Xiaomi akıllı kapı kilidi özellikleri ve inceleme

Asyalı teknoloji devi Xiaomi bu sefer telefonlarıyla değil akıllı kapı kilidi ile gündemde. Xiaomi, tüketicilere yönelik akıllı kapı kilidi çözümü sunmaya başladı. Xiaomi’nin merak yaratan yeni ürünü akıllı kapı kilidi tanıtıldı. Nesnelerin interneti çalışmalarına hız veren Xiaomi akıllı kapı kilidi ile müşterilerinin karşısına çıktı.

Daha önce Xiaomi’nin alt şirketlerinden birisi olan Green Rice markasıyla piyasaya çıkan Aqara Smart Door Lock S2 Pro modeli, üst seviye özellikleri ile dikkat çekmişti. Kapı kolunun başlangıç kısmında yer alan parmak izi okuyucu 360 derecelik tarama açısına sahip ve 0.5 saniye içerisinde tarama yapabiliyor.

Ev sahibinin izin verdiği kişiler kapıyı açabilecek. Ayrıca parmak izinin yanında, fiziksel anahtar ve elektronik şifre de içerecek. Kapı kilidinde 8 farklı alarm mevcut. Yanlış parmak izi okunduğunda, anahtar deliği zorlandığında, farklı cisimlerle açmaya çalışıldığında, anahtar içeride unutulduğunda veya kilitlenmediğinde alarm devreye giriyor. Şirket, şimdi MIJIA Smart Door Lock Pro’nun tanıtımını yaparak yepyeni bir kapı kilidi getirdi.

MIJIA Smart Door Lock Pro kapı kilidi

Xiaomi akıllı evde yeni bir ürün var. MIJIA Akıllı Kapı kilidi Pro. Şimdiye kadar, ürünün lansmanı 4 Kasım lansmanına işaret eden birkaç teaser’a konu olmuştu. Ürün, 1699 yuan (~ 255 $) fiyat etiketi ile geliyor. MIJIA Akıllı Kapı Kilidi Pro ürünü sadece akıllı bir kapı kilidi değildir, aynı zamanda eve girişte kapsamlı bir güvenlik sistemi elde etmek için bir kedi gözü kapı zili ve geniş açılı bir kamera içerir.

Kamera sistemi, birisinin kapıda olduğunu tespit etme yeteneğine sahip, 161 ° ‘ye kadar ultra geniş açıya sahip 1080P yüksek çözünürlüklü bir kamera kullanır. Ayrıca bir uyarı sistemi, video kaydı, iki yönlü iletişimi ve diğer işlevleri sağlayan bir interkom sistemi ile birlikte gelir. Yüksek çözünürlüklü kameranın bir sonucu olarak, kapı kilit sistemi, 4 adet AA pilin yanı sıra 5000mAh çıkarılabilir bir polimer pili sıkıştırır. Kullanıcının her 3 ila 4 ayda bir pili şarj etmesi gerekecektir. Böylelikle pil ömrü bilinmese de tek bir şarjla aylarca dayanabileceği sonucuna varabiliriz.

Tasarım açısından, düz bir geçmeli C-seviye kilit silindiri kullanır. Kilit silindiri kilit gövdesine yerleştirilerek kilidin daha iyi gizlenmesini sağlar. Panel hasar görse bile kapı doğrudan kilit silindiri deliğinden açılamaz. Xiaomi MIJIA Smart Door Lock Pro, anahtar, parmak izi, parola, uzak parola, Bluetooth, NFC dahil olmak üzere toplam yedi (7) kilit açma yöntemiyle birlikte gelir ve hatta Apple HomeKit’i destekler.

Xiaomi akıllı kapı kilidi ile yüksek güvenlik

Amiral gemisi ürünü olan Xiaomi Smart Door Lock Pro, işlevler ve performans açısından daha fazla iyileştirmeye sahip. Yerleşik MJSC ve MFi çift güvenlik yongalarına sahiptir ve Mijia ve Apple Homekit tarafından onaylanmıştır; bu, yalnızca anahtarlar, parmak izleri, parolalar, uzaktan parolalar, Bluetooth, NFC dahil olmak üzere birden fazla kilit açma yöntemini desteklemediği ve hatta akıllı ev bağlantısına izin verdiği anlamına gelir.

Güvenlik açısından, Xiaomi Smart Door Lock Pro endişelendirmiyor. Düz bir C-seviye kilit silindiri kullanır. Daha iyi gizleme için kilit silindiri kilit gövdesine yerleştirilir. Panel hasar görse bile kapı doğrudan kilit silindiri deliğinden açılamaz. En önemli şey fiyattır. Akıllı kapı kilidi + kamera + kedi gözü kapı zilinin mevcut birleşik fiyatı, piyasada genellikle 2.000 yuan’dan (306 $) fazladır ve üçünü entegre eden Xiaomi akıllı kapı kilidi Pro, yalnızca 1.599 yuan’da (244 $) alınabilir.

Mi Smart Door Lock Pro’nun iç ve dış panelleri, basit ve derin olan daha koyu, tek parça bir siyah renk şemasını benimser, ancak parmak izlerini boyamak nispeten kolaydır ve gövde, alaşım bir malzeme gibi hissedilir. Kapı kilidinin kolu buzlu ve parmak izi tanıma modülü gömülü. Boyut, cep telefonundaki parmak izi modülünün boyutuna benzer. Kapı kolu tutulduğunda parmak izi modülüne doğal olarak basılarak parmak izi modülü açılabilir.

mijia-smart-door-lock-pro

MIJIA Smart Door Lock Pro kurulum

Acil durum anahtarlığı panelin alt kısmına yerleştirilmiştir ve acil durum anahtarı toz kapağı açılarak takılabilir. Mi Smart Door Lock Pro, standart olarak 2 anahtar, katlanabilir ve kuyrukta ayrılmış bir kordon ile birlikte gelir. Xiaomi Smart Door Lock Pro, bir kamera ve kapı zili düğmesi ile birlikte gelir. Mi Smart Door Lock Pro’nun pil bölmesi, iç panelin arkasına yerleştirilir, sadece 4 adet AA pil takın.

Xiaomi Smart Door Lock Pro’nun pilleri arasında hala yalnızca kameraya güç sağlayan 5000 mAh lityum pil bulunuyor. Bu lityum pilin tek kullanımlık olmadığı, güç tükendikten sonra çıkarılıp şarj edilebileceği unutulmamalıdır. Mi Smart Door Lock Pro, 4 kare dil ve 2 çapraz dil ile donatılmıştır. Bunlar arasında kare dil, yay bileşenleri içermez ve otomatik olarak dışarı çıkamaz ve aynı zamanda dış kuvvetler nedeniyle geri çekilmez. Yalnızca anahtar kilidinin hareketi ile gerçekleştirilebilir ve güvenlik faktörü oldukça yüksektir.

Kapı kilidini takmadan önce satış sonrası personel, kullanıcının evindeki kapının kalınlığını, yan çubukların uzunluğunu ve genişliğini ve diğer bilgileri anlayacaktır. Malları aldıktan sonra, kurulum zamanını onaylayın ve doğrudan telefonla randevu alın. Lütfen herhangi bir ön hazırlık yapmadan ana kurulumu yerinde kurun. Kurulum işlemi sırasında usta kendisi tarafından hazırlanan maske, iş elbisesi ve ayakkabı kılıfları giyer ve montaj aletleri battaniye veya alet çantasına yayılır.

Kapı kilidi takıldıktan sonra, kurucu yerinde Mijia APP aracılığıyla kapı kilidinin nasıl bağlanacağını, bazı temel işlemlerin nasıl gerçekleştirileceğini ve son olarak hata ayıklayıp ayrılmadan önce kapı kilidinin sorunsuz takıldığını doğrulamak için test edecektir.

mijia smart door lock pro kurulumu

MIJIA Smart Door Lock Pro uygulaması

Xiaomi’ye ait diğer akıllı cihazlar gibi Mi Smart Door Lock Pro da Mijia APP ile birlikte kullanılabilir. Cep telefonunun konumlandırmasını ve Bluetooth’unu açın, Mijia APP otomatik olarak yeni cihazları tarayacak ve ardından bağlanmak için talimatları izleyecektir. Mijia uygulamasında, Xiaomi’nin otomatik akıllı kapı kilidinin uzaktan açılmasını ayarlayabilir, kullanıcılar ekleyebilir (şifre, NFC, parmak izi) ve diğer seçenekleri ekleyebilir ve ayrıca kapı kilidi dinamiklerini de görüntüleyebilirsiniz.

Mijia APP’nin kullanıcı yönetimi aracılığıyla sol ve sağ el parmak izlerinin de ayrı ayrı girilebileceğini belirtmekte fayda var. Xiaomi Smart Door Lock Pro’dan Xiaomi’nin yüksek çözünürlüklü kameralı ilk kapı kilidine kadar, kamera, ışık sensörü ve insan sensörünün yanı sıra, kapı zilinin sağ tarafında fotoğraf çekebilen kızılötesi gece görüş dolgu ışığı var.

Kamera 1080P çözünürlüğe, 161° geniş açılı ve dikey görüntülemeye sahiptir. Bu tasarım, kullanıcıların tüm yabancıları aynı anda tepeden tırnağa görmelerine izin vermek için mümkün olduğu kadar dikkate alır. Birisi kapının dışında çok uzun süre kaldığında, kamera insan sensörü tarafından otomatik olarak uyandırılacak ve kayda başlayacaktır. Güçten tasarruf etmek için, Xiaomi Smart Door Lock Pro şu anda video işlevlerini başlatma girişimini desteklemiyor. Video işlevini uyandıracak uzun süre kalan biri dışında, birisi dışarıda kapı ziline bastığında, Mijia Uygulaması bir “canlı yayın” uyarısı gönderir ve kapının dışındaki durumu telefonunuzda kontrol etmek için tıklayabilirsiniz.

Xiaomi Smart Door Lock Pro’nun gelecekte Xiaomi’nin dokunmatik ekran hoparlörlerine de bağlanabileceğini belirtmekte fayda var. Telefondaki kedi gözü içeriğini görüntülemenin yanı sıra, Xiaoai dokunmatik ekran hoparlörlerinde durumu kontrol edebilir, ayrıca kayıt ve uzaktan diyalog da yapabilirsiniz. Xiaomi Smart Door Lock Pro tarafından kaydedilen video, APP üzerinden üç gün içinde herhangi bir zamanda ücretsiz olarak görüntülenebilir. Bulut depolama alanı aynı zamanda sunucu maliyetlerini de tükettiğinden, daha fazla gün kaydetmek ve görüntülemek istiyorsanız APP tarafında bulut hizmetlerini satın almanız gerekir.

Mi Smart Door Lock Pro, temel olarak tüm kullanıcı gruplarını kapsayan ve çeşitli senaryoları hesaba katan parmak izi ile kilit açma, şifre açma, geçici şifre açma, mekanik anahtar açma, cep telefonu Bluetooth kilidi açma, HomeKit kilit açma ve NFC kilidi açma dahil 7 kilit açma yöntemi sunar.

Parmak izi ile kapıyı açma özelliği

Çoğu insan, günlük kullanımda en çok parmak izi kilidini kullanır. Gerçek ölçüme göre, Xiaomi Smart Door Lock Pro’nun entegre 3D yarı iletken parmak izi modülü, nispeten yüksek bir kilit açma hızı ve tanıma oranı gösteriyor. Yaşlılar veya belirgin parmak izleri olmayan çocuklar olmadığı sürece, parmak dokunur dokunmaz saniyeler içinde açılır ve günlük kullanımdan daha aşağı olmayan bir akıllı telefonun kilidini açar.

Parola ile kilit açma, aynı zamanda yaygın olarak kullanılan bir kilit açma yöntemidir. Pürüzsüz olmayan parmak iziyle kilit açma için uygundur (örneğin, parmakta temizlenmesi zor lekeler vardır). Bu sırada dijital dokunma alanına dokunun ve kilidi açılacak numarayı girin. Mijia Uygulamasının konuklar veya temizlik personeli için tek seferlik geçici bir şifre veya periyodik şifre belirleyebileceğini de belirtmek gerekir.

Şu anda, Xiaomi Smart Door Lock Pro’da NFC kilidini açabilen cihazlar hala nispeten sınırlı ve bunun da güvenlik hususlarına dayandığına inanıyorum. Gelecekte diğer cihazlara sadece Mi Band 3/4/5 NFC sürümü, Mi 10 serisi, Redmi K30 serisi, Android sistemli Xiaomi saatleri ve Aqara akıllı kapı kilidi NFC kartı vb. Bağlanacaktır.

Xiaomi’nin ekolojisinden kaçan Apple cihazlarının Xiaomi Smart Door Lock Pro’ya bağlanabileceğini belirtmekte fayda var. iPhone cep telefonları, Mijia APP aracılığıyla Apple Homekit’e sesle kilit açma işlemlerini gerçekleştirmek için “Hi Siri, kapı kilidini aç” gibi sesli komutları doğrudan çağırması için yetki verebilir.

Xiaomi’nin otomatik akıllı kapı kilidinin herhangi bir parmak izini baskı parmak izi olarak ayarlamayı desteklediğini belirtmek gerekir. Tehlikeli bir durumla karşılaşıldığında, zorlama parmak izine karşılık gelen parmak kilidi açmak için kullanılabilir. Bluetooth ağ geçidi yapılandırıldığında, Mi tetiklenebilir. Ev Uygulaması, acil durum kişilerini önceden ayarlamak için arama yapar.