Bakanlıktan Pendik Batı Mahallesi planlarına 3 ayda onay

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Pendik Belediyesi’nin Batı Mahallesi için hazırladığı yeni planları onayladı. Böylece planlar 3 ay gibi rekor sürede gerçekleşmiş oldu. Ancak aynı bakanlık, Kartal Belediyesi’nin Merkez planlarını yıllardır onaylamadı.

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyemizin yoğun çalışması neticesinde, 3 ay gibi rekor bir sürede Batı Mahallemizin İmar Planları onaylandı. Konuyla bizzat ilgilenen Bakanımız Murat Kurum ve Bakanlık yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Yeni planlar Batı Mahallemiz ve Pendik’imize hayırlı olsun” dedi.

Batı Mahallesi’nin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlarının yeniden onaylanması için çalışmalar Haziran ayında başladı. Önceki planı aykırı bulunduğu için mahkeme tarafından iptal edilen Pendik Belediyesi’nin yeni planı 18 Ekim 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

Yeni planla beraber, önceki planda yapıları riskli yapı ilan edilerek yıkılan vatandaşların mağduriyetinin çözüldüğü ifade ediliyor.