yaptırın. Çünkü deprem öldürmez, bina öldürür. Mutlaka binanızdaki hasar ve çatlakları yetkili kurumlara bildirin. Önemli olan can güvenliğidir.