Üsküdar Belediyesi, 37 milyonluk borcu karşılığında arazisini devretti

Üsküdar Belediyesi, Çengelköy’de sahibi olduğu 3.5 dönümlük araziyi borçlarına karşılık SGK’ya devretti. Kamuya ait araziyi SGK’ya devreden Üsküdar Belediyesi, 37 milyon 200 bin TL’lik borçtan kurtuldu. Belediye daha önce de cami arazilerini, vergi borcu karşılığında hazineye devretmişti.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli’nin haberine göre 2013 yılında mülkiyetindeki 4 cami arazisini hazineye devrederek 7 milyon 370 bin TL’lik vergi borcunu sildiren, 2019 yılının Ocak ayında da 29.7 milyonluk vergi borcuna karşılık Çengelköy’deki Güzeltepe Birlik Camisi arazisini hazineye devreden Üsküdar Belediyesi, sermayesinin tamamı belediye ait olan iştirak şirketi Üsküdar Kent Hizmetleri Ticaret ve Sanayi A.Ş’nin, SGK’ya olan 37 milyon 200 bin TL’lik borcu karşılığında, Çengelköy’deki 3.5 dönümlük arazinin SGK Başkanlığı’na devrini gerçekleştirdi.

Üsküdar Belediye Meclisinde onaylandı

Mülkiyeti Üsküdar Belediyesi’ne ait olan ve imar planlarında “orta yoğunlukta konut” alanında bulunan arazinin devri ile ilgili talep, Üsküdar Belediye Meclisi’nin Plan ve Bütçe ile Hukuk ve Mülkiye komisyonlarına gönderildi. İlgili komisyonlar tarafından hazırlanan ortak raporda, SGK Yönetim Kurulu’nun 19 Eylül 2019 tarihli kararı ile borçlara karşılık 37 milyon 200 bin TL değer biçilen arazinin kendilerine devredilmesini uygun bulduğu aktarıldı.

Raporda, komisyonların da Üsküdar Belediyesi’ne ait arazinin SGK borçlarına karşılık devredilmesinin uygun görüldüğü bildirildi. Komisyon raporu Üsküdar Belediyesi’nin 9 Ekim 2019 tarihli meclis oturumunda gündeme alındı. Devir kararı, İyi Parti ve CHP’nin muhalefetine karşılık AKP grubunun oyları ile kabul edildi.

Söz konusu arazi, 2017 yılında da Üsküdar Belediyesi tarafından ihale ile satışa çıkarılmış, park olarak kamuya terk edilen parselin konuta çevrilip satılmak istenmesi tepki ile karşılanmıştı.