Bebeğin pil yuttuğu nasıl anlaşılır?

Çocuklar için pil tehlikesi, uzmanlar tarafından tekrar anne babaların dikkatine sunuldu. Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, Avrupa’da ölümle sonuçlanan ve Türkiye’de de görülmeye başlanan para pil tehlikesine karşı aileleri uyardı.

Çocukların parlak olduğu için kendilerine cazip gelen pilleri ağızlarına attıklarını söyleyen Arna, “Pil yutan çocuk soğuk algınlığı, ses kısıklığı ve iştahsızlık benzeri semptomlar gösterir. Bu belirtileri görünce üşüttü diyebilirsiniz. Genellikle pil olduğu ebeveynlerin aklına bile gelmiyor. Çok dikkatli olmalısınız” dedi.

Para şeklindeki piller tehlike saçıyor

Pil sektörü geliştikçe boyutlar düştü. Özellikle son zamanlarda düğme ve para şeklindeki pillerin yaygınlaşmasıyla küçük çocuklar tarafından yutulması olayları arttı ve bu yüzden çok ciddi sorunlar yaşanmaya başlandı. Avrupa ve Amerika’da ölümle sonuçlanan vakalara rastlanırken Türkiye’de de pil yutulması olayları baş gösterdi. Ebeveynleri bu tehlikeye karşı bilgilendirmek amacıyla Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde, “Düğme Yada Para Şeklindeki Pillerin Yutulması” konulu bir seminer düzenlendi.

Etkinlikte sonum yapan Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, 1-6 yaş grubundaki çocukların öğrenme konusunda meraklı olmaları ve her şeyi ağzına götürme alışkanlıkları nedeniyle kazaya uğrama riski en yüksek grubu oluşturduğunu söyledi. Düğme piller çocuklar tarafından istenilmeden yutulabildiğini belirten Arna, “Piller yutulduktan sonra yemek borusunda yapışıp kalabilirler. Bu çok tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. Çapları 16 mm’den fazla olan pillere çok daha fazla dikkat edilmelidir. Zira bu boyutlardaki düğme pillerin kişinin yemek borusunda kalma ihtimali çok daha fazladır” dedi.

Röntgen çekilmeden önce bir şey yememesi, kusturmaya zorlanmaması gerekiyor

Son iki yıl içinde ölüm vakalarının on misli artığına dikkat çeken Arna, şöyle devam etti: “Saatler ve hesap makinelerinde çokça kullanılan düğme piller özellikle çocuklar için tehlikelidir. Çünkü bu küçük ve parlak cisim çocukların ilgisini çeker ve kolayca yutulabilirler. Bu pillerin ağza alınması ve nefes borusunu tıkaması halinde boğulmalar meydana gelebilir, ayrıca yutulması da son derece tehlikeli zehirlenmelere ve ölüme yol açabilir. Bu nedenle ortalıkta bu tip pilleri bulundurmamalı ve çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza etmeliyiz.”

Arna konuşmasını uyarılarla dolu şu cümlelerle bitirdi: “Pil yutan çocuk soğuk algınlığı, ses kısıklığı ve iştahsızlık benzeri semptomlar gösterir. Bu belirtileri görünce üşüttü diyebilirsiniz. Genellikle pil olduğu ebeveynlerin aklına bile gelmiyor. Çok dikkatli olmalısınız. Çocuğunuz pil yutması durumunda bir şey yapmayacaksınız. En yakın hastaneye götüreceksiniz. Röntgen çekilmeden önce bir şey yememesi, içmemesi hatta kusturmaya zorlanmaması gerekiyor. Hastaneye giderken aynı pilden bir tane daha götürün. Doktor pil hakkında bilgiye sahip olunca işi daha kolay olacaktır.”