DSİ Kandıra Ağva Sungurlu Barajı son durumu

Şile’de Ağva bölgesi ile Kocaeli’de Kandıra bölgesinde yer alacak olan DSİ Kandıra Sungurlu barajı için çalışmalar devam ediyor. İstanbul’a inşa edilecek olan yeni baraj sayesinde günlük 1 milyon 152 bin metreküp ek su biriktirileceği öğrenildi.

Devlet Su İşleri’nce (DSİ) tarafından Şile Ağva’da yapılacak Sungurlu HES Barajı’nın 5 yılda tamamlanması bekleniyor. Barajın vergi mükelleflerine maliyeti ise 263 milyon 82 bin TL olacak. DSİ Kandıra Sungurlu barajının yapımı ile İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması planlanıyor.

Sungurlu Barajı için İBB Meclisi’nde protokol yetkisi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde 14 Eylül 2023’te gerçekleştirilen toplantıda, yapımını Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün üstlendiği ve İBB ile işbirliği içinde yürüttüğü Sungurlu Barajı Projesi için İBB Başkanına protokol yetkisi verildi.

Proje kapsamında Sungurlu Barajı’nın yapımı için gerçekleştirilen çalışmalar, İBB ile DSİ işbirliği ile gerçekleştirilecek. Sürece İSKİ’nin de katılması ile beraber barajın daha çabuk ve daha uygun şekilde inşa edilmesi bekleniyor. Böylece Melen Barajı’nın bitirilememesi nedeniyle yaşanan sıkıntılar, Sungurlu Barajı’nda yaşanmayacak.

Ağva Sungurlu Barajı için ÇED olumlu kararı

İstanbul’da Şile Ağva ve Kocaeli’de Kandıra Akçaova sınırlarında yer alan Sungurlu Deresi üzerinde yapılması planlanan baraja ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED raporu da olumlu yönde açıklandı. Raporda barajın, İstanbul’un giderek büyüyen içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirildiği açıklandı. Daha önce hazırlanan ÇED raporu 2016 yılında mahkeme tarafından iptal edildi.

Raporda, “‘Sungurlu Barajı HES, Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Tesisi Projesi’ kapsamında baraj gövdesinin ‘silindirle sıkıştırılmış beton gövde’ tipinde seçildiği, baraj gövdesi ve ünitelerinin yapımında kullanılmak üzere kaya malzeme ocağı, hazır beton tesisi ve kırma eleme tesisi kurulacağı belirtilen raporda, barajın ekonomik ömrü de 50 yıl olarak hesaplandı.” denildi.

Sungurlu barajı ile 2 mahalle sular altında kalacak

agva-sungurlu-baraji

Baraj ile ilgili ÇED olumlu kararına rağmen çevreciler ise projeye tepkili. Baraj yapılacak bölgenin tarım, orman ve mera alanlarından oluştuğu belirtilirken, ÇED raporunda yapılacak doğa tahribatının yeterince yer almadığı vurgulandı. Alınan bilgilere göre barajın yapılması durumunda Tekzen ve Akaova Mahalleleri tamamen sular altında kalacak.

Ayrıca barajın yer alacağı bölgede 12 köy de doğrudan etkilenecek. Barajla birlikte yerleşim alanları sular altında kalacak, tarım ve orman alanı sırasıyla 2.575 ve 615 hektar yok olacak. Projenin Kanal İstanbul nedeniyle ortaya çıkacak su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılacağı öğrenildi.